StoryEditor

Národný ústav detských chorôb spúšťa aplikáciu, ktorá má významne pomôcť rodičom i lekárom

13.09.2023, 07:00
Autor:
TASRTASR

Aplikácia okrem iného sleduje, či má dieťa zvýšenú teplotu a ako dlho trvá, sleduje bolesti, zmeny farby kože, prípadné straty vracaním a hnačkou.

Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave od októbra spúšťa mobilnú aplikáciu, ktorá rodičom pomôže vyhodnotiť zdravotný stav dieťaťa či pomôcť pri poskytnutí prvej pomoci. TASR o tom informovala hovorkyňa ústavu Dana Kamenická.

"Aplikácia bude slúžiť rodičom v lepšej orientácii pri náhle vzniknutých zdravotných problémov ich detí. Často sa stane, že rodič pri úraze alebo chorobe dieťaťa váha, či má alebo nemá navštíviť urgentný príjem.

Rovnako sa stane, že niekedy aj zbytočne hodiny čaká na urgente a pritom pri správnej pomoci by vedel dieťa ošetriť aj v domácom prostredí. Práve v takýchto prípadoch môže pomôcť naša jedinečná aplikácia," priblížila hovorkyňa. Pôvodne bola aplikácia spustená už v roku 2019.        

Jej cieľom je pomôcť rodičom pri náhlom zhoršení zdravotného stavu alebo úrazoch detí. Aplikácia napríklad upozorní, kedy a ako správne resuscitovať, pomôže pri hodnotení niektorých zdravotných príznakov, naliehavosti vyšetrenia a zároveň podľa lokalizácie nasmeruje užívateľa k najbližšej pohotovosti.

Aplikácia

"Jedným z cieľom aplikácie je aj včasné varovanie rodičov predovšetkým pri náhlej zmene zdravotného stavu, ktorá môže ohroziť život alebo zdravie dieťaťa," dodal riaditeľ Národného ústavu detských chorôb Peter Bartoň.

Aplikácia okrem iného sleduje, či má dieťa zvýšenú teplotu a ako dlho trvá, sleduje bolesti, zmeny farby kože, prípadné straty vracaním a hnačkou, prítomnosť viditeľného krvácania, kŕčov a iné. Hodnotí aj intenzitu a dĺžku daného parametra a následne ich vyhodnocuje.

Zároveň slúži aj ako informačný portál, pretože Národný ústav detských chorôb v nej plánuje zverejňovať rodičom rady, týkajúce sa zdravia ich detí.

"Podobné telefonické linky a aplikácie, ktoré pomôžu rodičom posúdiť, či ich dieťa naozaj potrebuje vo večerných hodinách navštíviť pohotovosť, či už ambulantnú alebo nemocničnú, predstavujú skvelý spôsob, ako vyriešiť aspoň niektoré problémy v našom zdravotníctve. Preto takúto aktivitu nadšene vítam a dúfam, že sa pripoja aj ďalšie nemocnice," skonštatoval minister zdravotníctva Michal Palkovič.

01 - Modified: 2023-08-15 05:00:00 - Feat.: - Title: Časté sú úrazy detí po užití leptavých látok 02 - Modified: 2023-07-28 07:00:00 - Feat.: - Title: Psychiatričky NÚDCH Bratislava: Už počas pandémie sme videli zmenu štruktúry diagnóz 03 - Modified: 2023-07-21 05:00:00 - Feat.: - Title: Nadmerná expozícia UV žiareniu zvyšuje riziko kožných nádorov, upozorňuje lekárka 04 - Modified: 2023-07-13 13:52:57 - Feat.: - Title: Národný ústav detských chorôb požiada o príspevok z plánu obnovy na vznik paliatívneho oddelenia 05 - Modified: 2023-07-09 11:54:35 - Feat.: - Title: Polovicu detských pacientov na urgentnom príjme privezú po úraze. Často končia na operačnom stole
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
04. október 2023 17:29