Európski lekári vyzývajú Európsku úniu, aby urýchlene prijala opatrenia na riešenie nedostatku liekov.
Takmer všetky krajiny EÚ hlásia nedostatok bežne používaných liekov, ako napríklad paracetamol a antibiotikum amoxicilín. Uviedol Stály výbor európskych lekárov, medzinárodné združenie, poradný orgán Európskej únie pre medicínu.
„Nedostupnosť liekov môže výrazne obmedziť schopnosť lekárov poskytnúť vhodné lieky, a teda liečbu pacientom. Rozhodnutie lekára o tom, akú liečbu má predpísať, by nemalo byť založené na dostupnosti liekov,“ povedal prezident výboru Dr. Christiaan Keijzer.
Podľa viceprezidentky výboru Dr. Jacqueline Rossant-Lumbroso, nedostatok liekov má za následok dodatočnú pracovnú záťaž pre lekárov pretože musia tráviť čas mimo starostlivosti o pacienta, hľadaním liekov.
Cudzie balenia
Situácia s liekmi by sa mohla zlepšiť na prelome februára a marca. Jedným z riešení, ako získať chýbajúce lieky, je aj dovoz cudzojazyčných balení liekov, výnimky udeľuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).
„Predpokladáme, že situácia by sa mohla stabilizovať v priebehu februára/marca v závislosti od vývoja epidemiologickej situácie,“ uviedla hovorkyňa ŠÚKL Lucia Balážiková.
Napríklad Česká republika sa už dohodla s farmaceutickou spoločnosťou Zentiva na zvýšení výroby liekov. Ide o najväčšieho výrobcu liekov v Česku. Ročne podľa českého premiéra vyprodukuje 25 miliónov balení liekov pre český trh.
Zostáva vám 87% na dočítanie.