tasrTASR
StoryEditor

Nemocnice by nemali mať problém s vyplácaním zvýšených miezd zdravotníkov, tvrdia analytici

05.01.2023, 07:00
Autor:
TASRTASR

Upozorňujú však, že problém môže nastať s platením ostatných nákladov.

Nemocnice by podľa analytikov nemali mať problém s vyplácaním zvýšených miezd zdravotníkov.

Vyplýva to zo stanovísk, ktoré poskytli analytik INESS Martin Vlachynský a riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar.

Upozorňujú však, že problém môže nastať s platením ostatných nákladov.

Zdroje na ostatné

"Zatiaľ sa v posledných rokoch nestalo, že by nemocnica nedokázala vyplatiť mzdy. Nepredpokladám to ani teraz," uviedol pre TASR Vlachynský.

Upozorňuje však, že môže narastať tlak na neplatičstvo v iných častiach nákladov, ako sú služby, odvody či materiál.

Podľa Zachara budú nemocnice určite plniť mzdové nároky zamestnancov.

"Otázkou zostáva, či bude dosť zdrojov na to ostatné - na odvody do Sociálnej poisťovne, na včasné a plné platenie faktúr dodávateľom, na investície do údržby a rozvoja," skonštatoval.

Predpokladá, že nedôjde k dramatickému zlepšeniu situácie v hospodárení väčšiny štátnych nemocníc.

"Ale plánované oddlžovanie zo strany štátu zasa raz na určitý čas prelepí oči páskou. A takisto pomôžu niekde aj zdroje z EÚ," doplnil.

Od 1. januára sa zvýšili platy zdravotníkom v ústavných zariadeniach a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
04. jún 2026 07:49