tasrTASR
StoryEditor

Hlavný hygienik: Pandémia do spoločnosti priniesla aj akceptáciu rúšok a respirátorov

14.01.2023, 07:00
Autor:
TASRTASR

Pandémia podľa hlavného hygienika ukázala, že je dôležité, aby sa ľudia naučili rozlišovať relevantné a zavádzajúce informácie.

Dopady pandémie COVID-19 bude možné dôsledne vyhodnotiť až po rokoch. Priniesla veľa smútku i problémov, zanechala však kladné návyky, akými sú správna hygienická prax či akceptácia rúšok a respirátorov.

Vyplýva to z vyjadrenia hlavného hygienika SR Jána Mikasa.

Ján Mikas si želá, aby si ľudia nosenie rúšok osvojili pri návšteve nemocníc, lekární a zariadení sociálnych služieb bez ohľadu na to, či to bude povinné, pretože v týchto priestoroch sa predpokladá zvýšený pohyb chorých, zraniteľných skupín populácie, respektíve osôb s narušenou imunitou.

"Do budúcna by to bol dobrý návyk ako celkové poučenie sa z pandémie," podotkol.

Ranné filtre a hygiena

Ľudia v dôsledku pandémie podľa neho dbajú tiež na správnu hygienickú prax, ako časté umývanie či dezinfekciu rúk.

"V nákupných centrách v jednotlivých obchodoch väčšinou dezinfekciu ponechali. Je to veľmi dôležitý aspekt do budúcna," povedal. Poukázal, že pre pandémiu mierne stúpla zaočkovanosť proti chrípke.

Vycibrili sa podľa neho tiež ranné filtre v školách a predškolských zariadeniach. "Je veľmi dôležité, že sa pedagógovia naučili spraviť vstupný filter, poradiť sa pediatrom či regionálnymi úradmi ako správne nastaviť, aby do kolektívu nešli choré deti," doplnil.

Veľká časť rodičov sa podľa neho správa zodpovedne a choré dieťa do kolektívu neposiela.

Oficiálne zdroje informácií

Pandémia podľa Mikasa ukázala, že je dôležité, aby sa ľudia naučili rozlišovať relevantné a zavádzajúce informácie.

"S týmto bude bojovať celá spoločnosť aj v budúcnosti, mimo pandémie," skonštatoval.

Odporúča preto ľuďom, ktorí sa v určitej problematike nevyznajú, aby informácie čerpali od oficiálnych inštitúcií.

Priblížil, že úrady verejného zdravotníctva počas pandémie v rámci laboratórnej techniky výrazne pokročili. "Zaviedli sme PCR testy ale aj iné formy testovania, diagnostiku odpadových vôd či sekvenáciu," priblížil.

V tejto súvislosti poukázal aj na medzinárodnú spoluprácu, ako napríklad na výmenu informácií cez výstražné systémy.

01 - Modified: 2023-05-15 04:27:02 - Feat.: - Title: Koniec respirátorov: Od pondelka nie sú povinné ani v nemocniciach či v lekárňach, hygienici ich však odporúčajú 02 - Modified: 2023-02-10 13:00:00 - Feat.: - Title: Hlavný hygienik: Odmietanie očkovania môže opäť viesť k epidémiám 03 - Modified: 2023-01-14 16:51:10 - Feat.: - Title: Covid-19: V USA sa výrazne rozšíril nový variant. Ako veľmi je nebezpečný? Čo hovoria odborníci a hlavný hygienik 04 - Modified: 2023-01-08 13:00:00 - Feat.: - Title: Hlavný hygienik zdôrazňuje potrebu povinného očkovania u detí 05 - Modified: 2023-01-04 13:00:00 - Feat.: - Title: Hlavný hygienik: Vojna na Ukrajine môže mať následky aj na verejné zdravie na Slovensku
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
04. jún 2023 01:44