výstava anestéziológie
StoryEditor

Začiatky modernej anestéziológie sa spájajú s alkoholom a omráčením pacienta

03.08.2022, 07:00
Autor:
(mt)(mt)

Výstava pri príležitosti 40. výročia otvorenie 1. kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny približuje verejnosti, ako objav umelého spánku pomohol bezbolestne riešiť náročné operácie.

Zmes bylín, alkohol, alebo omračujúci úder do hlavy, či dokonca obojstranná kompresia krčnej tepny. Aj takto sa pred stáročiami snažili naši predkovia tlmiť bolesť pri chorobe alebo po ťažkom úraze. Tieto metódy neraz spôsobili smrť, ale práve to boli začiatky modernej anestéziológie. 

Vývoj modernej anestéziológie mapuje výstava v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach pod názvom Tvoj pokojný spánok patrí inému.

Nápad pripraviť výstavu anestéziologickej techniky pochádza od anestéziológov z I. kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura na Triede SNP pod vedením doc. MUDr. Jozefa Firmenta, PhD.

Objavy

Návštevníci sa dozvedia o tom, ako sa podarilo objaviť éter, potom chloroform ako anestetikum a inhaláciu prostredníctvom masky. Väčšina objavov spojených s anestetikami sa datuje do 18. storočia. 

V tom čase bol objavený oxid uhličitý, kyslík a oxid dusný a boli popísané aj dva hlavné účinky pri inhalácii oxidu dusného – eufória a analgézia.

Aj 19. storočie je plné objavov - kokaín, technika blokovania periférnych nervov a okolia miechy -  spinálna anestézia a epidurálny blok. V roku 1942 svalová relaxácia pri operácii slepého čreva a juhoamerický jed kurare. Prvé moderné lokálne anestetikum – lidokaín bolo zavedené do praxe v roku 1948, o dva roky na to sa zaviedli všetky prvky modernej anestézie. Už od začiatku sa zároveň riešilo, ako sa inhalačné anestetikum dostane do tela, čiže akú masku, inhalátor použiť. 

S myšlienkou odprezentovať vývoj anestéziológie v Košiciach sa pohrávali dlhšie. „Keď sme mali nejaký prístroj, alebo dôležitú súčasť prístroja, prípadne nejakú zaujímavú pomôcku,  nechceli sme ju vyhodiť, vždy sme tieto veci odkladali. Spočiatku sme na to mali jednu skrinku,“ spomína doc. Firment.

Postupne sa anestéziologické predmety začali hromadiť a doc. Firment sa netajil tým, že by z nich chcel spraviť múzeum alebo výstavu exponátov. Hoci ešte netušil kde a ako, o samotné exponáty sa pozorne staral.

„Keď sa rušia nemocnice, či vypratávajú pôjdy, pivnice, potom sa takéto vzácnosti už navždy stratia. Obvykle takéto veci, ktoré dnes môžeme obdivovať v Slovenskom technickom múzeu, skončia v zbere, alebo na šrotovisku,“ dodáva.

„Vedel som, že je to cenné, naša dedovizeň, tak mi napadlo osloviť profesionálov práve z nášho košického múzea. Verím, že sa časom nájdu aj ďalšie historické predmety z oblasti anestéziológie. Mojím snom je, aby to raz bola stála výstava,“ vraví lekár.

Reakcie kolegov

Medzi prvými si výstavu pozreli samotní anestéziológovia z Košického a Prešovského kraja ešte na jar, keď sa konala jej vernisáž. Aké boli ich reakcie?

„Boli takí, ktorí vraveli, “aha toto poznám, aj tamto poznám“, tí sú z generácie, ktorá s tými prístrojmi a zariadeniami ešte sama pracovala. A potom sú takí, ktorí predmety len spoznávajú a čudujú sa, že toto je prístroj, ktorý sa používal pri operácii? To je už mladšia generácia,“ hovorí J. Firment.

Na zbierke sa  podieľalo viacero zdravotníckych zariadení nielen z Košíc, ale aj z Prešova, Vranova nad Topľou či Humenného. „Na našej klinike sme mali zapratanú celú chodbu exponátmi. Mnohé z nich sa môžu stať aj predmetom ďalšieho výskumu odborníkov z múzea. Sme veľmi vďační, že nám vedenie múzea vyšlo v ústrety, boli to úžasné spoločné hodiny a hodiny práce,“ dodáva.

Vývoj modernej  medicíny ukázal, že je možné zachrániť ľudský život, ak sa pri primárnej liečbe základného ochorenia zabráni kardiovaskulárnemu alebo respiračnému zlyhaniu pacienta.

