Slovenská lekárnická komora (SLeK) pozitívne vníma možnosť očkovania v lekárňach aj u nás. Poslanci totiž schválili návrh novely zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorá prináša viaceré zásadné zmeny zlepšujúce lekárenskú starostlivosť.
Ako uviedla Slovenská lekárnická komora vo svojom stanovisku, na príprave tejto novely sa aktívne podieľala a pozitívne vníma úpravu predpisovania liekov na odporúčanie špecialistu, povinnosť dodať kategorizovanú zdravotnícku pomôcku do každej lekárne, zavedenie krokov zlepšujúcich cenovú reguláciu a najmä úpravu, ktorá zavádza výkon očkovania proti chrípke dospelej populácie aj v prostredí lekární.
Nízka zaočkovanosť
„Slovensko sa tak priblíži ku krajinám, kde je očkovanie v lekárni prostredníctvom farmaceutov rovnako dostupné a dlhodobo tak pomáha zvyšovať ochranu populácie proti chrípke,“ uviedol v reakcii na hlasovanie poslancov prezident komory Ondrej Sukeľ.
Upozornil, že zaočkovanosť slovenskej populácie proti chrípke je podľa údajov OECD jedna z najnižších v Európe.
V posledných desiatich rokoch dosahovala zaočkovanosť populácie približne päť percent.
Chrípka spôsobuje každý rok 4 až 50 miliónov symptomatických prípadov v Európe a 15 000 – 70 000 európskych občanov každoročne zomiera na príčiny spojené s chrípkou.
Podľa komory lekárnikov, tieto údaje poukazujú na vysokú záťaž chrípkou, a s tým spojené narastajúce sociálne a ekonomické náklady, čím zdôrazňujú dôležitosť prevencie tohto ochorenia. Očkovanie je najúčinnejším spôsobom prevencie chrípky.
„Krajiny, v ktorých sa realizuje očkovanie v lekárňach prostredníctvom farmaceutov, dosahujú vyšší podiel zaočkovanej populácie ako pred jeho zavedením. Väčšina farmaceutov na Slovensku prejavila v prieskume z roku 2021 záujem absolvovať akreditované vzdelávanie, ktoré ich pripraví na novú kompetenciu,“ objasnila viceprezidentka SLeK a prodekanka Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Miroslava Snopková.
Vzdelávanie
Odborná príprava lekárnikov bude prebiehať v rámci nového akreditovaného certifikačného študijného programu.
Ako vysvetlil dekan Farmaceutickej fakulty Ján Klimas, vzdelávanie lekárnikov bude zahŕňať nielen tréning aplikácie vakcín, ale aj zvládnutie neodkladnej podpory životných funkcií a jeho súčasťou budú tiež teoretické vedomosti o vakcinácii, či praktická príprava pod odborným vedením lekára v ambulancii.
Slovenská lekárnická komora vo svojom stanovisku zhrnula, že príprava schválenej legislatívnej úpravy a obsahu certifikačnej prípravy trvala viac ako dva roky a podieľali sa na nej kľúčoví odborníci, a to imunológovia, epidemiológovia, všeobecní lekári a farmaceuti.
Podporu zavedeniu očkovania v lekárňach vyslovila tiež Slovenská lekárska komora, Slovenská spoločnosť všeobecného a praktického lekárstva a ďalšie odborné spoločnosti ako aj hlavná odborníčka pre všeobecné lekárstvo.