čakáreň, čakárne, poliklinika, nemocnica, lekári, pacienti, dochodci, zdravotná starotlivosť, poplatky u lekára, poisťovne, poliklinika Šustekova Bratislava-Petržalka, odvody, zdravotné poistenie
StoryEditor

O ukrajinské ambulancie je veľký záujem. Za mesiac vybavili stovky pacientov

18.05.2022, 07:00
Autor:
redred

Najčastejšími úkonmi sú vydanie potvrdenia do zamestnania, škôl, škôlok, predpísanie liekov, vystavenie potvrdenia na vyšetrenie a najmä potrebné zdravotné ošetrenia.

Ambulancie prvého kontaktu pre Ukrajincov, ktoré Bratislavský samosprávny kraj otvoril v apríli, majú za sebou mesiac fungovania.

Za ten čas vybavili viac ako 500 ukrajinských pacientov. Informoval o tom kraj na svojej stránke.

Ako spresnil predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba, ide o jediný kraj, kde je koncentrovaných takmer       20 000 Ukrajincov.

„Tým, že sme pre nich otvorili ambulancie, odbremenili sme našich lekárov aj uvoľnili kapacity. Tam ich ošetrí personál v ich rodnom jazyku,” dodal. 

V ambulancii všeobecného lekárstva pre dospelých a ambulancii všeobecného lekárstva pre deti, ktoré sídlia v zdravotnom stredisku Zrkadlový Háj v Petržalke, ordinuje ukrajinský personál.

Najčastejšie úkony

Podľa Juraja Drobu sa tak odbúrala jazyková bariéra medzi pacientmi a ošetrujúcim personálom. Ten denne vybaví asi 40 pacientov.

Najčastejšími úkonmi sú vydanie potvrdenia do zamestnania, škôl, škôlok, predpísanie liekov, vystavenie potvrdenia na vyšetrenie a najmä potrebné zdravotné ošetrenia.

„Záujem o ukrajinské ambulancie je veľmi veľký a od našich lekárov máme pozitívnu spätnú väzbu na tento krok. Môžu sa tak venovať svojej agende a svojim pacientom. Pre niektorých poskytovateľov, ktorí mali v rajóne viacero ubytovní s utečencami, to bol vážny problém.

Ohrozovalo to poskytovanie starostlivosti slovenským poistencom. Práve preto uvítali možnosť posielať ukrajinských pacientov do špeciálne vyčlenených ambulancií,“ zhrnul lekár kraja Tomáš Szalay.

01 - Modified: 2021-08-02 09:50:24 - Feat.: - Title: Nemocnice platia za nábor sestier v krajinách mimo Európskej únie
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
08. august 2022 22:20