UNLP Košice
StoryEditor

Deformity tváre rieši na Slovensku iba niekoľko pracovísk

02.02.2023, 07:00
Autor:
redred

Kedy chirurgovia navrhujú tzv. ortognátnu operáciu?

Maxilofaciálni chirurgovia z Kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach pripravili poradňu pre čeľustných ortopédov.

„Spoločne hľadajú riešenia pre pacientov, ktorí potrebujú operácie tváre pre anomálie postavenia čeľustí, zubov, či kvôli nesprávnemu postaveniu  čeľuste a sánky,“ informovala hovorkyňa nemocnice Monika Krišková.

Spresnila, že ak trpíme spomínanými problémami, aj náš čeľustný ortopéd sa môže prísť poradiť ku chirurgom do Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

Spolupráca

„Moderné chirurgické metódy dokážu korigovať zhryz, upraviť tvar zubných oblúkov, obnoviť symetriu a správne proporcie tváre. Či už ide o vrodený stav, alebo tvárové defekty po úrazoch hlavy a tváre. Hovoríme o ortognátnej chirurgii, ktorá má široký záber,“ vysvetlil prednosta kliniky MUDr. Peter Kizek, PhD., MHA, MPH.

Dodal, že ak má  kolega čeľustný ortopéd komplikovaného pacienta, prinesie jeho dokumentáciu, alebo môže prísť aj spolu so samotným pacientom.

„Následne formou krátkeho workshopu problém pacienta zadefinujeme a navrhneme terapeutický postup,“ objasnil Peter Kizek. 

Iba niektoré pracoviská

Na Slovensku vykonáva ortognátne operácie len niekoľko pracovísk. „V posledných týždňoch sme ich vykonali najviac práve v Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach,“ prezradil primár kliniky MDDr. Branislav Borza, PhD.

Podľa Moniky Kriškovej sa chirurgovia košickej univerzitnej nemocnice pravidelne zúčastňujú stáží na popredných európskych pracoviskách.

„Práve maxilofaciálni chirurgovia sa zaoberajú  chorobami a úrazovou chirurgiou ústnej, čeľustnej a tvárovej oblasti,“ zhrnula hovorkyňa

Kedy chirurgovia navrhujú ortognátnu operáciu

  • abnormálna veľkosť čeľustí
  • asymetria čeľustí
  • hypoplázia dolnej čeľuste, tzv „vtáčí profil“
  • silne vyčnievajúca dolná čeľusť
  • asymetrický úsmev

 

Zdroj: UNLP

 

01 - Modified: 2023-05-26 06:29:15 - Feat.: - Title: Skríning pečene odhalil závažné ochorenie u každého deviateho Slováka. Je to alarmujúce, hovorí hepatológ 02 - Modified: 2023-05-10 17:18:23 - Feat.: - Title: Univerzitná nemocnica v Košiciach otvorila moderné centrum vodoliečby 03 - Modified: 2023-04-24 14:20:45 - Feat.: - Title: Nemocnica v Košiciach otvorila Centrum pre prevenciu infekcií vyvolaných HPV 04 - Modified: 2023-04-14 05:00:00 - Feat.: - Title: V Košiciach zachránili pacienta s autoimunitnou hepatitídou. Využili pri tom novinku 05 - Modified: 2023-02-12 12:06:33 - Feat.: - Title: Mladá neurochirurgička priniesla novinku zo zahraničia do Košíc. Testuje sa aj pri depresiách a Alzheimerovej chorobe
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
02. jún 2023 03:55