StoryEditor

Záchranári žiadajú odvolanie riaditeľa štátnej bratislavskej záchranky

04.10.2022, 12:25
Autor:
TASRTASR

Šéfka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková rozumie, že šéf bratislavskej záchranky stratil dôveru zamestnancov.

Záchranári zo štátnej bratislavskej záchranky žiadajú odvolanie svojho šéfa Imricha Andrásiho. Pod petíciu sa za 16 hodín podpísalo 94 záchranárov.

Informovala o tom v utorok predsedníčka Základnej odborovej organizácie pri Záchrannej zdravotnej službe (ZZS) v Bratislave Zuzana Pukancová.

"Naše požiadavky sa týkajú dvoch rámcov, prvé sú organizačné zmeny, druhé sú mzdy a mzdové podmienky. Organizačné zmeny sa skladajú tiež z dvoch častí. Ako prvý bod žiadame odvolať štatutára, riaditeľa ZZS v Bratislave. Druhý bod sú organizačné zmeny, ktoré by zastabilizovali systém," ozrejmila Pukancová po rokovaní so šéfom parlamentu Borisom Kollárom.

image

Šéfka odborov v bratislavskej záchranke: V zdravotníctve nie je jedno, kým sa nahradí odchádzajúci zamestnanec

Kollárovi na utorkovom stretnutí predstavili tie požiadavky, s ktorými by im vedel pomôcť. Niektoré podľa Pukancovej už predostreli aj rezortu zdravotníctva. Myslí si, že pri platových otázkach by sa malo rokovať na medzirezortnej úrovni.

"To na Ministerstve zdravotníctva (MZ) SR asi nevyriešime," podotkla. Záchranári avizujú napätie nielen v hlavnom meste, ale naprieč krajinou. Bratislavská záchranka pôsobí vo viacerých regiónoch.

Stratil dôveru

Šéfka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková rozumie, že šéf bratislavskej záchranky stratil dôveru zamestnancov. Ozrejmila, že štátna záchranka sa dostala do vážnej finančnej situácie a neplatila ani sociálne odvody za zamestnancov.

Dodala, že do tejto situácie ju dostalo predchádzajúce vedenie. Súhlasí preto, že bolo treba prijať kroky zo strany vedenia, no pôvodne plánované dvojmesačné odobratie príplatkov za nadčasy považuje za obrovskú manažérsku chybu. Rozumie preto hnevu záchranárov.

image

Najväčšia štátna záchranka dlhuje Sociálnej poisťovni státisíce eur. Ako sa to dotkne zdravotníkov?

Súhlasí s potrebou zmien organizačnej štruktúry v štátnom podniku a upozornila na hrozbu jeho krachu. Z celoslovenského hľadiska vidí cestu na riešenie situácie záchranárov vo zvýšení ich základného platu, aby neboli odkázaní iba na príplatky za nadčasy.

Bratislavskí záchranári chceli od soboty (1. 10.) vypovedať nadčasy. Odôvodňovali to zrušením príplatkov a organizačnými zmenami. Svoje rozhodnutie v piatok (30. 9.) zmenili po dohode o zachovaní príplatkov.

Na tom sa dohodli minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a šéf bratislavskej záchrannej služby Andrási.

Záchranári okrem zrušenia príplatkov kritizujú aj zmeny v organizačnej štruktúre, v dôsledku ktorých malo zaniknúť 36 pracovných miest. Zmeny mal riaditeľ oznámiť bez konzultácie.

01 - Modified: 2022-09-21 17:40:48 - Feat.: 0 - Title: Najväčšia štátna záchranka dlhuje Sociálnej poisťovni státisíce eur. Ako sa to dotkne zdravotníkov? 02 - Modified: 2022-07-01 17:37:42 - Feat.: 0 - Title: Šéfka odborov v bratislavskej záchranke: V zdravotníctve nie je jedno, kým sa nahradí odchádzajúci zamestnanec
01 - Modified: 2023-08-03 16:00:38 - Feat.: - Title: Komentár: Hluk a záplava marketingu vedie k pomalej autodeštrukcii v záchrannej zdravotnej službe 02 - Modified: 2023-03-24 15:14:16 - Feat.: - Title: Bratislavská štátna záchranka chcela vymeniť dvanásťročné sanitky, peniaze z plánu obnovy nedostane 03 - Modified: 2022-11-23 08:00:00 - Feat.: - Title: Odmeňovanie zdravotníkov od budúceho roka: Ako sa rátajú odpracované roky u živnostníkov alebo pri čiastočnom úväzku? 04 - Modified: 2022-10-13 14:23:14 - Feat.: - Title: Minister zdravotníctva sa stretol so šéfom bratislavskej záchranky, chce hovoriť aj so zamestnancami 05 - Modified: 2022-09-21 17:40:48 - Feat.: - Title: Najväčšia štátna záchranka dlhuje Sociálnej poisťovni státisíce eur. Ako sa to dotkne zdravotníkov?
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
22. september 2023 12:54