StoryEditor

Košická univerzitná nemocnica dosiahla prvenstvo v transplantáciách obličiek od živých darcov

29.11.2022, 11:30
Autor:
redred

Na Slovensku ročne robíme v priemere do 200 transplantácií obličky, pečene a srdca.

Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach patrí v prvenstvo v transplantáciách obličiek od živých darcov. Výsledky prezentovali na celoslovenskom Transplantfóre.

Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Ladislava Šustová.

„Predstavte si, že máte všetko pod kontrolou a darí sa vám. Zrazu sa váš život obráti naruby pre trvalé zlyhanie funkcie obličiek (nejaký zápal, cukrovka alebo vysoký tlak). Ste odkázaný na pravidelnú dialýzu - čistenie krvi, ktoré vaše obličky už nezvládnu.

Trikrát týždenne vás na päť hodín napoja na prístroj – „umelú obličku“. Z tejto komplikovanej situácie je len jedna cesta ako sa vrátiť do normálneho života: transplantácia obličky,“ uviedol v jednej z diskusií MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD., MPH, CETC, riaditeľ Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice (UNLP) a prezident Slovenskej transplantologickej spoločnosti (STS).

Spolu s transplantačným tímom považujú darovanie orgánu od živého darcu za najvyšší ľudský počin.

Najaktívnejší

Obličku na transplantáciu môžete dostať od darcu živého alebo mŕtveho. Na Slovensku je to takmer v 90 percentách darca mŕtvy.

„Pre košické transplantačné centrum v UNLP je však tento rok prelomový. Od svojho vzniku totiž zrealizovali najviac transplantácií obličiek od živých darcov, až dvanásť, čo je najviac aj v celoslovenskom meradle,“ vysvetlila Ladislava Šustová.

Dodala, že centrum zároveň patrí medzi najaktívnejšie spomedzi štyroch slovenských.

„Ideálnych darcov je málo a jednou z možností ako bezpečne zvýšiť ich počet, je akceptovať orgány od marginálnych darcov. To znamená darcov vekovo starších nad 60 rokov či darcov od 50 do 59, ktorí majú dva rizikové faktory, napríklad vysoký krvný tlak, horšia funkcia obličiek či cievna mozgová príhoda ako príčina smrti,“ doplnil primár Transplantačného oddelenia UNLP, MUDr. Igor Gaľa, PhD., MPH.

Ako pokračoval, transplantácia je mimoriadne zložitý proces, tak z medicínskeho, ako aj organizačného hľadiska, a vyžaduje spoluprácu desiatok ľudí, a to anestéziológov, nefrológov, chirurgov, urológov, pneumológov, kardiológov, hepatológov, imunológov, mikrobiológov, hematológov, odborníkov v laboratórnej medicíne atď.

Vývoj softvéru

Nájsť vhodného darcu ale nie je o nič ľahšie.

„Naša organizácia sa aktívne zapojila do vývoja softvéru, ktorý páruje vhodných darcov s príjemcami, aj v rámci krížovej výmeny medzi tými darcami, ktorí síce emočne prejavia záujem orgán darovať, ale s príjemcom sa nezhodujú.

Cieľom je robiť to na medzinárodnej úrovni, ale musíme sa dôkladne pripraviť. Softvér musí stopercentne fungovať, treba zvládnuť náročnú logistiku a čo je základ, celý tím špecialistov si musí dôverovať,“ objasnil riaditeľ Národnej transplantačnej organizácie, MUDr. Daniel Kuba, PhD.

Sedem životov

Na Slovensku ročne robíme v priemere do 200 transplantácií obličky, pečene a srdca.

Podľa hovorkyne Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach, srdce však môže byť transplantované iba od mŕtveho darcu, pečeň iba výnimočne od živého darcu (prakticky iba vtedy, keď daruje rodič časť pečene svojmu dieťaťu).

Dodala, že k dobrým výsledkom v transplantačnom programe prispievajú kampane, prednášky, diskusie v médiách medzi odbornou i laickou verejnosťou, stretnutia na školách aj univerzitách.

Úspešná je celoslovenská kampaň Sedem životov (jeden darca môže zachrániť až sedem životov – obličky, pečeň, pankreas, srdce, pľúca a črevo).

„Stále častejšie sa nám stáva to, že príbuzní sledujú naše kampane, vedia o darovaní orgánov a rozhovor zastavia hneď na začiatku so slovami: Vieme, čo nám chcete povedať, čítali sme o tom, súhlasíme s tým,” spresnil MUDr. Beňa.

Prieskum

Podľa oficiálnych údajov z Eurobarometra sa o darovaní orgánov doma rozpráva 40% európskych rodín, na Slovensku je to 29%. Najviac, až 74% domácností o možnostiach transplantácií hovoria holandské rodiny a najmenej v Litve, 15%.

„Ak ste o takejto situácii v kruhu svojej rodiny zatiaľ nepremýšľali, pokojne otvorte túto tému na najbližšom rodinnom stretnutí.

Uistite svojich blízkych, že okrem vecných darov k narodeninám, môžu vaši geneticky alebo emočne blízki od vás počítať s darom nevyčísliteľnej hodnoty,” uzavrel Ľuboslav Beňa.

 

01 - Modified: 2022-10-17 10:00:00 - Feat.: 0 - Title: Vedci transplantovali ľudské mozgové bunky do mozgu potkanov, chcú študovať choroby 02 - Modified: 2022-10-01 13:50:00 - Feat.: 0 - Title: Poliaci dostali Ig Nobelovu cenu. Našli súvislosť medzi zmrzlinou a transplantáciou kostnej drene 03 - Modified: 2022-09-24 05:00:00 - Feat.: 0 - Title: Univerzitná nemocnica v Košiciach dosiahla významný úspech. V čom má prvenstvo? 04 - Modified: 2022-08-29 13:00:00 - Feat.: 0 - Title: Skríning chorôb pečene na Slovensku bude začlenený do európskeho projektu Liverscreen 05 - Modified: 2022-07-11 17:04:43 - Feat.: 0 - Title: Budeme transplantovať orgány zo zvieraťa? Zvažuje sa povolenie prvých klinických skúšok
01 - Modified: 2023-06-10 05:01:17 - Feat.: - Title: Univerzitná nemocnica v Košiciach opäť získala celosvetové ocenenie za starostlivosť o pacientov s cievnou mozgovou príhodou 02 - Modified: 2023-05-26 06:29:15 - Feat.: - Title: Skríning pečene odhalil závažné ochorenie u každého deviateho Slováka. Je to alarmujúce, hovorí hepatológ 03 - Modified: 2023-05-10 17:18:23 - Feat.: - Title: Univerzitná nemocnica v Košiciach otvorila moderné centrum vodoliečby 04 - Modified: 2023-04-24 14:20:45 - Feat.: - Title: Nemocnica v Košiciach otvorila Centrum pre prevenciu infekcií vyvolaných HPV 05 - Modified: 2023-04-14 05:00:00 - Feat.: - Title: V Košiciach zachránili pacienta s autoimunitnou hepatitídou. Využili pri tom novinku
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
10. jún 2023 17:03