StoryEditor

Plat od 3 200 eur, auto či moderná ambulancia, aj takto láka Banskobystrický kraj lekárov

24.09.2022, 09:00
Autor:
redred

Banskobystrický samosprávny kraj spustil veľký nábor lekárov do ambulancií. Ponúka i nadštandardné podmienky.

Všeobecných lekárov, pediatrov i vybraných špecialistov plánuje Banskobystrický samosprávny kraj vo vybraných regiónoch, kde podľa štatistík najviac chýbajú, zamestnať vo vlastných krajských ambulanciách.

Aktuálne už takto fungujú tri ambulancie, lekárom župa ponúka atraktívne podmienky.

Informovala o tom hovorkyňa kraja Lenka Štepáneková.

Nábor

Nadštandardný plat, pracovná zmluva na dobu neurčitú, moderne zariadená ambulancia bez ďalších vstupných nákladov, ubytovanie alebo príspevok na bývanie, služobné auto aj mobilný telefón, úhradu ďalšieho vzdelávania a vybavenie všetkých potrebných administratívnych úkonov, aj takto chce župa prilákať lekárov do svojich ambulancií.

image

BBSK

„Týmto spôsobom chce župa zaplniť biele miesta na mape a zvýšiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre svojich obyvateľov,“ pokračovala Lenka Štepáneková.

Kraj má záujem zamestnať všeobecných lekárov pre dospelých, pediatrov aj vybraných špecialistov, ktorí podľa dostupných štatistík v jednotlivých okresoch najviac chýbajú.

Podľa Lenky Štepánekovej, tento model, ktorý už dnes funguje v troch krajom zriadených ambulanciách, by mohol prispieť k zmierneniu krízy, ktorá hrozí najmä pre vysoký vek lekárov v regiónoch.

Zlá situácia

„Situácia s lekármi je zlá a reálne hrozí, že ľudí nebude mať kto liečiť. V slovenskom zdravotníctve je nedostatok všeobecných lekárov a v najbližších rokoch bude tento nedostatok ešte výraznejší v dôsledku ich vysokého priemerného veku, ktorý je u všeobecných lekárov pre dospelých 59 rokov a u všeobecných lekárov pre deti a dorast 60 rokov,“ uviedol predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter.

Upozornil, že v Banskobystrickom kraji je viac ako 30 percent všeobecných lekárov pre dospelých a pre deti a dorast vo veku nad 65 rokov.

image

BBSK

„Lekárov, ktorí sa rozhodnú ukončiť svoju činnosť, najmä v lokalitách mimo hlavných aglomerácií, je veľmi ťažké nahradiť.

V dôsledku toho vznikajú na mape kraja biele miesta, kde primárna zdravotná starostlivosť pre občanov prestáva byť geograficky a časovo dostupná. To by sme radi zmenili,“ dodal Martin Caudt, vedúci Oddelenia zdravotníctva Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja.

image

BBSK

Voľné miesta

Všeobecní lekári pre dospelých aktuálne chýbajú vo všetkých okresoch kraja, najviac neobsadených miest je v okresoch Banská Bystrica (11), Rimavská Sobota (6) a Brezno (5).

Najviac chýbajú lekári pre deti a dorast v okresoch Rimavská Sobota (7), Brezno (4) a Veľký Krtíš (4).

Medzi najnedostatkovejších špecialistoch patria v kraji oční lekári, detskí psychiatri či neurológovia.

image

BBSK

„Našim cieľom je pomocou schválenej stratégie a následnej kampane zasiahnuť určený profil lekárov, ktorí majú záujem o otvorenie ambulancie na území kraja a zvýšiť tak počet novovytvorených ambulancií.

To, čo ponúkame, sú atraktívne podmienky, a to motivačný balíček. Ten je nastavený tak, aby pokryl rôzne potreby jednotlivcov v cieľovej skupine. Finančné ohodnotenie je vyššie než priemerná odmena lekára v trvalom pracovnom pomere, resp. lekára s vlastnou praxou.

Zároveň adresuje a vyrovnáva vstupné prekážky na trhu pre čerstvo atestovaných lekárov a tiež uvádza benefity nad rámec bežnej ponuky na trhu,“ zhrnul Ján Lunter.

image

BBSK

Lekári, ktorí by mali záujem v krajských ambulanciách pracovať, sa môžu prihlásiť či informovať na adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

 

01 - Modified: 2023-03-22 07:56:25 - Feat.: - Title: Banskobystrický kraj preplatí ukrajinským lekárom náklady na doplňujúcu skúšku 02 - Modified: 2023-03-08 14:23:21 - Feat.: - Title: Tieto kraje vyzývajú zverejniť termín, keď bude jasné, či sa Rázsochy stihnú 03 - Modified: 2023-02-03 17:06:31 - Feat.: - Title: Ondrej Lunter: I keď máme na štyri mesiace dopredu vybookované termíny, ambulancia je v strate. Takto vyzerajú platby od zdravotných poisťovní 04 - Modified: 2023-01-31 13:53:16 - Feat.: - Title: Banskobystrický kraj vyzýva ministerstvo, aby garantovalo, že v nemocniciach nedôjde k redukcii výkonov 05 - Modified: 2022-12-12 06:00:00 - Feat.: - Title: V Haliči pribudne všeobecný lekár pre dospelých
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. jún 2023 20:31