tasrTASR
StoryEditor

Slovensko sleduje výskyt COVID-19 v zahraničí, posilní monitoring odpadových vôd letísk

10.01.2023, 18:00
Autor:
TASRTASR

Okolité krajiny, ktoré majú priame letecké spojenia s Čínou, zavádzajú ďalšie preventívne opatrenia, ktoré znižujú riziko zavlečenia nového variantu aj na Slovensko.

Slovensko sleduje vývoj epidemiologickej situácie vo výskyte ochorenia COVID-19 v zahraničí. Hoci nemá priame spojenie s Čínou, v súčasnosti sa posilňuje monitoring odpadových vôd v okolí významných medzinárodných letísk na Slovensku na doplnenie prehľadu o aktuálnej situácii. Informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

"Aktuálne preverujeme možnosti vyšetrovania odpadových vôd priamo z lietadiel na základe posúdenia rizika zavlečenia vírusu v rámci medzinárodných letov na územie SR, hoci ide o odporúčanie najmä pre krajiny, ktoré majú priame letecké spojenie s Čínou," uvádza sa v odporúčaniach pre cestujúcich z a do Číny, ako aj zamestnancov v medzinárodnej leteckej doprave, ktoré vydalo ÚVZ SR spoločne s viacerými ministerstvami.

Slovensko sa zúčastňuje na rokovaniach na medzinárodnej úrovni a svoje kroky koordinuje s ostatnými členskými štátmi Európskej únie.

Preventívne opatrenia

Okolité krajiny, ktoré majú priame letecké spojenia s Čínou, podľa materiálu zavádzajú ďalšie preventívne opatrenia, ktoré znižujú riziko zavlečenia nového variantu aj na Slovensko.

Ide napríklad o povinné testovanie cestujúcich pred príletom, respektíve po prílete, používanie respirátorov či zvýšená dezinfekcia.

Cestujúcim z a do Číny pripomínajú štátne orgány, že významným preventívnym opatrením na zníženie rizika závažného priebehu ochorenia COVID-19 je očkovanie.

Dôrazne odporúčajú obyvateľom, aby využili bezplatnú možnosť očkovania proti COVID-19. Odporúča sa základné očkovanie (dve dávky), ako aj posilňujúce - tretia, prípadne štvrtá dávka pre tých, ktorí sú očkovaní základnými dvoma dávkami.

"Očkovaním sa významne znižuje riziko závažného priebehu infekcie alebo úmrtia v súvislosti s COVID-19 nielen pre vás, ale aj pre vašich blízkych, ktorí sa zo zdravotných dôvodov nemôžu dať zaočkovať alebo majú nedostatočnú imunitnú odpoveď," pripomenuli v materiáli.

01 - Modified: 2023-05-16 12:31:47 - Feat.: - Title: Na pohlavne prenosné ochorenia sa možno otestovať na viacerých miestach 02 - Modified: 2023-05-15 04:27:02 - Feat.: - Title: Koniec respirátorov: Od pondelka nie sú povinné ani v nemocniciach či v lekárňach, hygienici ich však odporúčajú 03 - Modified: 2023-05-05 05:01:40 - Feat.: - Title: Špinavé ruky: Aké patogény skrývajú? Môže to mať vážne následky 04 - Modified: 2023-05-01 09:30:16 - Feat.: - Title: Úmrtí na meningokokové ochorenia pribúda, prevenciou je očkovanie 05 - Modified: 2023-04-30 15:45:52 - Feat.: - Title: Na Slovensku sa tento rok zaznamenal prípad horúčky dengue
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. jún 2023 01:29