StoryEditor

Na získanie potvrdenia o prekonaní Covid-19 stačí aj pozitívny antigénový test

15.09.2022, 11:00
Autor:
redred

Po pozitívnom teste je nevyhnutná domáca izolácia v trvaní päť dní od pozitívneho testu.

Na získanie potvrdenia o prekonaní ochorenia Covid-19 stačí aj pozitívny AG test.

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky (MZ SR) pristúpilo k tomuto kroku s cieľom uľahčiť očakávanú jesennú vlnu pandémie pacientom aj lekárom.

Informovala o tom hovorkyňa centra Veronika Daničová.

Ktoré testy platia

"Zatiaľ čo všeobecnému lekárovi stačil na diagnostikovanie pacienta a predpísanie liečby aj pozitívny AG test, na získanie certifikátu o prekonaní bol až doteraz potrebný PCR test," pokračovala.

S cieľom zabrániť zbytočnému duplikovaniu testov pristupuje podľa Veroniky Daničovej Národné centrum zdravotníckych informácií k vydávaniu Európskych digitálnych certifikátov o prekonaní ochorenia Covid-19 už aj po pozitívnom antigénovom teste. Neplatí to však pre všetky antigénové testy.

Zoznam akceptovaných testov určuje Európska komisia a nachádza sa na europa.eu.

"V nijakom prípade na získanie potvrdenia o prekonaní nemožno použiť samoodberové domáce testy. NCZI vydáva potvrdenia o prekonaní len na základe pozitívnych AG testov z mobilných odberových miest (MOM) vykonaných od 5. septembra 2022, pričom prvé certifikáty budú vygenerované 16. septembra," vysvetlila Veronika Daničová.

Potrebná je aj domáca izolácia

Zdôraznila, že po pozitívnom teste je nevyhnutná domáca izolácia v trvaní päť dní od pozitívneho testu. Ak v rámci päťdňovej izolácie človek nemá posledných 24 hodín nijaké príznaky ochorenia Covid-19, izolácia sa skončí.

Ďalších päť dní však platí povinnosť nosiť respirátor FFP2. Až potom je možné získať potvrdenie o prekonaní ochorenia Covid-19. Generuje sa na 11. deň od potvrdenia pozitivity, v tomto prípade od vykonania antigénového testu.

Potvrdenie o prekonaní sa generuje automaticky, Národné centrum zdravotníckych informácií odporúča nastaviť si automatické zasielanie certifikátov, aby bol aj tento certifikát doručený do mailboxu.

O certifikát sa dá požiadať kedykoľvek cez „samoobslužný“ portál registrovaného žiadateľa Koronavírus | Úprava/Overenie požiadavky (nczisk.sk), pričom na to stačí len COVID pass, rok narodenia a v systéme registrované telefónne číslo.

Digitálny COVID preukaz EÚ o prekonaní ochorenia COVID-19 možno stiahnuť i deťom a platí v období najviac 180 dní od odobratia pozitívnej vzorky biologického materiálu.

01 - Modified: 2023-08-14 05:00:00 - Feat.: - Title: Počet prípadov kvapavky vlani mierne klesol. Zistila sa aj u detí 02 - Modified: 2023-07-07 10:00:00 - Feat.: - Title: Národné centrum zdravotníckych informácií už po piatykrát predĺžilo tender na projekt OnkoAsist 03 - Modified: 2023-07-02 12:00:00 - Feat.: - Title: Pre poštípanie hmyzom vlani hospitalizovali desiatky ľudí 04 - Modified: 2023-07-01 05:00:00 - Feat.: - Title: Od júla si možno stiahnuť Certifikát o zaočkovaní proti Covid-19 05 - Modified: 2023-06-22 05:00:00 - Feat.: - Title: Elektronické zdravotníctvo nie je iba eRecept a ePN, upozorňuje NCZI. Spúšťa osvetovú kampaň
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
04. september 2023 04:00