Getty Images/Pexels
StoryEditor

V Bratislave úspešne operovali pacienta s raritným ochorením. Využili pri tom xenotransplantáty z kože prasaťa

02.05.2023, 16:00
Autor:
redred

Chirurgovia Očnej kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava úspešne operovali pacienta s raritným ochorením – nekrobiotickým xantogranulómom.

Na Očnej klinike v Univerzitnej nemocnici Bratislava vykonali unikátnu operáciu mihalníc s využitím xenotransplantátov z kože prasaťa.

„Chirurgovia Očnej kliniky SZU a UNB v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda (Univerzitná nemocnica Bratislava) úspešne operovali pacienta s raritným ochorením – nekrobiotickým xantogranulómom,“ informovala o tom hovorkyňa univerzitnej nemocnice Eva Kliská.

Operovanému pacientovi dané ochorenie spôsobilo závažné zmeny v zmysle rozpadu tkaniva mihalníc a stav bol navyše komplikovaný vredom rohovky na oboch očiach.

Ako dodala, nekrobiotický xantogranulóm je histiocytóza s multisystémovým poškodením a tvorbou rozpadávajúcich sa granulómov na rôznych miestach tela. Prvýkrát bolo toto ochorenie popísané už v roku 1980.

„Na koži tela pacientov sa vytvárajú rôzne lézie žltooranžovej farby, najčastejšie však periorbitálne a viac ako polovica pacientov má očné poškodenie, ktoré vyústi do komplikácií akými je proptóza, reštriktívny strabizmus, ptóza, ektropium či lagoftalmus,“ pokračovala.

Operácia

Podľa Evy Kliskej, počas náročnej operácie lekári nahradili poškodené štruktúry mihalníc xenotransplantátmi z kože prasaťa, ktoré našili korálkovými stehmi.

Xenotransplantáty prasacej kože boli špeciálne spracované a upravené v spolupráci s Centrálnou tkanivovou bankou v Univerzitnej nemocnici Bratislava.

„Pacientovi po operácii zostala zachovaná funkcia mihalníc a ich korektné postavenie, čím sa predišlo ich rozpadu a ďalším komplikáciám v zmysle straty zraku. Vzhľadom k tomu, že nekrobiotický xantogranulóm je nevyliečiteľné ochorenie a xenotransplantáty sú len dočasným riešením, v budúcnosti pacienta čaká ešte reoperácia.

Operácia, ktorú sme realizovali ako prví na Slovensku však prebehla úspešne a pacientovi sa výrazne polepšilo,“ vysvetlila zástupkyňa prednostu MUDr. Nora Majtánová, PhD.

Xenotransplantáty

Na Slovensku sa xenotransplantáty používajú predovšetkým ako dočasné krytie pri liečbe popálenín, no v oftalmológii boli využité úplne prvýkrát.

„Očná klinika v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda patrí k popredným pracoviskám, ktoré neustále zavádzajú inovatívne spôsoby liečby pacientov a dokážu liečiť aj tie najzávažnejšie očné ochorenia.

Zavádzanie najnovších operačných postupov idú ruka v ruke s modernizáciou pracoviska a obnovy prístrojového vybavenia, ktoré je popri odbornom tíme zdravotníkov dôležitou súčasťou kvalitného poskytovania zdravotnej starostlivosti a preto je takáto podpora mojou prioritou,“ zhrnul Alexander Mayer, riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava.

 

01 - Modified: 2023-04-29 12:07:01 - Feat.: - Title: Cesta do hlbín mozgu. Aj takto možno nazvať novinku brnianskych vedcov 02 - Modified: 2023-04-29 06:30:00 - Feat.: - Title: Unikátny výkon: V Bratislave zachránili život matke aj dieťaťu viacerí špecialisti spoločne 03 - Modified: 2023-05-06 09:13:01 - Feat.: - Title: Rušenie pôrodníc: Hranica pôrodov bola pôvodne nastavená vyššie, hovorí gynekologička 04 - Modified: 2023-04-20 16:25:44 - Feat.: - Title: Naschvál neprijímame lekárov? Je to nezmysel, tvrdia nemocnice 05 - Modified: 2023-03-14 06:02:26 - Feat.: - Title: Počet návštev v oftalmologických ambulanciách má klesajúci trend
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
23. máj 2023 08:51