Agel Levoča
StoryEditor

Rozšírenie centrálnych rozvodov kyslíka, aj nový prístroj. Levočská nemocnica sa pripravuje na tretiu vlnu

04.09.2021, 16:00
Autor:
redred
Po druhej vlne pandémie zdravotníci v regióne citlivo vnímali nízke percento zaočkovanosti obyvateľov proti koronavírusu.

Rozšírenie centrálnych rozvodov kyslíka, rezervná kyslíková nádoba, dostatočný počet ochranných prostriedkov aj plánovaný nákup PCR prístroja na rýchlu diagnostiku, tzv. Lamp-test, ktorý umožní preverenie pozitivity na ochorenie covid-19 PCR metódou s výsledkom do 30 minút. Takto sa pripravuje levočská nemocnica na prípadnú tretiu vlnu pandémie.

„Výhodou oproti začiatku pandémie je lepšia pripravenosť zdravotníckeho personálu, a taktiež v dostatočný počet ochranných prostriedkov, ktoré sú pre našich zamestnancov zabezpečené,“ uviedol riaditeľ Nemocnice Agel Levoča František Lešundák.

Druhá vlna pandémie výrazne ovplyvnila aj menšie zdravotnícke zariadenia, medzi ktoré patrí aj Nemocnica AGEL Levoča. Počas prvej a druhej vlny sa nemocnica starala o takmer 480 covid pozitívnych pacientov.

Ako dodal riaditeľ levočskej nemocnice, letné mesiace nemocnica využila nielen na to, aby si zdravotníci z prvej línie mohli z časti aj oddýchnuť a vybrať zaslúžené dovolenky, ale predovšetkým na zodpovednú prípravu na prípadnú tretiu vlnu pandémie.

,,Tak, ako aj iní zdravotníci po celom svete, aj naši kolegovia bez ohľadu na to, či boli nasadení v prvej línii, alebo zabezpečovali chod nemocnice v rámci iných oddelení, prechádzali počas druhej vlny pandémie psychickým aj fyzickým stresom. Týkalo sa to všetkých, no najmä tých, ktorí pracovali na covid oddeleniach. V októbri minulého roka sme sa stali subjektom hospodárskej mobilizácie a naša nemocnica mala od počas trvania núdzového stavu 35 reprofilizovaných lôžok na internom oddelení a 4 lôžka umelej pľúcnej ventilácie na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny. Celkovo sme poskytli zdravotnú starostlivosť 427 covid pozitívnym pacientom na internom covid oddelení a 50 pacientom na oddelení OAIM,“ dodal Lešundák.

 

Aj preto v rámci leta nemocnica realizovala nemocnica celý rad opatrení, aby sa podarilo dopady prípadnej tretej vlny pandémie čo najviac eliminovať. ,,V rámci príprav sme už počas apríla tohto roku zrealizovali na internom oddelení rozšírenie centrálnych rozvodov kyslíka. Dvadsaťtri internistických lôžok s centrálnym prívodom kyslíka má k dispozícii aj rezervnú kyslíkovú nádobu. V rámci investičných plánov máme záujem aj o zakúpenie aj PCR prístroja na rýchlu diagnostiku, tzv. Lamp-test, ktorý umožní preverenie pozitivity na ochorenie covid-19 PCR metódou s výsledkom do 30 minút,“ dodáva riaditeľ nemocnice.

Personál

Tak ako v iných zariadeniach, aj levočská nemocnica bojuje s nedostatkom personálu. ,,Naša situácia je teraz ešte omnoho ťažšia, a to v súvislosti s medializovanými informáciami ohľadom optimalizácie siete nemocníc. O konkrétnom rozsahu poskytovania zdravotnej starostlivosti našej nemocnice sa zatiaľ intenzívne rokuje, aj keby sme mali byť zaradený medzi komunitné nemocnice, tak v každom prípade chceme zachovať súčasný rozsah i štruktúru oborov. S prvotne navrhovanými zmenami nielen my, ale ani samosprávy a predovšetkým pacienti našej spádovej oblasti nesúhlasia Podnikli sme množstvo krokov, aby sme ministerstvo zdravotníctva zásadnými argumentami presvedčili, že naša nemocnica je a má zostať dôležitou nemocnicou v regióne Spiša. Našim zamestnancom chceme dať istotu, že rušenia nemocnice sa nemusia obávať,“ uviedol Ing. Lešundák.

Nízke percento zaočkovanosti

Po druhej vlne pandémie zdravotníci v danom regióne citlivo vnímali nízke percento zaočkovanosti obyvateľov proti koronavírusu. ,,V rámci prevencie pred treťou vlnou sme zorganizovali mobilný očkovací tím. Ten mnohokrát vycestoval do okolitých obcí k záujemcom o očkovanie, ktorí by sa za iných okolností do vakcinačného centa nedostali. Išlo o záujemcov z marginalizovaných skupín, imobilných pacientov, onkologických pacientov či seniorov so zdravotnými ťažkosťami. Celkovo bolo v teréne zaočkovaných týmto spôsobom takmer 830 osôb,“ vysvetlil riaditeľ nemocnice a pridal aj aktuálne percento zaočkovaných zamestnancov nemocnice, ktoré sa blíži k hranici 70%.

01 - Modified: 2023-06-01 14:18:40 - Feat.: - Title: Na výmenu bedrového kĺbu sa čaká 13 mesiacov, na vybratie žlčníka až dva roky. Operácie sa ani rok po pandémii nepodarilo dohnať 02 - Modified: 2023-03-31 08:39:46 - Feat.: - Title: Na Slovensku vlani zomrelo takmer 60 000 ľudí, úmrtnosť medziročne klesla 03 - Modified: 2022-09-17 15:00:00 - Feat.: - Title: Pandémia COVID-19 v ČR sa spomaľuje, odborníci však upozorňujú na nové mutácie 04 - Modified: 2022-07-16 14:58:56 - Feat.: - Title: Známa epidemiologička dostala cenu za odvahu a neúnavné úsilie o záchranu životov 05 - Modified: 2022-06-27 16:23:36 - Feat.: - Title: Zápaly pečene neznámeho pôvodu u detí: Prípady rastú k tisícke. Desiatky už čakajú na transplantáciu
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. jún 2023 18:49