Cottonbro Pexels
StoryEditor

Národný ústav srdcových a cievnych chorôb varuje pred kúpou neoverených liekov na srdce a cievy

14.06.2022, 07:00
Autor:
TASRTASR

Ústav tiež upozornil, že pacienti, ktorí sa nechajú takýmito reklamami zlákať k nákupu, vstupujú dobrovoľne do kontaktu s podvodníkmi a okrem zbytočných výdavkov sa vystavujú riziku vážneho poškodenia zdravia.

Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) varuje pred podvodníkmi, ktorí na sociálnych sieťach propagujú lieky na ochorenie srdca a ciev.

"Ponúkané lieky majú nejasný pôvod i zloženie, neprešli žiadnou kontrolou úradov pre registráciu liečiv a môžu pre užívateľa znamenať závažné zdravotné riziko," upozornila hovorkyňa ústavu Soňa Valášiková.

"V posledných týždňoch sa na sociálnych sieťach rozmohli aktivity zamerané na propagáciu 'úžasných liekov' na liečbu ochorení srdca a ciev. Pacientom sa ponúka zázračné 'prečistenie' ciev či iné medicínske nezmysly," priblížila hovorkyňa.

Vážne poškodenie zdravia

Takéto príspevky sú podľa ústavu typické tým, že zneužívajú mená renomovaných odborníkov v danom lekárskom odbore, zväčša formou vymysleného rozhovoru.

"V tomto prípade bolo zneužité meno profesora Roberta Hatalu, prednostu kliniky kardiológie a angiológie Lekárskej fakulty Slovenskej zdravotníckej univerzity a NÚSCH, ktorý sa, samozrejme, od vyhlásení na takýchto stránkach sociálnych sietí absolútne dištancuje a pred používaním propagovaných liekov pacientov varuje," ozrejmil ústav.

NÚSCH varuje, že pacienti, ktorí sa nechajú takýmito reklamami zlákať k nákupu, vstupujú dobrovoľne do kontaktu s podvodníkmi a okrem zbytočných výdavkov sa vystavujú riziku vážneho poškodenia zdravia.

"Naviac, dobrovoľným vydaním svojich osobných údajov do rúk podvodníkov riskujú ďalšie voči nim zamerané podvodné aktivity," doplnil ústav.

01 - Modified: 2023-03-20 16:02:01 - Feat.: - Title: Na Slovensku úspešne transplantujeme srdce už 25 rokov 02 - Modified: 2022-10-27 16:30:26 - Feat.: - Title: Pacienti po infarkte dostanú intenzívnu ambulantnú starostlivosť
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
10. jún 2023 15:49