Karolina Grabowska Pexels
StoryEditor

Úrad pre dohľad o platbách poisťovní špecialistom: Sumy, ktoré im platia, nestačia na primerané platy lekárov

31.08.2022, 07:00
Autor:
TASRTASR

Zo sumy 13 eur nie je podľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou možné vykryť mzdové nároky lekára, sestry, odvody a ďalšie výdavky spojené s prevádzkou ambulancie.

Ocenenie výkonov špecialistov nie je adekvátne nastavené. Sumy, ktoré im platia zdravotné poisťovne za niektoré výkony nepostačujú na primerané platy lekárov a prevádzku ambulancie.

Upozornil na to Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) v aktuálnej správe o stave vykonávania verejného zdravotného poistenia. Pre ambulantný sektor preto navrhuje viaceré opatrenia.

"Práve od týchto výkonov sa pritom odvíja úhrada zdravotných poisťovní poskytovateľom špecializovanej ambulantnej starostlivosti. Stanovenie výšky úhrad za jednotlivé výkony bolo legislatívne prenechané na zdravotné poisťovne," ozrejmil.

Iba 13 eur

Úrad skonštatoval, že to často nepostačuje ani na primerané mzdové ohodnotenie lekárov a prevádzku ambulancie, poukázal pritom na vyšetrenia u pneumológa, diabetológa či imunoalergológa.

"V niektorých prípadoch trvá aj viac ako 30 minút, avšak lekár za daný výkon dostane zo strany zdravotnej poisťovne len okolo 13 eur," priblížil.

Zo sumy 13 eur nie je podľa neho možné vykryť mzdové nároky lekára, sestry, odvody a ďalšie výdavky spojené s prevádzkou ambulancie.

"Prevádzkovateľ ambulancie musí podľa toho prispôsobiť plat zdravotníckym pracovníkom alebo musí nájsť iné zdroje financovania prevádzky ambulancie. Výsledkom sú nižšie platy lekárov a sestier v niektorých odborných ambulanciách ako je zákonom stanovený mzdový nárok lekárov v ústavných zariadeniach," doplnil.

Opatrenia

Úrad upozornil, že sa neaplikuje jednotný zoznam výkonov. "Sú prípady, keď sa jeden výkon vykazuje na každú poisťovňu pod iným kódom, rozdielne sú bodové hodnoty jednotlivých výkonov podľa jednotlivých zdravotných poisťovní, rozdielne sa tiež aplikujú rôzne pripočítateľné položky," podotkol.

Lekári tak podľa neho musia venovať pozornosť správnemu kódovaniu výkonov a pripočítateľných položiek namiesto toho, aby venovali maximum času liečbe.

Pre zlepšenie situácie navrhuje ÚDZS viaceré opatrenia. Mal by sa podľa neho zrevidovať zoznam ambulantných výkonov, ktorý by bol záväzný pre všetky zdravotné poisťovne.

Chce tiež, aby sa určili minimálne ceny jednotlivých výkonov a aby sa každoročne prehodnocovali.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pripravuje nový katalóg ambulantných výkonov. Pre TASR tento mesiac uviedlo, že má jednoznačnejšie určiť a popísať ambulantné výkony na základne skúseností z praxe.

Termín dokončenia katalógu nie je zatiaľ známy. 

01 - Modified: 2023-08-23 10:00:00 - Feat.: - Title: Rezidentské štúdium sa otvára už budúci mesiac aj pre tieto špecializácie 02 - Modified: 2023-08-16 14:20:09 - Feat.: - Title: Slováci za zdravotnú starostlivosť platia najviac u zubára 03 - Modified: 2023-08-01 14:07:46 - Feat.: - Title: Audítori upozornili na riziká v štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni i v Dôvere 04 - Modified: 2023-07-20 14:12:45 - Feat.: - Title: K stabilizácii všeobecných lekárov a lekárov špecialistov má prispieť reforma ambulantného sektora 05 - Modified: 2023-07-22 12:00:00 - Feat.: - Title: Po odvolaní riaditeľa VšZP vychádzajú najavo nekalé praktiky. Ministerstvo tvrdí, že o ničom nevie
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
22. september 2023 14:32