Pavel Danilyuk Pexels
StoryEditor

Národné centrum zdravotníckych informácií vytvorilo vlastný systém vakcinácie

07.11.2022, 14:00
Autor:
redred

Nový systém je, podľa riaditeľa NCZI, schopný flexibilne reagovať na zmeny v očkovacej politike štátu či zavádzanie nových vakcíny.

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) vytvorilo vo vlastnej réžii nový systém správy covidových požiadaviek.

Ako informovala hovorkyňa NCZI Veronika Daničová, systém registrácie a zápisu očkovania Moje ezdravie je užívateľsky prívetivejší a šetrí náklady.

„Viac ako sedem miliónov vakcín podali a zapísali na Slovensku očkovacie centrá a ambulantní lekári prostredníctvom systémov NCZI,“ pokračovala.

Nový systém

Od začiatku pandémie Národné centrum zdravotníckych informácií vystavilo vo vzťahu k očkovaniu takmer tri milióny digitálnych COVID preukazov EÚ.

„Nemalý nápor na systémy predstavovali aj štatistiky, výkazníctvo či meniace sa pravidlá vakcinácie. Na tieto požiadavky nedokázal pôvodný systém dostatočne reagovať,“ vysvetlila.

Jeho servis, podľa nej, zabezpečovala externá firma, čo predstavovalo pre NCZI náklad 134-tisíc eur od začiatku roka 2021.

V rámci racionalizácie výdavkov je od leta tohto roka kompletný systém vakcinácie v rukách Národného centra zdravotníckych informácií.

„Našou snahou bolo mať kompletnú kontrolu a správu nad vlastným systémom, ktorý zastrešuje všetky covidové požiadavky, čo sa nám od začiatku pandémie konečne podarilo. Nový systém je užívateľsky prívetivejší a šetrí aj finančné zdroje, keďže sme externú servisnú zmluvu nahradili internými kapacitami,“ priblížil generálny riaditeľ NCZI Peter Lukáč.

Výzva

Zdôraznil, že na migrácii dát medzi systémami sa podieľalo pätnásť ľudí, pričom najväčšou výzvou bolo dosiahnuť stav unikátnosti, aby jedna osoba mala iba jeden covid pass.

Nový systém je, podľa riaditeľa NCZI, schopný flexibilne reagovať na zmeny v očkovacej politike štátu, zavádzanie nových vakcíny či pravidiel pri ich prideľovania v plnej súčinnosti s ministerstvom zdravotníctva.

„Výzvou bola aj príprava portálovej časti a definovanie funkčnosti aplikácie, príprava registračných formulárov a príprava portálu registrovaného žiadateľa ako jednotného bodu pre správu všetkých covidových požiadaviek osôb,“ zhrnula Veronika Daničová.

Na jednom mieste, 24/7 bez potreby kontaktovania call centra NCZI si môže každá osoba s covid passom upravovať kontaktné údaje, manažovať vakcináciu, testovanie a covidové certifikáty. Treba poznať svoj covid pass, rok narodenia a telefónne číslo uvedené pri registrácii Koronavírus | Úprava/Overenie požiadavky (nczisk.sk)

 

01 - Modified: 2023-05-20 05:00:00 - Feat.: - Title: Projekt OnkoAsist by mohol byť lacnejší, reálna cena diela je značne nižšia 02 - Modified: 2023-05-17 05:00:00 - Feat.: - Title: Tender na projekt OnkoAsist za takmer jedenásť miliónov eur opäť predĺžili 03 - Modified: 2023-04-30 10:00:38 - Feat.: - Title: Choroby z povolania: Najviac ohrození sú zdravotníci. Možno uznať aj covid 04 - Modified: 2023-04-12 09:39:10 - Feat.: - Title: Národné centrum zdravotníckych informácií má nové vedenie 05 - Modified: 2023-04-10 16:04:09 - Feat.: - Title: Obličky Slovákov ohrozuje najmä cukrovka a vysoký tlak
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
06. jún 2023 22:13