StoryEditor

Spor o úhradu dvojmiliónového lieku: Rodičia pacientky sa obrátia na Ústavný súd

22.05.2023, 20:14
Autor:
(mt)(mt)

V prípade nekategorizovaného lieku na liečbu spinálnej svalovej atrofie malo byť porušené základné právo dieťaťa na súdnu ochranu a na spravodlivý súdny proces.

Rodičia maloletej Editky, ktorej Všeobecná zdravotná poisťovňa na základe súdneho rozhodnutia uhradila liek Zolgensma, sa obrátia so sťažnosťou na Ústavný súd SR.

Informovala o tom právnička Zuzana Vlčeková zo Slovenského národného strediska pre ľudské práva, ktoré pacientku zastupovalo na súde.

Krajský súd totiž zmenil rozhodnutie okresného súdu. „Návrh žalobkyne na nariadenie neodkladného opatrenia zamietol, čím potvrdil, že neboli splnené podmienky na jeho nariadenie, a teda na úhradu lieku,“ potvrdila minulý týždeň Všeobecná zdravotná poisťovňa.

image

VšZP s odvolaním na súde uspela. Ostala otázka, kto zaplatí za dvojmiliónový liek

Zuzana Vlčeková objasnila, že rodičia si vážia správny názor krajské...

Tento článok je určený pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
05. jún 2026 23:43