NUDCH
StoryEditor

Deti v hlavnom meste zdiagnostikujú unikátnou technológiou, prvou na Slovensku

24.08.2021, 13:24
Autor:
redred
Ministerstvo zdravotníctva vyhradilo na nákup prístroja 2 036 999 eur z kapitálových výdavkov. Umožní rýchle a detailné vyšetrenia a precíznu diagnostiku. Ide o najnovší 3 teslový prístroj novej generácie.

Deti v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) diagnostikujú novou špičkovou magnetickou rezonanciou.

Ako informoval rezort zdravotníctva na svojej stránke a národný ústav na svojom facebookovom profile, ide o MR prístroj s unikátnou technológiou, vďaka ktorej sa vyšetrenia magnetickou rezonanciou pre malých pacientov výrazne skrátia. Najmodernejšia technológia prináša benefity aj pre lekárov, a to široké spektrum vyšetrení a konzistentné, kvalitné zobrazovanie umožnia precíznu diagnostiku a následnú liečbu.

„Kvalitné prístrojové vybavenie znamená aj kvalitnú diagnostiku a liečbu pre pacienta, čo je nesmierne dôležitou súčasťou pri správnej a adekvátnej liečbe. Nákup tohto prístroja bol financovaný z kapitálových výdavkov, kde je celkovo na tento rok vyhradených zo štátneho rozpočtu 98,05 mil. eur. Tieto peniaze sú primárne investované do prístrojovej techniky, ale aj do financovania havarijných stavov  v oblasti zdravotníckej techniky a budov nemocníc. Verím, že nová špičková magnetická rezonancia skvalitní starostlivosť o detských pacientov, skráti vyšetrenia a zdravotníckemu personálu skvalitní podmienky na prácu,“ povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Ministerstvo zdravotníctva vyhradilo na nákup prístroja 2 036 999 eur z kapitálových výdavkov.

Široké spektrum vyšetrení

Podľa riaditeľa NÚDCH MUDr. Petra Bartoňa, veľkú výhodu nového prístroja oproti minulosti vidia najmä v rýchlosti aj v rozsahu vyšetrení. Kedysi napríklad vyšetrenie mozgu trvalo viac ako pol hodiny, nový prístroj však umožní skrátiť tento čas na polovicu.

„Práca s deťmi je vo všeobecnosti v porovnaní s dospelými oveľa náročnejšia a čím je vyšetrenie kratšie, tým ľahšie ho deti zvládnu. Zníži sa tak počet detí, ktoré sme predtým museli vyšetrovať v anestézii. Pre dieťa, zvyčajne vo veku do šesť rokov, to znamenalo viaceré vyšetrenia pred podaním anestézie a hospitalizáciu,“ dodal Peter Bartoň.

„Pre detských pacientov máme tak k dispozícii najmodernejší MR prístroj pre rýchle a detailné vyšetrenia a precíznu diagnostiku. Ide vôbec o prvú inštaláciu tohto typu MR prístroja na Slovensku a zároveň o najvýkonnejší variant tohto typu MR,“ spresnil MUDr. Štefan Pavlík, primár Rádiologického oddelenia NÚDCH

Ako doplnil, ide o najnovší 3 teslový prístroj novej generácie, prvý na Slovensku. Kompletná zostava cievok im umožní zobraziť telo od hlavy až po päty, napríklad  celý muskuloskeletálny systémy v rozsahu všetkých kĺbov.

