MUDr. Pavel Oravec, prezident SLK
StoryEditor

Všeobecní lekári by mali na pohotovosti odslúžiť maximálne dve služby za mesiac

01.08.2022, 15:00
Autor:
TASRTASR

Slovenská lekárska komora požaduje zmeny v systéme, ktoré zohľadnia aktuálne personálne kapacity.

Počet ambulantných pohotovostí je treba prehodnotiť a zredukovať. Uviedol to prezident Slovenskej lekárskej komory Pavel Oravec. Všeobecní lekári by mali podľa neho odslúžiť maximálne dve služby za mesiac. Tiež upozornil, že ich bude časom ubúdať.

„Spádové územia na jedno sídlo ambulantnej pohotovostnej služby je treba nastaviť tak, aby sa nekalkulovalo len s dobrou dostupnosťou pacientov k pohotovosti, ale aj s personálnymi možnosťami,“ skonštatoval Oravec.

Vytvorí sa tým podľa neho predpoklad, že lekári nebudú musieť slúžiť viac ako dve služby mesačne, teda neprekročí sa únosná miera počtu služieb za mesiac.

Rozdiely

Oravec poukázal, že v niektorých regiónoch dokážu pediatri služby v ambulantných pohotovostiach pokryť, no niekde je ich nedostatok a na riadne zabezpečenie musia slúžiť päť i viac služieb mesačne. „Je to neúnosné a neprimerane zaťažujúce,“ podotkol. Situácia je podľa neho podobná aj v ambulantných pohotovostiach pre dospelých.

image

Návrh novej koncepcie všeobecného lekárstva sa finalizuje. Schválenie očakávame čoskoro

Všeobecní lekári by mali podľa neho aj vzhľadom na vysokú vekovú štruktúru odslúžiť maximálne jednu až dve služby mesačne. „Vekový priemer lekárov v segmente všeobecný lekár pre deti a dorast je približne 57 rokov, teda prevaha všeobecných lekárov pre deti a dorast je v dôchodkovom veku,“ upozornil.

V období najbližších rokov sa má podľa neho počítať s tým, že počet všeobecných lekárov bude klesať. „Po ich odchode do dôchodku nebude vždy k dispozícii lekár, ktorý ich ambulanciu či obvod prevezme,“ ozrejmil.

Zneužívanie pohotovostí

Šéf lekárskej komory upozornil, že lekári pri výkone služieb čelia aj vyčerpanosti z práce pri vysokých počtoch pacientov v predimenzovaných ambulanciách, narastajúcim počtom konfliktov s pacientmi či pomerne nízkym platbám za výkon služby.

Ambulantná pohotovostná služba (APS) je podľa neho tiež významným spôsobom zneužívaná. „Je potrebné tiež zdôrazniť, že pacienti často navštevujú APS v neodôvodnených prípadoch, návštevou nahrádzajú vyšetrenie u svojho lekára,“ priblížil.

Lekársku komoru podľa Oravca rezort zdravotníctva k problematike neoslovil. Oravec poukázal, že pri poslednej zmene organizácie APS navrhovala komora 20-tisíc detí na jednu pohotovosť v regióne. Návrh bol podľa neho o jednu tretinu nižší, ako sa nakoniec prijalo.

image

Lekárska komora žiada paušálne platby pre všetky ambulancie a nemocnice v sieti

Podotkol, že vplyvom rôznych tlakov sa počty APS zvýšili napriek nedostatku lekárov. Odôvodňovalo sa to podľa neho údajnou potrebou dostupnosti. „Zdá sa, že jednoduchá matematika – počet pracovísk/následne počet služieb by sa mal približne rovnať počtu aktuálne a predovšetkým potenciálne dostupného počtu lekárov – u nás neplatí,“ dodal.

Potreba zmeny

Na potrebu zmeny organizácie detských ambulantných pohotovostí upozornil aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Prehodnotiť sa má podľa neho dĺžka ich trvania, počet a lokalizácia.

Skonštatoval, že štát vzhľadom na počet pediatrov a ich vyťaženosť nezvládne prevádzkovať hustú sieť pohotovostí. Poukázal, že okrem nich sa buduje sieť urgentných príjmov a fungujú tiež ústavné pohotovostné služby v nemocniciach.

Zmeny by privítala i hlavná odborníčka rezortu zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo pre deti a dorast Elena Prokopová. Odôvodnila to vyčerpanosťou pediatrov, z ktorých je približne 50 percent v dôchodkovom veku.

Problém nízkeho počtu pediatrov sa podľa Asociácie nemocníc Slovenska nemôže riešiť prenesením na nemocničných lekárov. Asociácia nemocníc upozornila, že zvýšenie práce personálne poddimenzovaných oddelení prinesie prehĺbenie ich vyčerpania.

01 - Modified: 2022-07-30 05:00:00 - Feat.: 0 - Title: Lekári na detských oddeleniach nemôžu nahrádzať detskú ambulantnú pohotovostnú službu 02 - Modified: 2022-06-09 16:10:47 - Feat.: 0 - Title: Rezort zdravotníctva finišuje v príprave reformy ambulantnej starostlivosti
01 - Modified: 2024-05-24 10:25:36 - Feat.: - Title: Všeobecná lekárka: Odľahčil by nás softvér na prepisovanie reči 02 - Modified: 2024-05-09 13:00:49 - Feat.: - Title: Požiadali o príspevok z plánu obnovy, rysujú sa desiatky nových všeobecných ambulancií 03 - Modified: 2024-03-22 08:11:48 - Feat.: - Title: Analýza: Ambulantní lekári zarobili mesačne cca 4 836 eur 04 - Modified: 2023-12-22 10:51:47 - Feat.: - Title: Všeobecní lekári zatiaľ nemusia uzatvárať dohody s pacientmi elektronicky 05 - Modified: 2023-10-16 10:00:59 - Feat.: - Title: Odborníci: Aký by mal byť nový minister zdravotníctva
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
20. jún 2024 22:22