Oddnes, od pondelka 15. mája už nie je povinné nosenie respirátorov v nemocniciach, v čakárňach a ambulanciách lekárov, v domovoch sociálnych služieb a v lekárňach.
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR ruší totiž vyhlášku, ktorá túto povinnosť regulovala.
Ako informoval hlavný hygienik PhDr. RNDr. MUDr. Ján Mikas, PhD., MPH, od tohto dátumu už v uvedených priestoroch nebude povinné prekrytie horných dýchacích ciest.
Zraniteľné osoby
„K tomuto kroku pristupujeme vzhľadom na postupné zlepšovanie epidemiologickej situácie vo výskyte akútnych respiračných ochorení na Slovensku. Išlo o poslednú vyhlášku úradu súvisiacu s COVID-19, ktorá bola ešte v platnosti. Vývoj epidemiologickej situácie budeme naďalej dôsledne monitorovať,“ dodal.
Upozornil, že hoci prekrytie horných dýchacích ciest nebude povinné, nosenie respirátora návštevníkom v týchto priestoroch hygienici aj naďalej odporúčajú.
„Nachádzajú sa v nich zraniteľné skupiny osôb, a to ľudia s akútnymi či chronickými ochoreniami, imunokompromitované osoby, tehotné ženy či osoby vo vyššom veku,“ vysvetlil Ján Mikas.
Odporúčania
Úrad verejného zdravotníctva naďalej odporúča prekrytie horných dýchacích ciest respirátorom alebo rúškom aj:
- osobám, ktoré začínajú pociťovať príznaky respiračného ochorenia,
- v preplnených prostriedkoch verejnej hromadnej dopravy (MHD, prímestské, diaľkové autobusy a vlaky),
- v preplnených interiéroch, ako sú úrady, obchody, prevádzky služieb, prevádzky spoločného stravovania, kultúrne a športové zariadenia: divadlá, kiná, múzeá, športové haly, bohoslužobné priestory a podobne,
- na hromadných podujatiach aj v exteriéri, kde dochádza k hromadeniu sa ľudí v tesnej blízkosti (spoločenské, kultúrne a športové podujatia, ako sú koncerty, divadlá, kiná a pod.),
- počas cesty do zahraničia hromadnými prostriedkami (autobusy, vlaky, lietadlá)
- a na preplnených miestach v zahraničí (napríklad letiská)
Odvolanie stavu ohrozenia
Hygienici taktiež apelujú na dôkladné umývanie rúk, ktoré chráni pred mnohými infekčnými ochoreniami.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok 5. mája odvolala stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu.
„V prvom rade to značí ústup z pohotovostného krízového režimu, odborníci však budú situáciu v súvislosti s COVID-19 naďalej sledovať a vyhodnocovať. Nemožno vylúčiť, že vírus bude spôsobovať ďalšie zvýšené krivky chorobnosti,“ zhrnul hlavný hygienik.
V súčasnosti už sú však podľa neho k dispozícii nástroje, ktorými je možné zmierňovať dopady ďalšieho možného nárastu počtu ochorení na covid (vakcíny proti COVID-19, dostupná diagnostika, liečebné postupy). Dôležité bude tiež naďalej sledovať, ako sa bude vyvíjať situácia s koronavírusom SARS-CoV-2.