Každá ambulancia musí byť financovaná tak, aby bola schopná uniesť nárast cien, vysvetľuje v rozhovore prezident Slovenskej komory zubných lekárov MUDr. Igor Moravčík.
Koncom marca ešte nebolo jasné financovanie na tento rok, dôležitú vyhlášku zverejnili až v predposledný marcový deň. Aký to má vplyv na poskytovateľov zubnolekárskej starostlivosti?
Otázku financovania považujem za nekonečný príbeh. Pre mňa ako prezidenta komory aj ako poskytovateľa je to absolútne frustrujúce. Neviem, či si kompetentní dostatočne uvedomujú, že to má svoje následky.
My si musíme plánovať dlhodobé, ale aj krátkodobé investície, ale predovšetkým ide o to, že medicína dnes napreduje rýchlo, technológie niečo stoja a ak chceme kvalitne poskytovať zdravotnú starostlivosť, musíme si vedieť plánovať. Za takýchto podmienok nie sme schopní realizovať dlhodobé finančné plány. Už niekoľko rokov upozorňujem na to, že je dôležité, aby sme vopred vedeli, akým spôsobom bude financovaný každý sektor aj celé zdravotníctvo, minimálne rok vopred, ideálne aj na dlhšie.
Ako príklad často spomínate Česko, kde sa o podmienkach úhradovej vyhlášky rokuje v predstihu, rok vopred.
Logicky by to tak malo byť, podmienky by sa mali prerokovať ešte pred schválením rozpočtu. My rokujeme až na základe rozpočtu, o ktorom už vtedy hovoríme, že je nedostatočný, a potom prichádza jedno alebo dve dofinancovania. Toto je dlhodobo neudržateľné. Najprv si musíme povedať, aké sú finančné požiadavky, koľko je štát ochotný uvoľniť za svojich poistencov, a na základe toho sa nastaví štátny rozpočet pre rezort zdravotníctva a následne aj rozsah zdravotnej starostlivosti.
Čiže na to pri zostavovaní rozpočtu ideme zo zlého konca?
Áno, je to tak. Problém je v tom, že na jednej strane politici sľubujú, že zdravotná starostlivosť je viac-menej bezplatná, a na druhej strane sú tu reštrikčné opatrenia, ktoré ani zďaleka nekryjú to, čo je plne hradené z verejného zdravotného poistenia....
Zostáva vám 85% na dočítanie.