StoryEditor

Onkológia na Slovensku nesmie byť obeťou krízy, upozorňujú pacienti

19.10.2022, 07:00
Autor:
redred

Aktuálny stav onkologickej starostlivosti i odporúčania pre jej budúcnosť zhrnuli pacientske organizácie v spoločnom memorande, ktoré už odovzdali zástupcom ministerstva zdravotníctva.

Pacientske organizácie už piaty rok predkladajú autoritám zoznam konkrétnych požiadaviek a návrhov, ktoré by výrazne zlepšili liečbu a život onkologických pacientov na Slovensku.

Zástupcovia onkologických pacientov na nevyhnutné zmeny v onkológii upozorňujú už od roku 2018, keď štyri pacientske organizácie odovzdali ministerstvu zdravotníctva pätnásť požiadaviek na zlepšenie stavu onkológie na Slovensku.

„Ani po piatich rokoch sa však väčšina z nich nepretavila do praxe, a každodenná realita onkologických pacientov na Slovensku zostáva naďalej vážna. Pandémia ani nespokojnosť zdravotníkov však už ďalej nemôžu byť zámienkou na ignorovanie potrieb desiatok tisícov pacientov,“ hodnotí situáciu Eva Kováčová z Ligy proti rakovine.

Falošná priorita

Rakovinu na Slovensku iba v roku 2020 diagnostikovali takmer 30 000 pacientom.

Najrozšírenejšími onkologickými ochoreniami u nás zostávajú rakovina hrubého čreva, prsníka a prostaty.

Investičný dlh a nedostatky vo vzdelávaní zdravotníkov a verejnosti znásobila pandémia,

Ako upozornila Miroslava Fövényes z OZ Lymfoma a Leukémia Slovensko, zdravotnícky sektor sa búri proti predloženému štátnemu rozpočtu, ktorý podľa nich nezohľadňuje potreby zdravotníctva, vrátane onkológie.

„To všetko v realite znamená, že pacienti s rakovinou sa nedostanú vôbec alebo včas k diagnostike a liečbe a ich životy zostanú v ďalšom ohrození. Zdravie našich obyvateľov nikdy nebolo skutočnou, ale len falošnou prioritou tých, ktorí majú moc,“ dodala.

Memorandum

Aktuálny stav onkologickej starostlivosti i odporúčania pre jej budúcnosť zhrnuli pacientske organizácie v spoločnom memorande, ktoré v utorok 18. októbra odovzdali zástupcom ministerstva zdravotníctva.

„Obávame sa, že štát ako taký rezignoval na právo onkologických pacientov mať liečbu a starostlivosť v súlade s dobou, so zvyškom Európy či Chartou práv pacienta. 

Nestačí nám pochopene rezortu zdravotníctva, už konečne musia spojiť sily všetky relevantné rezorty, aby sme dokázali stihnúť ten vlak pokroku, ktorý dokáže ochraňovať životy aj pred zabijakom, akým je u nás rakovina,“ uviedla Jana Pifflová Španková z NIE RAKOVINE. 

Ako spresnila, súčasťou požiadaviek pacientov sú konkrétne kroky k zlepšeniu manažmentu pacienta, skríningov a prevencie, liečby či paliatívnej a hospicovej starostlivosti na Slovensku.

Formálne podmienky vs. prax

Podľa Evy Kováčovej, sa niektoré oblasti od minulého roka formálne posunuli vpred, avšak v praxi riešenia často chýbajú.

„Množstvo onkologických pacientov sa stále nedokáže dostať k modernej liečbe, naráža na nedostatok kapacít v nemocniciach, ambulanciách či chýbajúcu paliatívnu starostlivosť,“ upozornila.

Tento rok v lete bola prijatá novela zákona 363/2011 o úhrade liekov, ktorá by mala zabezpečiť automatickú úhradu moderných liekov pre onkologických pacientov, bez nutnosti zložitého a neistého schvaľovania liečby na tzv. „výnimky“.

Pacienti však čakajú na reálne dopady legislatívy v praxi.

„Veríme, že sa to v nasledujúcom období bude zlepšovať a do zoznamu schválených kategorizovaných liekov pribudnú nové inovatívne lieky. Zároveň však apelujeme na alokovanie dostatočných finančných zdrojov, ktoré pokryjú investíciu do moderných liekov, na rýchle zavedenie zmien v celom systéme manažmentu pacientov a dôležité je aj spraviť všetko preto, aby sa zvýšila účasť na preventívnych vyšetreniach a skríningoch,“ zhrnula Dominika Kormanová z OZ Amazonky.

Zástupcovia organizácií Liga proti rakovine a NIE RAKOVINE spustili tento rok aj pilotný projekt edukácie o prevencii rakoviny na stredných školách. Ten sa podľa nich stretol s mimoriadne dobrým prijatím u študentov i pedagógov.

„Vieme, že podobné programy majú veľký zmysel, máme dokonca aj dáta, ktoré to podporujú, no zavedenie podobnej výučby do riadneho vyučovacieho procesu je zatiaľ v nedohľadne,“ uzavreli zástupcovia organizácií Liga proti rakovine a NIE RAKOVINE.

Všetky požiadavky pacientov nájdete tu.

image

onkologickakonferencia.sk

 

 

 

 

 

01 - Modified: 2022-09-30 07:00:00 - Feat.: 0 - Title: Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva: Výnimky nikdy nezaniknú, stále bude výnimočný pacient s výnimočnou potrebou 02 - Modified: 2022-09-08 17:55:28 - Feat.: 0 - Title: Sľubovaný príchod inovatívnych liekov sa posúva. Poznáme dôvod 03 - Modified: 2022-09-05 15:33:29 - Feat.: 0 - Title: Rezort zdravotníctva zmluvami sľubuje lepšiu dostupnosť inovatívnych liekov 04 - Modified: 2022-05-12 15:48:46 - Feat.: 0 - Title: Upozornenie pre lekárov: Bez predpisovania generík a biosimilárov inovatívne lieky nebudú
01 - Modified: 2023-01-24 06:00:00 - Feat.: - Title: Rezort zdravotníctva pokračuje v príprave skríningu rakoviny pľúc 02 - Modified: 2023-01-17 09:49:21 - Feat.: - Title: Pacient v remisii po onkologickej liečbe môže byť sledovaný všeobecným lekárom 03 - Modified: 2023-01-11 14:56:23 - Feat.: - Title: Niektoré inovatívne lieky na rakovinu prsníka by sa mohli kategorizovať 04 - Modified: 2023-01-11 06:00:00 - Feat.: - Title: Na projekt OnkoAsist vyhlásili tender za milióny eur 05 - Modified: 2023-01-01 06:00:00 - Feat.: - Title: Experimentálna liečba preukázala účinnosť pri rakovine žlčových ciest
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
25. január 2023 11:53