Getty Images
StoryEditor

Tí, ktorí sa cítia osamelo, by nemali na Vianoce zostávať sami, upozorňujú odborníci

24.12.2022, 07:00
Autor:
TASRTASR

Ak sa niekto rozhodne zostať fyzicky sám, mal by si naplánovať program, ktorého súčasťou budú pekné spomienky a plánovanie pozitívnych vecí na najbližšiu budúcnosť, hovorí odborník.

Ľudia, ktorí sa cítia osamelo alebo prežívajú vianočné obdobie negatívne, by nemali na Vianoce zostávať sami.

Upozornili na to Liga za duševné zdravie (LDZ) a občianske združenie IPčko.

"Keď sa poriadne rozhliadnete okolo seba, určite zistíte, že je tu niekto, kto bude vďačný za vašu spoločnosť, že môžete urobiť svojou prítomnosťou radosť a možno aj dobrý skutok. Možností je plno – známi, vzdialenejší príbuzní, kolegyne," uviedla LDZ pre TASR.

V prípade, že sa niekto rozhodne zostať fyzicky sám, mal by si naplánovať program, ktorého súčasťou budú pekné spomienky a plánovanie pozitívnych vecí na najbližšiu budúcnosť.

Hovorte o pocitoch

"Najdôležitejšie je, aby ste vedeli, že ste sám dobrovoľne. Môžete tiež urovnávať veci vo svojej duši, odpúšťať, pripustiť si smútok a pustiť ho zo seba a podobne," zdôraznila liga.

Aj podľa IPčka je dobré nezostávať so svojimi pocitmi a prežívaním osamote. "Hovorte o svojich pocitoch, buďte k sebe láskaví a buďte v kontakte s ľuďmi, s ktorými chcete. Vyhľadajte pomoc, ak máte pocit, že je toho veľa a necítite sa OK," priblížil psychológ z IPčka Marek Madro.

Na ľudí so psychickými problémami by sa podľa neho nemalo tlačiť. "Vianočný čas sa častokrát spája s množstvom povinností od nákupov, pečenia, balenia darčekov, zúčastňovania sa rodinných stretnutí a podobne.

Ľudia, ktorí sú citlivejší, majú obmedzené kapacity energie a chuti byť aktívny. Ale častokrát im pomáha aj zapojenie sa do činnosti. Dôležité je ponúknuť im, aby sa zapojili a zároveň rešpektovať, ak nemajú akurát chuť," ozrejmil.

01 - Modified: 2023-05-25 12:46:53 - Feat.: - Title: Na Slovensku chýbajú lôžka ústavnej starostlivosti v odbore psychiatria a detská psychiatria 02 - Modified: 2023-02-20 06:00:00 - Feat.: - Title: Na občianske združenie sa s myšlienkami na samovraždu obrátili tisíce ľudí 03 - Modified: 2022-12-26 13:00:00 - Feat.: - Title: Pozor na alkohol počas sviatkov. Pre koho je obzvlášť rizikový? 04 - Modified: 2022-12-24 09:27:38 - Feat.: - Title: Vianoce u Top lekárky Ľudmily Podrackej: Trochu iné nezabudnuteľné Vianoce alebo čo nás naučila malá Agneska 05 - Modified: 2022-12-19 06:00:00 - Feat.: - Title: Psychológ radí, ako prežiť Vianoce bez stresu
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
02. jún 2023 13:48