Všeobecná zdravotná poisťovňa, VŠZP, budova
StoryEditor

Štát zachraňuje stratovú zdravotnú poisťovňu, narýchlo jej posiela ďalšiu finančnú injekciu

25.08.2022, 14:40

Ministri v predstihu schválili ďalších 40 miliónov eur pre Všeobecnú zdravotnú poisťovňu. Za posledné dva roky tak dostala zo štátnych peňazí už 358 miliónov eur.

Na štvrtkovom online rokovaní vláda odsúhlasila uvoľnenie sumy 40 miliónov eur zo štátnych finančných aktív na zvýšenie základného imania Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Toto rozhodnutie prišlo krátko po zverejnení informácie o výsledkoch hospodárenia zdravotných poisťovní k 30. júnu 2022.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou potvrdil, že všetky tri zdravotné poisťovne sú v strate.

image

Zdravotné poisťovne sú v strate. Bude treba opäť dofinancovať štátnu poisťovňu?

Všeobecná zdravotná poisťovňa je v strate viac ako 131,4 milióna eur. Zdravotná poisťovňa Dôvera vykazuje stratu takmer 44,8 milióna eur a Union viac ako 2 milióny eur.

V roku 2020 dostala Všeobecná zdravotná poisťovňa 198 miliónov eur. Tento rok v marci bolo na zvýšenie základného imania štátnej zdravotnej poisťovne schválených ďalších 120 miliónov. 

Spolu so sumou, ktorú vláda odklepla vo štvrtok 25. augusta 2022, sa tak finančná injekcia pre Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP) vyšplhala na 358 miliónov eur. 

Dofinancovanie

Podľa informácií Zdravotníckych novín už začiatkom augusta štátna VšZP nespĺňala zákonnú povinnosť výšky základného imania a na stole bolo jej opätovné dofinancovanie, aby sa predišlo ozdravnému plánu.

Štátna poisťovňa reagovala, že „si naďalej plní svoje legislatívne záväzky spojené s vykonávaním verejného zdravotného poistenia, a tak nie sú naplnené formálne dôvody na nariadenie ozdravného plánu“.

O prípadnom dofinancovaní štátnej zdravotnej poisťovne doteraz mlčalo ministerstvo zdravotníctva aj financií. 

Na otázky k dofinancovaniu neodpovedala ani Všeobecná zdravotná poisťovňa.

Podľa VšZP bol „hospodársky výsledok spoločnosti významným spôsobom ovplyvnený vyššou dynamikou výdavkov na poskytovanie zdravotnej starostlivosti najmä z dôvodu doliečovania poistencov v postcovidovom období od začiatku roka 2022.  „Zároveň sa na hospodárskom výsledku spoločnosti začal prejavovať rast cien v súvislosti s negatívnym vplyvom inflácie,“ objasnila VšZP.

Štátna poisťovňa zároveň ubezpečila, že „aj napriek účtovnej strate, ktorú VšZP oficiálne vykazuje, môžeme potvrdiť, že spoločnosť je v dobrej finančnej kondícii a poskytovaná zdravotná starostlivosť bude aj naďalej zabezpečená adekvátnymi zdrojmi“.

V predstihu

O ďalšej finančnej injekcii pre VšZP hovorí aj memorandum, ktoré v marci podpísali ministri financií a zdravotníctva. Obsahuje spolu 16 úloh pre rezort zdravotníctva, po ich splnení je avizovaných ďalších 40 miliónov eur v termíne do konca septembra. 

Rozhodnutie o uvoľnení časti finančných aktív do výšky 40 miliónov eur ako peňažného vkladu štátu na zvýšenie základného imania VšZP malo byť viazané na vyhodnotenie priebežného plnenia spomínaných úloh k termínu k 30. september 2022 a na vyhodnotenie aktuálnej kondície a augustovej prognózy VšZP so zohľadnením septembrovej daňovej prognózy a makroekonomickej prognózy.

Finančná pomoc pre stratovú VšZP však prichádza o mesiac skôr, a to aj bez hodnotenia opatrení.

Ministerstvo zdravotníctva to odôvodňuje pretrvávajúcimi potrebami adekvátneho krytia rastúcich výdavkov na zdravotnú starostlivosť v postcovidovom období.

„Ministerstvo zdravotníctva SR naďalej identifikovalo skutočnosti, pre ktoré je nevyhnutné kapitálové posilnenie spoločnosti Všeobecná zdravotná poisťovňa, a. s. vo výške  40 mil. eur, bez toho aby bola realizácia tohto úkonu viazaná na míľniky a podmienky memoranda, ktoré nastanú až v budúcom období a ktorých splnenie je vzhľadom na charakter jednotlivých podmienok kontinuálne prebiehajúcim procesom,“ dodal rezort zdravotníctva.

Cukríky s logom 

Zdravotnícke noviny upozornili, že Všeobecná zdravotná poisťovňa napriek záporným hospodárskym výsledkom zvyšuje investície do marketingu a prezentácie značky. 

Okrem nákupu mediálneho priestoru aktuálne vedenie poisťovne alokovalo viac ako milión eur na reklamné predmety. Napríklad za cukríky s logom poisťovne zaplatila VšZP takmer 6 900 eur bez DPH.

Značné zdroje vyčlenila aj do školení, kurzov a konzultácií, len v tomto roku ide takmer o 143-tisíc eur bez DPH.

Na otázky týkajúce sa napríklad objednávky na školenie „Ako sa stať perfektnou asistentkou“ pre asistentky predstavenstva a riaditeľov úsekov (v cene 1 640 eur bez DPH) poisťovňa reagovala: „VšZP ako každá moderná spoločnosť sa snaží o to, aby relevantné a potrebné rozvojové aktivity boli dostupné pre všetky skupiny zamestnancov, o čo boli roky ukracovaní. Počas dvoch školiacich dní prejde školením takmer 30 zamestnancov VšZP.“

Dôvodom na organizovanie školenia pre asistentky boli podľa stanoviska štátnej zdravotnej poisťovne mnohé chyby v podkladoch, nejednotná štábna kultúra, komunikácia a štandardizácia práce.

01 - Modified: 2022-08-25 19:11:38 - Feat.: 0 - Title: Zdravotné poisťovne sú v strate. Bude treba opäť dofinancovať štátnu poisťovňu? 02 - Modified: 2022-06-29 07:00:00 - Feat.: 0 - Title: Zdravotné poisťovne sú predbežne v strate 03 - Modified: 2022-06-27 16:22:57 - Feat.: 0 - Title: Preddavková platba za poistencov štátu nepomohla 04 - Modified: 2022-06-23 09:42:30 - Feat.: 0 - Title: Prinesie nám jedna poisťovňa lepšiu zdravotnú starostlivosť?
01 - Modified: 2023-09-06 05:00:00 - Feat.: - Title: Štátna poisťovňa optimalizuje sieť poskytovateľov dopravnej zdravotnej služby 02 - Modified: 2023-08-16 14:20:09 - Feat.: - Title: Slováci za zdravotnú starostlivosť platia najviac u zubára 03 - Modified: 2023-08-04 13:05:29 - Feat.: - Title: Minister zdravotníctva upozorňuje na nekalé prepoisťovanie, týkať sa to má najmä VšZP 04 - Modified: 2023-08-03 15:09:22 - Feat.: - Title: Rezorty financií a zdravotníctva diskutujú o dofinancovaní sektora 05 - Modified: 2023-08-01 14:07:46 - Feat.: - Title: Audítori upozornili na riziká v štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni i v Dôvere
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
30. september 2023 07:33