StoryEditor

Univerzitná nemocnica v Košiciach dosiahla významný úspech. V čom má prvenstvo?

24.09.2022, 07:00
Autor:
redred

Nemocnica patrí medzi prvé v Česku a na Slovensku, ktorá vďaka rekonštrukcii použije najnovšie infúzomaty.

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach, v piatok (23. septembra) slávnostne otvorili kompletne zrekonštruovanú chirurgickú JIS I. chirurgickej kliniky.

Ako informovala hovorkyňa nemocnice Ladislava Šustová, takto rozsiahlej modernizácie sa pracovisko dočkalo po takmer 40 rokoch.

Na I. chirurgickej klinike sa podľa nej realizuje najviac operácií karcinómu pankreasu na Slovensku.

Obnova si vyžiadala investíciu v hodnote takmer  milión eur, ktoré nemocnica získala z kapitálových výdavkov štátu.

Chirurgické výkony

Otvorenia sa zúčastnil aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský spolu so štátnu tajomníčkou Lenkou Dunajovou Družkovskou.

„Som spokojný hlavne preto lebo personál, ktorý tu bude pracovať je spokojný a všetci sme tu pre pacientov, ktorí na tomto zmodernizovanom pracovisku nájdu vyššiu kvalitu zdravotnej starostlivosti,“ povedal krátko po otvorení chirurgickej JIS minister zdravotníctva.

Vynovené pracovisko zodpovedá náročnosti chirurgických operačných výkonov 21. storočia.

„Som rád, že modernizáciu našich medicínskych pracovísk sme začali práve na chirurgii. Je to mimoriadne dôležité pracovisko, na ktorom sa ročne realizuje najviac chirurgických výkonov,“ povedal riaditeľ UNLP Košice MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD., MPH.

image

UNLP Košice

Modernizácia

Z pôvodných starých priestorov JIS ostali len obvodové múry. Všetky priečky sa vybúrali. Kompletne sa vymenili podlahy, elektrické  rozvody i rozvody medicinálnych plynov

„Týždeň po týždni sme videli ako práce napredujú. Modernizácia sa začala na jar a trvala päť mesiacov,“ prezradil riaditeľ nemocnice.

Dodal, že súčasťou prestavby je aj nová vzduchotechnika na výmenu a úpravu vzduchu v celom trakte, ktorá je, pre svoju veľkosť, umiestnená na streche tohto monobloku.

Infúzomaty

Podľa Ladislavy Šustovej, patrí univerzitná nemocnica v Košiciach medzi prvé v Česku a na Slovensku, ktorá vďaka rekonštrukcii použije najnovšie infúzomaty.

Pre pacientov po operačných zákrokoch je tu pripravených jedenásť intenzivistických lôžok. Jedno z nich je izolačné, v prípade pacienta s COVID-19.

„Ako jedni z prvých v Česku i na Slovensku budeme na našej JIS pracovať s najnovším modelom infúzomatov na dávkovanie výživových roztokov,“ doplnil prof. MUDr. Jozef Radoňak, CSc., MPH, ktorý je prednostom I. chirurgickej kliniky už 14 rokov a bol hlavným iniciátorom tejto modernej premeny.

Najviac operácií pankreasu na Slovensku

Na I. chirurgickej klinike sa realizuje najviac operácií karcinómu pankreasu v rámci Slovenska, za rok aj viac ako sto.

„Po týchto operáciách sú pacienti ešte dlho v ťažkom stave a zotavujú sa práve na JIS. Časté sú operácie žlčníka, pečene, žalúdka i nadobličiek, operácie čriev, ale aj multiorgánové odbery či transplantácie obličiek, v ktorých UNLP patrí k slovenským lídrom,“ menoval prednosta Radoňak výkony, na ktoré sa klinika špecializuje.

Ročne sa na I. chirurgickej klinike vykoná približne 2 700 operácií a hospitalizuje viac ako 5 200 pacientov.

Na kompletne zrekonštruovanú JIS budú v najbližších dňoch privážať prvých pacientov.

image

UNLP Košice

„Zdravotná starostlivosť o pacientov po chirurgických zákrokoch sa tu posunie na oveľa vyššiu úroveň. Verím, že skvalitnenie prostredia poskytne zamestnancom viac inšpirácie, chuti do práce a ďalšej motivácie napredovať vo svojom povolaní.

Klinika je tiež výučbovým pracoviskom Lekárskej fakulty UPJŠ, poskytne teda modernú realitu aj budúcim generáciám zdravotníkov,“ zhrnul riaditeľ nemocnice.

 

01 - Modified: 2023-05-26 06:29:15 - Feat.: - Title: Skríning pečene odhalil závažné ochorenie u každého deviateho Slováka. Je to alarmujúce, hovorí hepatológ 02 - Modified: 2023-05-24 05:00:00 - Feat.: - Title: Východoslovenský onkologický ústav sa bude modernizovať 03 - Modified: 2023-05-10 17:18:23 - Feat.: - Title: Univerzitná nemocnica v Košiciach otvorila moderné centrum vodoliečby 04 - Modified: 2023-04-24 14:20:45 - Feat.: - Title: Nemocnica v Košiciach otvorila Centrum pre prevenciu infekcií vyvolaných HPV 05 - Modified: 2023-04-14 05:00:00 - Feat.: - Title: V Košiciach zachránili pacienta s autoimunitnou hepatitídou. Využili pri tom novinku
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. jún 2023 21:01