StoryEditor

Posudzovanie liekov je opäť netransparentné, tvrdí Najvyšší kontrolný úrad. Navrhuje zmenu vyhlášky

17.08.2022, 16:00
Autor:
redredTASRTASR

Rezort zdravotníctva potvrdil, že pri internej kontrole zistil, že v apríli, máji a júni sa zverejnili správy bez mien hodnotiteľov. Upozornil, že následne implementoval nápravné opatrenia a hodnotiace správy v júli už mená hodnotiteľov obsahovali.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ SR) prestalo zverejňovať mená hodnotiteľov na odborných stanoviskách pri posudzovaní liekov.

Proces, pri ktorom sa rozhoduje o schvaľovaní nových liekov pre pacientov na Slovensku, je tak znovu netransparentný. Informovala hovorkyňa Najvyššieho kontrolného úradu Daniela Bolech Dobáková.

Chýbajú mená hodnotiteľov

Ako spresnila, zistili to analytici Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR, keď sa na základe podnetov od odbornej verejnosti opätovne pozreli na danú problematiku.

„V analytickej informácii spracovali následné, tzv. follow-up preverenie dodržiavania odporúčaní, ktoré vyplynuli z predchádzajúcich kontrol,“ dodala.

Podľa nej, po kontrolách na ministerstve zdravotníctva v rokoch 2019 a 2020 kontrolóri upozornili na chýbajúce mená hodnotiteľov v niektorých posudkoch z rokov 2017 a 2018.

„Išlo o dve percentá posudkov z celkového počtu v roku 2017 a v nasledujúcom roku chýbali mená hodnotiteľov v 22 percentách posudkov,“ spresnila hovorkyňa úradu.

V rokoch 2019, 2020 a 2021 boli mená posudzovateľov uvedené na všetkých odborných stanoviskách pri posudzovaní liekov.

Úprava vyhlášky

„Od apríla tohto roku sú ale znovu zverejňované odborné stanoviská aj bez mien hodnotiteľov, čo je v rozpore s odporúčaniami Najvyššieho kontrolného úradu. Zo 68 vydaných odborných stanovísk bolo k 15. júlu bez mien hodnotiteľov 40, čo predstavuje 59 percent,“ objasnila.

Riešením je podľa Najvyššieho kontrolného úradu upraviť vyhlášku MZ č. 422/2011 Z. z. o podrobnostiach farmako-ekonomického rozboru lieku tak, aby uvádzanie mien posudzovateľov bolo povinnou náležitosťou pri vypracovávaní odborných stanovísk.

„Ak bude takáto povinnosť zakotvená vo vyhláške, docieli sa udržateľná transparentnosť procesov, ktorá bude nezávislá od personálnych zmien na ministerstve,“ zhrnula Daniela Bolech Dobáková.

Najvyšší kontrolný úrad  už vlani upozorňoval, že pri posudzovaní liekov na Slovensku existovali v rokoch 2017 až 2020 významné riziká.

Navrhol preto uskutočniť revíziu legislatívy štátnej liekovej politiky, úpravu platnej legislatívy so zohľadnením efektívnosti, transparentnosti, predvídateľnosti a finančnej udržateľnosti celkového procesu.

Reakcia ministerstva

Rezort zdravotníctva pre TASR potvrdil, že pri internej kontrole zistil, že v apríli, máji a júni sa zverejnili správy bez mien hodnotiteľov.

Upozornil, že následne implementoval nápravné opatrenia a hodnotiace správy v júli už mená hodnotiteľov obsahovali.

„Nápravné opatrenie však neobsahovalo úlohu spätne doplniť už zverejnené hodnotiace správy, ktoré mená hodnotiteľov neobsahovali. K tomuto kroku ministerstvo zdravotníctva pristúpilo až po upozornení NKÚ v auguste,“ ozrejmila hovorkyňa Petra Lániková.

Na kategorizačnom portáli podľa nej rezort pre transparentnosť ponechal i pôvodné hodnotiace správy bez mien hodnotiteľov.

„Ministerstvo zdravotníctva vyjadruje poľutovanie, že prišlo k takémuto ľudskému zlyhaniu,“ skonštatovala. Zároveň doplnila, že ministerstvo novému tímu pre hodnotenie liekov vyjadruje dôveru.

Do procesov farmako-ekonomického hodnotenia podľa hovorkyne zaviedol diametrálne inú kvalitu. „Od začatia činnosti nového tímu začali byť hodnotenia liekov zverejňované vo forme hodnotiacich správ, ktoré komplexne, transparentne a odôvodniteľne hodnotia farmako-ekonomický prínos posudzovaného lieku a stanovujú podmienky na jeho kategorizáciu a stanovenie úhrady,“ uzavrela.

Poukázala tiež, že tím okrem iného zaviedol aj transparentnú komunikáciu so zdravotnými poisťovňami a je úspešný v dosahovaní výhodných podmienok pre úhrady inovatívnych liekov.

 

01 - Modified: 2023-05-29 05:00:00 - Feat.: - Title: Plán obnovy: Najvyšší kontrolný úrad plánuje preveriť agendu rezortu zdravotníctva 02 - Modified: 2023-03-08 13:00:00 - Feat.: - Title: Najvyšší kontrolný úrad upozornil na tieto vážne problémy v zdravotníctve 03 - Modified: 2023-01-20 12:41:39 - Feat.: - Title: Najvyšší kontrolný úrad zistil závažné zlyhania v zdravotníctve. Správu poslal ústavným činiteľom 04 - Modified: 2023-01-06 08:01:52 - Feat.: - Title: Predseda NKÚ: Možno aj naša kontrola rozhýbe ministerstvo zdravotníctva 05 - Modified: 2022-06-16 10:00:00 - Feat.: - Title: Kontrola vzdelávania na zdravotníckych školách ukázala, že chýba zodpovednosť za dostatok absolventov
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 20:05