„Celková anestézia je spravidla dosiahnutá farmakologicky. Tento významný objav umelého spánku pomohol ľudstvu bezbolestne riešiť náročné operácie. Dokážeme v podstate zázrak! Pacienta uspíme a potom aj zobudíme. Zastavíme mu aj vlastné dýchanie a neskôr ho to znova naučíme - dýchať. V stredoveku pritom platilo, že kto prestal dýchať, bol mŕtvy,“ hovorí k výstave Firment.

Anestéziológia súčasnosti 

V roku 2020 získalo Slovenské technické múzeum kolekciu anestéziologických a dýchacích prístrojov ako dar od I. kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny. Múzeum začalo túto zbierku rozširovať a časom malo viac než 100 kusov. Dominantné exponáty  sú z dielne slovenskej spoločnosti, ktorá má vyše 85-ročnú tradíciu v precíznej strojárskej výrobe.  

Hovoriť o anestéziológii je o to aktuálnejšie, akým náročným covidovým obdobím si táto oblasť medicíny prešla v uplynulých dvoch rokoch. Na jednej strane anestéziológovia stáli oveľa menej pri samotných operačných zákrokoch, ktorých sa realizovalo menej, o to viac však boli potrební 24 hodín denne, 7 dní v týždni pri záchrane ľudských životov. Patrili medzi najvyťaženejších zdravotníkov, vďaka umelej pľúcnej ventilácii, medikamentom, ale aj ďalším špeciálnym prístrojom umožňovali ľuďom znovu dýchať. 

„Návštevníkom výstavy „Tvoj pokojný spánok patrí inému“ približujeme históriu anestéziológie vo svete a na Slovensku, predstavujeme rôzne anestetiká a lieky používané v minulosti, tiež rozmanité druhy inhalátorov a masiek. Prezentujeme prístroje, ktorými lekár pacienta monitoruje, aké postupy a nástroje používa pri resuscitácii, udržiavaní priechodnosti dýchacích ciest pacienta a riadení jeho dýchania,“ približuje kurátorka zbierok fyziky, chémie, zdravotníckej techniky a autorka výstavy Martina Ďuricová.  

Pri spracovaní témy čerpali inšpiráciu z materiálov Slovenského technického múzea. Kurátorka Ďuricová pripravila aj publikáciu v spolupráci s doc. MUDr. Jozefom Firmentom, PhD., MUDr. Monikou Grochovou, PhD. a MUDr. Štefanom Trenklerom, PhD.

Slovenské technické múzeum v Košiciach je otvorené od utorka do piatka v čase 9. do 17. hodiny., cez víkend od 12. do 17. hodiny.

V štvrtok je o 15. hod. pripravený aj sprievodný edukačný program. Návštevník si skontroluje aj svoje vitálne funkcie a zopakuje základné princípy poskytovania prvej pomoci.

 

01 - Modified: 2022-07-01 17:37:42 - Feat.: 0 - Title: Šéfka odborov v bratislavskej záchranke: V zdravotníctve nie je jedno, kým sa nahradí odchádzajúci zamestnanec 02 - Modified: 2022-08-02 15:21:47 - Feat.: 0 - Title: Čerstvý absolvent medicíny: Študenti z Pellegriniho ročníkov museli v posluchárňach sedieť na zemi 03 - Modified: 2022-07-14 10:02:49 - Feat.: 0 - Title: Martin a Rázsochy: Tu budú vychovávať našich najkvalitnejších lekárov, hovorí predseda vlády 04 - Modified: 2022-06-03 17:15:15 - Feat.: 0 - Title: Lekárska fakulta vyzýva vládu, aby postavila novú nemocnicu
01 - Modified: 2023-04-22 16:35:00 - Feat.: - Title: V Košiciach zaviedli novinku. Prvým pacientom bol mladý muž, ktorý svoje problémy pripisoval stresu 02 - Modified: 2023-04-20 16:25:44 - Feat.: - Title: Naschvál neprijímame lekárov? Je to nezmysel, tvrdia nemocnice 03 - Modified: 2023-03-30 12:37:52 - Feat.: - Title: Aj lekári majú svoj deň. Práve dnes bola objavená anestézia 04 - Modified: 2022-08-14 10:00:00 - Feat.: - Title: Transfúziu dostanú pacienti už počas prevozu záchranárskym vrtuľníkom 05 - Modified: 2022-06-05 05:00:00 - Feat.: - Title: Najmodernejšie inzulínové pumpy sú priekopníkmi umelého pankreasu v budúcnosti
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
28. máj 2023 14:03