„V minulosti museli byť detskí pacienti s potrebou týchto vyšetrení odosielaní na iné špecializované pracoviská. BioMatrix technológia výrazne zlepšuje kvalitu obrazu pri predpokladaných pohybových artefaktoch ako napríklad dýchanie alebo činnosť srdca. Bude možné zobraziť celý rozsah dutiny brušnej  a malej panvy aj u väčších pacientov, čo predtým nebolo možné.  Má to význam predovšetkým pri vyšetreniach tráviaceho traktu,  resp.  ochoreniach čriev. Rovnako máme zakúpený celý softwarový systém a licencie na špecifické vyšetrenia, akými sú napríklad  spektroskopia na vyšetrenie metabolických ochorení, funkčné vyšetrenie mozgu.  V rámci predoperačných vyšetrení budeme môcť robiť traktografické vyšetrenia, ktoré nám umožnia lepšie naplánovať postup operácií na mozgu a mieche. Zobrazením mozgovomiechových dráh vieme detailne  vyhodnotiť ich vzdialenosť od tumoru, aby extrakcia nádoru  nepoškodila dôležité dráhy, čo by mohlo viesť k trvalému poškodeniu pacienta,“  priblížil Štefan Pavlík.

Oveľa viac pacientov

Okrem skrátenia času vyšetrení a zvýšenia ich rozsahu je ďalším benefitom výrazne lepšia kvalita obrazu,  čím sa spresní diagnostika.

,,Predtým sa   možno nejaké jemné zmeny na mozgu nezobrazili a tým pádom  už nebude potrebné dieťa posielať na iné špecializované pracovisko. Napríklad, čo sa týka epilepsií, pacientov sme niekedy posielali na vyšetrenia do Prahy do špecializovaných centier pre epilepsiu. S novými možnosťami vyšetrení deti vyšetríme a diagnostikujeme na našich pracoviskách, doplnil primár. Nový prístroj umožní urobiť tiež celotelové MR vyšetrenie v zmysle hľadania nejakých ložísk pri onkologických pacientoch. To sme doteraz  nemohli robiť. Dnes v rámci jedného vyšetrenia zosnímame celého pacienta v priebehu 30 minút,“ zhrnul benefity prístroja primár  Štefan Pavlík.  

Vďaka novému MR prístroju plánuje Rádiologické oddelenie vyšetriť viac pacientov. Kým v minulosti vyšetrili okolo dvesto detí mesačne, s novým prístrojom plánujú tento počet výrazne zvýšiť.

Nový MR prístroj disponuje širokým spektrom sekvencií a protokolov, čo  umožňuje vyšetriť deti všetkých vekových kategórií – od narodenia až po dospelosť.

Ako uviedol rezort zdravotníctva na svojom webe, magnetická rezonancia je moderná zobrazovacia neinvazívna vyšetrovacia metóda, ktorá umožňuje vyšetriť všetky orgány a orgánové systémy ľudského tela. Pacient leží v silnom magnetickom poli pri súčasnom vyslaní rádiofrekvenčného signálu.

Po jeho ukončení sa sníma signál, ktorý ,,vyžiari“ ľudské telo. Z tohto signálu sa následne počítačovým spracovaním rekonštruuje skutočný obraz ľudského tela v mieste, ktoré je vyšetrované. MR rezonancia umožní vyšetriť všetky štruktúry ľudského tela. Najčastejšími MR vyšetreniami u detí sú vyšetrenia mozgu, muskuloskeletálneho systému, chrbtice a iné.

 

 

01 - Modified: 2023-05-29 05:00:00 - Feat.: - Title: Plán obnovy: Najvyšší kontrolný úrad plánuje preveriť agendu rezortu zdravotníctva 02 - Modified: 2023-05-25 16:07:35 - Feat.: - Title: Nedostatok liekov riešia pacienti rôzne. Zháňajú ich v zahraničí alebo ich prestanú užívať 03 - Modified: 2023-05-17 07:00:00 - Feat.: - Title: Zmluvy s nemocnicami podpíšeme budúci týždeň, zaznelo pred dvomi mesiacmi. Dodnes nie je nič isté 04 - Modified: 2023-03-13 14:40:33 - Feat.: - Title: Jednotné a národné uniformy pre sestry: O tom, ako budú vyzerať, majú rozhodnúť skúsenosti z praxe 05 - Modified: 2023-02-16 17:17:50 - Feat.: - Title: Nový spôsob počítania praxe: Platy zdravotníkov sa môžu zvyšovať dvakrát do roka
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
02. jún 2023 12:11