Univerzitná nemocnica Bratislava - Nemocnica Ružinov, operácia kolena, operačná sála, lekári, lekár, chirurgia
StoryEditor

Dieťaťu s obojstranným tumorom na obličkách zachránili život unikátnymi operáciami

21.09.2022, 07:00
Autor:
redred

Chirurgovia v Bratislave vykonali aj operáciu na hranici technických možností s neobvykle komplikovanou rekonštrukciou zvyšku obličky po odstránení tumoru.

Lekári Národného ústavu detských chorôb raritnými operáciami zachránili život malému chlapčekovi.

Zhubné nádory na obličkách, s to jeden s hmotnosťou 1,3 kg, ktorý už tlačil aj na pľúca a druhý podobnej veľkosti, úspešne odstránili. Zachránili aj obličku, ktorú sa podarilo udržať funkčnú aj napriek veľkosti nádoru.

Informovala o tom hovorkyňa Národného ústavu detských chorôb Dana Kamenická.

Chlapček mal iba rok, keď sa jeho rodičia dozvedeli zdrvujúcu diagnózu.

,,Narodil sa ako zdravé dieťa, ale pred dovŕšením jedného roka sa mu začalo zväčšovať bruško. Nepozdávalo sa nám to, lebo mal oveľa väčšie bruško ako deti v jeho veku.  Zobrali sme ho na vyšetrenie, ale povedali nám, že to nie je nič vážne. Práve sme sa chystali na dovolenku a mali sme obavy, aby sa niečo nezanedbalo. Opäť sme ho zobrali sme k lekárke a vyžiadali si  aj sonografické vyšetrenie,“ prezradila mama malého bojovníka.

Po ňom nasledoval rýchly prevoz do Bratislavy na Kliniku detskej hematológie a onkológie LF UK a Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH).

Išlo to rýchlo

Diagnostický proces v najväčšej detskej nemocnici na Slovensku, aj samotná operácia nabrali rýchly spád.

,,Kontaktovala nás pani prednostka Kliniky detskej hematológie a onkológie (KDHaO) LF UK a NÚDCH, prof. Alexandra Kolenová, PhD., že majú dieťatko s obojstranným tumorom, ktoré už respiračne zlyháva,“ uviedol MUDr. Peter Bartoň, riaditeľ NÚDCH a zároveň operujúci lekár.

Ako pokračoval, na CT vyšetrení videli obojstranný veľký nádor na obličke, ktorý tlačil na  bránicu a boli utláčané pľúca.

„Dieťatko  už začínalo mať problémy s dýchaním. Rozhodli sme sa pre urgentnú operáciu. Jeden tumor s hmotnosťou 1,3 kg a minimálnym množstvom obličkového tkaniva, sme museli vybrať aj s obličkovým tkanivom,“ objasnil Peter Bartoň.

Onkologická liečba

Po úspešnej urgentnej operácii sa malému bojovníkovi uľavilo a mohol  nastúpiť na onkologickú liečbu. Chemoterapiou sa lekárom podarilo takmer rovnako veľký tumor na druhej obličke zmenšiť a približne po roku od prvej operácie čakal chlapčeka druhý operačný výkon.

„Obojstranné nádory obličiek v detskom veku sú mimoriadne vzácne, pacienti sú liečení podľa medzinárodných štandardných postupov. V prípade nášho pacienta štandardná liečba zlyhávala, jeden z nádorov v úvode vôbec nereagoval na chemoterapiu a druhý nádor si vyžadoval špeciálny prístup.

Po konzultáciách ďalšieho postupu  so zahraničnými špecialistami v Holandsku a v USA  bolo nutné podstúpiť vysoko náročné a rizikové  operácie. Zvažovali sme a diskutovali, kde budú operácie realizované. Rodičia dlho neváhali a  vložili svoju dôveru a svoje dieťa  do rúk slovenských lekárov,“  vysvetlila  prof. MUDr.  Alexandra Kolenová, PhD., prednostka Kliniky detskej hematológie a onkológie LF UK a NÚDCH, kde chlapček spolu s rodičmi strávil veľkú časť svojej liečby.

Chirurgická výzva

,,Napokon sme sa rozhodli chlapčeka operovať na našom pracovisku, čo si želali aj samotní rodičia. Aj na druhej obličke bol veľký nádor s malým percentom obličkového tkaniva, ktoré bolo nutné ponechať, aby oblička fungovala.

Urobili sme parciálnu nefrektómiu, pri ktorej sme odstránili len nádor a zvyšnú časť obličkového tkaniva sa nám podarilo zachrániť a zachovať. Po úspešnej operácii má dieťatko všetky obličkové parametre v poriadku a funguje bez ťažkostí,“ doplnil Peter Bartoň.

Podľa prednostu Kliniky pediatrickej urológie NÚDCH doc. MUDr. Jána Brezu, PhD., bola pre nich táto operácia chirurgickou výzvou. Išlo o operáciu na hranici technických možností s neobvykle komplikovanou rekonštrukciou zvyšku obličky po odstránení tumoru.

„V porovnaní s nádormi obličiek, ktoré resekujeme napríklad u dospelých, je Wilmsov tumor krehký a manipulácia s ním musí byť o to opatrnejšia. Našťastie, operácia prebehla perfektne a mám veľkú radosť, že sa malý pacient má dobre a jeho orgán funguje,“ uzavrel docent Breza.

 

 

 

01 - Modified: 2023-04-10 16:04:09 - Feat.: - Title: Obličky Slovákov ohrozuje najmä cukrovka a vysoký tlak 02 - Modified: 2023-02-18 15:00:00 - Feat.: - Title: Na klinike hematológie a onkológie v Bratislave zmodernizujú oddelenie pre veľké deti 03 - Modified: 2023-02-15 15:13:42 - Feat.: - Title: Na Slovensku ročne pribudne takmer dvesto detských pacientov s rakovinou 04 - Modified: 2023-02-14 12:42:33 - Feat.: - Title: Príprava liekov pre detských onkologických pacientov bude modernejšia 05 - Modified: 2022-12-24 09:27:38 - Feat.: - Title: Vianoce u Top lekárky Ľudmily Podrackej: Trochu iné nezabudnuteľné Vianoce alebo čo nás naučila malá Agneska
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
11. jún 2023 03:17