ukrajinskí zdravotníci
StoryEditor

Učebnicu odborného jazyka pre ukrajinských zdravotníkov pripravili zadarmo

18.06.2022, 15:00
Autor:
(mt)(mt)

Multimediálna interaktívna kniha je už k dispozícii, spoluautorkami boli aj dve ukrajinské študentky.

Výsledkom spolupráce dvoch fakúlt Karlovej univerzity v Prahe je učebnica pre ukrajinských zdravotníkov. Na jej príprave sa podieľali Ústav jazykov 3. Lekárskej fakulty UK, Ústav ošetrovateľstva 3. Lekárskej fakulty UK a Filozofická fakulta UK.

Spoluautorkami boli aj dve ukrajinské študentky, jedna z lekárskej a druhá z filozofickej fakulty. Informovala o tom hovorkyňa 3. Lekárskej fakulty UK Marta Reichlová.

Presne tri mesiace od začiatku vojny na Ukrajine tak vyšla učebnica odbornej češtiny pre zdravotníkov s názvom Liečime česky (Лікуємо чеською) s podtitulom Čeština pre sestry a iných zdravotníkov (Чеська мова для медсестер та інших медичних працівників).

„Po napadnutí Ukrajiny sme začali premýšľať, akým spôsobom efektívne pomôcť ženám utekajúcim pre vojnou z Ukrajiny k nám, a rozhodli sme sa pomôcť tým, čím sa profesionálne zaoberáme, teda výučbou češtiny pre cudzincov a výučbou ošetrovateľstva. Videli sme, že medzi ženami, ktoré k nám z Ukrajiny prichádzajú, je veľa zdravotníčok. Rozhodli sme sa preto dať urýchlene dohromady skupinu tvorenú vyučujúcimi z 3. Lekárskej fakulty  a dvomi ukrajinskými študentkami z odboru ošetrovateľstvo a anglistiky,“ informovala Reichlová.

Nová učebnica vychádza z knihy Talking Medicine, ktorá sa používa na výučbu medicínskej češtiny pre zahraničných študentov lekárskej fakulty. Metodologicky ju upravili tak, aby bola vhodná aj pre ostatných zdravotníkov.

Všetky dialógy sa odohrávajú medzi sestrou a pacientom, resp. sestrou či sanitárkou a vrchnou sestrou. Rozhovory sú zrkadlovo preložené do ukrajinčiny a spoločne s užitočnými frázami ich nahrali vo Fonetickom ústave Filozofickej fakulty UK.

„Aby bola publikácia v tomto rekordnom čase študentom k dispozícia, vychádza vo forme multimediálnej interaktívnej knihy. Všetkých 19 lekcií je pripravených na postupné vydanie. Následne vyjde aj klasická tlačená podoba knihy,“ vysvetlila Reichlová.

Multimediálna kniha je k dispozícii záujemcov zadarmo.Celá iniciatíva bola od začiatku chápaná ako charita a všetci autori pracovali bez nároku na honorár.

 

 

01 - Modified: 2022-06-02 13:54:26 - Feat.: 0 - Title: Z Ukrajiny prišli stovky zdravotníkov, viacerí riešia uznanie vzdelania 02 - Modified: 2022-05-18 05:00:00 - Feat.: 0 - Title: O ukrajinské ambulancie je veľký záujem. Za mesiac vybavili stovky pacientov
01 - Modified: 2023-02-26 11:00:00 - Feat.: - Title: Jazykové kurzy absolvovali stovky zdravotníkov z Ukrajiny 02 - Modified: 2022-03-17 17:54:49 - Feat.: - Title: Vlaňajšok patril vedcom. Teraz sú na prestížne ocenenie nominovaní výlučne lekári
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
28. máj 2023 15:29