StoryEditor

Košické nemocnice sa pripravujú na krízovú situáciu, najťažšia situácia je v detskej fakultnej nemocnici

24.11.2022, 16:30
Autor:
TASRTASR

Košické nemocnice sa spoločne pripravujú na krízovú situáciu v súvislosti s výpoveďami lekárov. Najvážnejšia situácia je v Detskej fakultnej nemocnici (DFN).

Na Krízovom štábe Košického kraja sa v stredu (23. 11.) zástupcovia kľúčových zdravotníckych zariadení mesta navzájom informovali o aktuálnej situácii a možnostiach vzájomnej spolupráce a pomoci, aby bola pacientom poskytnutá zdravotná starostlivosť aj v prípade, ak lekári ku koncu mesiaca nestiahnu svoje výpovede.  

Informovala o tom vo štvrtok hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP), kde krízový štáb zasadal, Monika Krišková.

V UNLP podalo výpovede 227 z 907 lekárov, čo je 25 percent. "Pripravujeme sa na prípadnú krízovú situáciu a naše aktivity koordinujeme so všetkými zdravotníckymi zariadeniami v Košiciach, a tiež podľa inštrukcií z Ministerstva zdravotníctva SR," uviedol riaditeľ nemocnice Ľuboslav Beňa.

Nemusia sa báť rodičky

"V Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura Košice budú plne k dispozícii obidve urgentné pracoviská (na Triede SNP 1 a Rastislavovej 43), a taktiež Klinika úrazovej chirurgie (na Rastislavovej 43). Všetky prípadné zmeny v nastaveniach pracovísk UNLP Košice budú operatívne oznámené Krajskému operačnému stredisku Záchrannej služby Košice," dodal.

Beňa už informoval, že nikto zo zdravotníkov z gynekologických a neonatologických pracovísk UNLP nedal výpoveď, takže zdravotná starostlivosť o tehotné ženy nebude ovplyvnená. Budúce mamičky sa tak nemusia báť, že nebudú mať kde rodiť.

Keďže výpovede lekárov v Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura sú rozložené nerovnomerne, môže na niektorých klinikách nastať kolaps.

"Takýmto pracoviskom je predovšetkým neurochirurgická klinika na Triede SNP. Prípadné akútne zásahy u neurochirurgických pacientov v tejto chvíli intenzívne riešime v rámci interných zdrojov," dodal riaditeľ.

Najvážnejšia situácia je v Detskej fakultnej nemocnici, vo výpovedi je tam 53 percent lekárov.

Zástupca Detskej fakultnej nemocnice informoval, že pri tomto počte nedokáže nemocnica zabezpečiť efektívnu zdravotnú starostlivosť pre detského pacienta.

Kto pomôže

Detská fakultná nemocnica a Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura sa dohodli na pomoci zo strany univerzitnej nemocnice pri vytváraní anestéziologického tímu pre operačné výkony detských pacientov. Beňa zároveň prisľúbil výpomoc chirurgov z Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v prípade akútnej potreby pre DFN, oznámila hovorkyňa.

Pomoc kľúčovým nemocniciam v Košiciach prisľúbili ostatné zdravotnícke zariadenia v meste - Nemocnica AGEL Košice – Šaca, Železničná nemocnica s poliklinikou, ako aj Východoslovenský onkologický ústav (VOÚ) a Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH).

V týchto zariadeniach je situácia pokojná a priaznivá, preto vedia vypomôcť Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura a Detskej fakultnej nemocnici vo všetkých svojich špecializáciách aj lôžkami.

Krajské operačné stredisko Záchrannej služby Košice informovalo, že je pripravené navýšiť počet operátorov, ktorí budú preverovať možnosť transportov u pacientov bez ohrozenia vitálnych funkcií.

V prípade potreby transportu neurochirurgických pacientov bude komunikovať s inými neurochirurgickými pracoviskami na Slovensku.

Výpomoc prisľúbila aj Záchranná služba Košice. Zástupcovia Košického samosprávneho kraja (KSK) uviedli, že v prípade dlhotrvajúcej kritickej situácie budú hľadať riešenia, aby nemocniciam pomohli aj súkromné subjekty.

Beňa zároveň vyjadril nádej, že očakávanú kritickú situáciu zvládnu nemocnice spoločnými silami tak, aby sa to čo najmenej dotklo pacientov.

01 - Modified: 2022-11-21 14:43:22 - Feat.: - Title: Minister zdravotníctva pripravuje plán B, ak sa s lekármi nedohodnú 02 - Modified: 2022-11-21 10:42:22 - Feat.: - Title: Lekárski odborári chcú upokojiť emócie a konštruktívne rokovať s vládou 03 - Modified: 2022-11-14 10:42:30 - Feat.: - Title: Lekárski odborári zvolávajú protest za záchranu zdravotníctva 04 - Modified: 2022-10-13 13:14:33 - Feat.: - Title: Prezidentka: Lekári potrebujú istotu, že dôjde k formalizovaniu ich požiadaviek 05 - Modified: 2022-09-29 14:55:12 - Feat.: - Title: Výpovede v nemocniciach: Podľa Lengvarského sú lekári uvádzaní do omylu
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
24. november 2022 23:48