Nemocnica AGEL Komárno, príprava cytostatík
StoryEditor

Nemocničná lekáreň v Komárne za rok pripravila 7000 chemoterapií pre onkologických pacientov

21.08.2022, 15:30
Autor:
redred

Cytostatiká sa pripravujú so špeciálnymi pomôckami, aby nedochádzalo ku kontaminácii prostredia.

Už rok v Nemocnici AGEL Komárno farmaceuti za prísnych podmienok, čo sa týka legislatívy aj bezpečnosti, realizujú centralizovanú prípravu cytostatík. Za tento čas na Oddelení prípravy cytostatík Nemocničnej lekárne bola pripravená cytostatická liečba pre viac ako 3400 pacientov, a to aj hospitalizovaných aj ambulantných. Informovala o tom Nemocnica AGEL Komárno.

Tieto zvlášť náročné liekové formy sa pripravujú pod dohľadom farmaceuta v súlade s požiadavkami na Správnu lekárenskú prax a na Správnu výrobnú prax.

Nemocnica uviedla, že na spomínanom oddelení pracujú 2 nemocniční farmaceuti, 2 farmaceutické laborantky a jedna sanitárka. Odborný personál bol vyškolený na vyššom pracovisku prostredníctvom certifikačnej prípravy na prácu s cytostatikami. Pod ich odborným dohľadom a prácou sa za rok pripravilo takmer 7000 cytostatických liečob, na ktoré bolo použitých vyše 13.000 ampúl cytostatík. 

Pretože cytostatiká sú zaradené do skupiny nebezpečných látok, je dôležité chrániť zdravotnícky personál, ktorý prichádza do styku s cytostatikami a navyše aj životné prostredie.,,Z toho dôvodu prebieha príprava v špeciálnom izolátore za aseptických podmienok. Izolátor patrí medzi najnovšie technológie prípravy sterilných liekových foriem a bol vyrobený vo Veľkej Británii špeciálne pre našu nemocnicu,“ hovorí PharmDr. Hajnalka Komjáthy, PhD. vedúca farmaceutka Nemocničnej lekárne AGEL Komárno. 

Aj likvidácia cytostatického odpadu sa realizuje za prísnych podmienok - pomocou prístroja na zatavovanie vriec s odpadom, aby sa zabránilo úniku do prostredia.

Rovnako treba dbať na ochranu zdravia personálu a pacientov aj pri podávaní liečby. Z tohto dôvodu sa cytostatiká pripravujú so špeciálnymi pomôckami, infúznymi súpravami a nástavcami, aby nedochádzalo ku kontaminácii prostredia.

Používame bezihlový, mechanicky uzavretý systém pre bezpečnú manipuláciu s cytostatikami. Takýto intuitívny systém pomáha zabezpečiť spojenie, ktoré minimalizuje ohrozenie personálu počas prípravy, počas transportu chráni prípravok pred vonkajšou kontamináciou a v neposlednom rade zabezpečuje bezpečnosť pacienta, “ hovorí PharmDr. Katarína Tóthová, onkologický farmaceut Nemocnice AGEL Komárno“.

Pre svojich pacientov pripravujú nielen klasické cytostatiká ale aj tzv. biologickú liečbu.

Celý proces prípravy cytostatík prebieha na vysokej odbornej úrovni z pohľadu farmaceutického, z pohľadu technológie aj bezpečnosti, úplne rovnako, ako na ostatných európskych pracoviskách tohto typu,“ dodala PharmDr. Hajnalka Komjáthy, PhD.

01 - Modified: 2024-01-26 09:46:15 - Feat.: - Title: Dve nemocnice majú certifikát kvality a bezpečnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti 02 - Modified: 2023-05-08 14:43:52 - Feat.: - Title: Novinka v liečbe rakoviny mozgu: Vedci prišli na to, ako podávať chemoterapiu pri glioblastóme 03 - Modified: 2023-02-14 12:42:33 - Feat.: - Title: Príprava liekov pre detských onkologických pacientov bude modernejšia 04 - Modified: 2022-12-04 14:00:00 - Feat.: - Title: Špecifická liečebná metóda spočíva v priamom podaní chemoterapie do brušnej dutiny 05 - Modified: 2022-11-09 17:18:17 - Feat.: - Title: Vedci z Izraela prichádzajú s novými zisteniami o liečbe rakoviny prsníka
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
12. júl 2024 22:53