dreamstime
StoryEditor

Na bezplatnú konzultáciu sa dá objednať k desiatkam čeľustných ortopédov na celom Slovensku

11.05.2023, 11:00
Autor:
redred

Legislatíva je v otázke rovných zubov striktná, strojček na zuby môže pacientovi nechať vyrobiť iba čeľustný ortopéd.

Rovné zuby nie sú len otázkou estetiky, ale aj prevencie mnohých zdravotných problémov, a to od zvýšenej kazivosti až po predčasné straty zubov.

Na túto skutočnosť chce poukázať aj iniciatíva Svetový deň rovných zubov, ktorej tradícia siaha do roku 1995.

Ako informovala Slovenská ortodontická spoločnosť, vďaka nej budú mať deti a dospelí možnosť absolvovať v pondelok 15. mája 2023 bezplatnú konzultáciu u desiatok čeľustných ortopédov na celom Slovensku.

Stačí, ak si na oficiálnej webovej stránke Slovenskej ortodontickej spoločnosti viacnezstrojcek.sk vyberiete niektorú z partnerských ambulancií a prídete na dohodnutý termín.

Prečo navštíviť čeľustného ortopéda

Podľa Slovenskej ortodontickej spoločnosti, o „pekných zuboch“ sa síce hovorí veľa, no nie každý si uvedomuje, že mať rovné zuby znamená najmä mať zdravý a funkčný chrup aj čeľuste. Ich stav totiž významne ovplyvňuje aj množstvo ďalších funkcií ústnej dutiny od výslovnosti, cez správne dýchanie až po prežúvanie potravy.

„Rovné a funkčné zuby sú rovnako dôležité pre deti aj dospelých. Odchýlky v postavení zubov a čeľustí totiž spôsobujú rôzne zdravotné komplikácie aj v dospelom veku od zvýšenej kazivosti zubov, cez bolesti sánky, hlavy až po predčasné straty zubov. Liečba strojčekom nie je vekovo limitovaná a  pri správne zvolenom liečebnom pláne môže priniesť želaný výsledok u väčšiny dospelých,“ vysvetlil Dr. med. dent. Marián Sabo, prezident Slovenskej ortodontickej spoločnosti.

Dodal, že špecifickým problémom dospelých je, že často nevyhľadajú špecialistu, teda čeľustného ortopéda, ale nechajú sa zlákať rýchlymi estetickými úpravami, ktoré neriešia postavenie ani funkčnosť zubov. V horšom prípade dokonca naletia podvodníkom.

Nie každý zubný lekár

Situáciu podľa neho komplikuje aj fakt, že mnoho ľudí si čeľustného ortopéda stotožňuje so zubným lekárom.

Mylne tak predpokladajú, že liečba krivých zubov patrí do kompetencie zubného lekára, prípadne zubného technika či dentálneho hygienika.

Legislatíva je pritom v otázke rovných zubov striktná, strojček na zuby môže pacientovi nechať vyrobiť iba čeľustný ortopéd.

image

Prezident Slovenskej komory zubných lekárov: Zvýšenie cien materiálov aj prístrojov sa ešte len prejaví

„Čeľustný ortopéd je špecializovaný zubný lekár, ktorý v porovnaní s praktickým zubným lekárom absolvuje navyše trojročné špecializačné štúdium a ako jediný môže poskytovať liečbu strojčekom,“ zdôraznil Dr. Sabo a dodáva, že to platí aj o tzv. neviditeľných strojčekoch, ktoré sú stále žiadanejšie.

„Žiaľ, pod označením „neviditeľný strojček“ dnes rôzne firmy a jednotlivci ponúkajú iba pochybnú alternatívu liečby fóliovými aparátmi. Tie totiž nechávajú vyrobiť bez predchádzajúcej odbornej diagnostiky a liečebného plánu. Neodborná liečba tak môže mať pre pacientov okrem sklamania z výsledku, straty času a peňazí, aj doživotné zdravotné následky a komplikácie,“ upozornil Dr. Sabo.

Ako sa objednať

Cieľom projektu Svetového dňa rovných zubov je poskytnúť záujemcom o liečbu strojčekom bezplatné konzultácie a zároveň upozorniť na spomínaný problém neodbornej liečby.

Tradícia tejto celosvetovej iniciatívy Svetovej ortodontickej federácie (WFO) siaha do roku 1995 a slovenskí čeľustní ortopédi sa k  nej po prvýkrát pridávajú v tomto roku.

image

Stav chrupu Slovákov je dlhodobo nepriaznivý. Platby za hradené výkony sú podfinancované

Na oficiálnej stránke viacnezstrojcek.sk, v časti Svetový deň rovných zubov, si záujemca o liečbu strojčekom môže zo zoznamu partnerských ambulancií vybrať tú, ktorá je pre neho najdostupnejšia. Potom už len stačí zavolať v čase ordinačných hodín na uvedené číslo a dohodnúť si konzultáciu na pondelok 15. mája 2023, kedy táto akcia prebieha. Konzultácia je bezplatná a pacient nepotrebuje ani výmenný lístok.

„Na základe konzultácie čeľustný ortopéd zhodnotí stav chrupu a odporučí vhodný typ liečby. Ďalšie kroky už potom závisia od vzájomnej dohody s pacientom, prípadne jeho zákonným zástupcom,“ uzavrel Dr. Sabo.

 

 

01 - Modified: 2023-02-23 16:25:09 - Feat.: 0 - Title: Zdravotné poisťovne chcú benefitmi motivovať k prevencii. Aký to má úspech u ľudí? 02 - Modified: 2023-04-09 14:09:48 - Feat.: 0 - Title: Prezident Slovenskej komory zubných lekárov: Zvýšenie cien materiálov aj prístrojov sa ešte len prejaví 03 - Modified: 2023-02-27 17:42:02 - Feat.: 0 - Title: V zubných ambulanciách chcú zamestnávať aj praktické sestry-asistentov 04 - Modified: 2023-02-17 15:31:49 - Feat.: 0 - Title: Stav chrupu Slovákov je dlhodobo nepriaznivý. Platby za hradené výkony sú podfinancované
01 - Modified: 2023-04-09 14:09:48 - Feat.: - Title: Prezident Slovenskej komory zubných lekárov: Zvýšenie cien materiálov aj prístrojov sa ešte len prejaví 02 - Modified: 2022-06-30 16:11:06 - Feat.: - Title: Čeľustní ortopédi upozorňujú na zanedbanú liečbu u detí
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 02:14