Peter Bánoš
StoryEditor

Zdravotnícke komory podpísali memorandum o spolupráci. Chcú takto priniesť lepšie výsledky

20.10.2022, 14:00
Autor:
redred

Lekári, zubní lekári a farmaceuti sa zhodujú, že je nevyhnutné zamerať sa na spoluprácu všetkých zainteresovaných strán pre kvalitnejšiu, bezpečnú a na dôkazoch založenú zdravotnú starostlivosť s rešpektom k tradícii zdravotníckych profesií.

Nedostatok financií nie je jediný problém zdravotníctva. Východiskovým bodom pre riešenie všetkých problémov v rezorte je správne nastavenie systému.

Zhodli sa na tom predstavitelia troch zdravotníckych komôr – Slovenskej lekárskej komory, Slovenskej komory zubných lekárov a Slovenskej lekárnickej komory, ktorí v Bratislave v stredu (19. októbra) podpísali spoločné Memorandum o spolupráci.

Ako uviedli zástupcovia všetkých troch zdravotníckych komôr, memorandum má symbolicky poukázať na potrebu zlepšenia spolupráce medzi jednotlivými zdravotníckymi profesiami i na potrebu vyššej akceptácie úloh a kompetencií profesijnej samosprávy štátnymi orgánmi.

„Komory nie sú iba spoločenstvá jednotlivcov, ktorí si vybrali zdravotnícke povolanie ako svoju profesiu, ale sú tiež vykonávatelia úloh preneseného výkonu štátnej správy a teda prirodzene majú spoločný záujem o zvyšovanie kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti. Dosiahnuť to chcú vzájomnou spoluprácou,“ uviedli v spoločnom vyhlásení.

Ciele memoranda

Zdôraznili, že ako subjekty nezávislé od zdrojov štátneho rozpočtu, či akýchkoľvek dotácií iných subjektov, plne financované z prostriedkov svojich členov a vlastnej proaktívnej činnosti, si komory stanovili za ciele spolupráce:

  • zvýšiť rešpekt k odborným spoločnostiam zastupujúcim všetky zdravotnícke povolania
  • viac využívať reálne kompetencie, ktoré prináležia každej profesii
  • zlepšiť synergiu medzi jednotlivými zdravotníckymi povolaniami
  • etablovať profesijnú samosprávu ako prirodzenú autoritu s reálnym dosahom na všetkých zdravotníckych pracovníkov

„Aktuálny stav vnímame ako dlhodobo neudržateľný a zdravotníci už nesmú byť vytláčaní na druhú koľaj. Vďaka spolupráci môžeme priniesť lepšie výsledky,“ vysvetlil MUDr. Pavel Oravec, prezident Slovenskej lekárskej komory.

„Vysoký prienik záujmov a ochoty k zlepšovaniu systému nás priviedol k podpisu memoranda o spolupráci, ktoré má smerovať k zlepšeniu uplatňovania kompetencií komôr a napĺňania potrieb jednotlivých členov,“ doplnil PharmDr. Ondrej Sukeľ, prezident Slovenskej lekárnickej komory.

„Zvýšenie rešpektu voči jednotlivým zdravotníckym profesiám zo strany verejných orgánov môže priniesť kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť. Spoločne chceme ukázať, že sú potrebné komplexné riešenia,“ zhrnul MUDr. Igor Moravčík, prezident Slovenskej komory zubných lekárov.

Zdravotníctvo ako vzácna spoločenská hodnota

Lekári, zubní lekári a farmaceuti sa zhodujú, že je nevyhnutné zamerať sa na spoluprácu všetkých zainteresovaných strán pre kvalitnejšiu, bezpečnú a na dôkazoch založenú zdravotnú starostlivosť s rešpektom k tradícii zdravotníckych profesií.

Ako spresnili v spoločnom stanovisku, komory chcú spoločne participovať na všetkých aktivitách v oblastiach legislatívnych úprav, uplatňovania kompetencií, vzťahu poskytovateľov zdravotnej starostlivosti s orgánmi verejnej správy, odmeňovania zdravotníkov, spolupráce v oblasti vzdelávania, dostupnosti zdravotnej starostlivosti, využívania informatizácie a implementácie digitálnych nástrojov, kvality poskytnutej zdravotnej starostlivosti, ako aj v etických a ďalších otázkach.

Apel  na ministerstvo           

Zástupcovia všetkých troch komôr odovzdajú kópiu memoranda aj ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskému.

Chcú tak preukázať ochotu otvoriť konštruktívnu diskusiu vedúcu k lepšej synergii zástupcov jednotlivých zdravotníckych profesií a ministerstva, ktorá môže byť východiskovým bodom k zlepšeniu podmienok pre výkon zdravotníckeho povolania a s tým súvisiacim zlepšením zdravotnej starostlivosti na Slovensku.

Slovenská lekárska komora, Slovenská komora zubných lekárov a Slovenská lekárnická komora apelujú na Ministerstvo zdravotníctva SR, aby pri riešení krízovej situácie v zdravotníctve viedlo dialóg a opieralo sa aj o návrhy konštruktívnych riešení odborníkov z praxe.

 

01 - Modified: 2023-06-08 08:21:19 - Feat.: - Title: Komentár: Každé zvýšenie kompetencií by malo byť v prospech pacienta, nie v prospech sebauspokojenia toho-ktorého zdravotníka 02 - Modified: 2023-05-02 13:34:18 - Feat.: - Title: Komora lekárov: Podmienky financovania lekárskych fakúlt treba jasne zadefinovať 03 - Modified: 2023-04-18 14:47:00 - Feat.: - Title: Komora lekárov podporuje rozšírenie kompetencií pre samosprávy pri tvorbe ambulantnej siete 04 - Modified: 2023-04-09 14:09:48 - Feat.: - Title: Prezident Slovenskej komory zubných lekárov: Zvýšenie cien materiálov aj prístrojov sa ešte len prejaví 05 - Modified: 2023-03-24 11:02:32 - Feat.: - Title: Prezident komory lekárov: Zoznam ambulantných výkonov treba reálne naceniť
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
08. jún 2023 10:25