Rodičia nám odovzdávajú celoživotné psychické založenie, ktoré určuje, či sme prevažne optimistickí, alebo naopak smutní a melancholickí. A rovnako tak sa dedia aj niektoré duševné ochorenia. Typickým príkladom je depresia. Žiadny konkrétny gén spôsobujúci depresiu síce neexistuje, ale dedí sa to, akým spôsobom reagujeme na záťaž. Niekto sa s ňou vyrovná dobre, iný upadne do depresívneho stavu. Štúdia zverejnená v časopise American Journal of Psychiatry ukázala, že ak rodičovi zistili pred 31. rokom dystymiu, čo je slabšia, ale dlhodobá forma depresie, má dieťa päťdesiatpercentné riziko, že chorobu zdedí. Zvlášť rizikové obdobie pre vypuknutie tejto choroby u žien je dospievanie a klimaktérium.Pixabay
StoryEditor

Počas pandémie nastal u detí nárast samovražedných pokusov

06.08.2021, 12:55
Autor:
tasrtasr
Čakacie doby v psychiatrických ambulanciách NÚDCH sa aktuálne pohybujú od jedného do troch mesiacov. Akútne prípady sa riešia okamžite.

Počas pandémie nastal u detí nárast samovražedných pokusov. Rovnako narástol u nich počet depresívnych a úzkostných porúch, ktoré sa zároveň zhoršili.

Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave tiež eviduje nižší vek vzniku porúch príjmu potravy. Informovala Dana Kamenická, hovorkyňa NÚDCH.

"Už pred pandémiou sme zaznamenali zmenu spektra psychických porúch detí, ako bol nárast sebapoškodzujúceho správania, nárast zvýšeného konzumu sociálnych sietí, počítačových hier, internetu a s tým súvisiace zmeny správania, poruchy príjmu potravy," spresnila Kamenická.

Detská psychiatria na Slovensku aktuálne bojuje najmä s nedostatkom pedopsychiatrov v ambulanciách, s nedostatkom akútnych a doliečovacích lôžok a chýba aj detský psychiatrický stacionár.

"Problematická je aj následná súvisiaca starostlivosť a nedostatok detských psychológov a iných odborníkov, ako je špeciálny pedagóg, liečebný pedagóg či logopéd, napríklad pre zabezpečenie terapie detí s poruchou autistického spektra," opísala Kamenická.

Čakacie doby v psychiatrických ambulanciách NÚDCH sa aktuálne pohybujú od jedného do troch mesiacov. Akútne prípady sa riešia okamžite.

Ročne absolvujú podľa hovorkyne špecializačnú skúšku, teda atestáciu v špecializačnom programe detská psychiatria, dvaja až šiesti lekári. Od roku 2012 úspešne atestovalo 23 lekárov. Z nich odišli traja do zahraničia.

"Po ukončení vysokoškolského štúdia 2. stupňa, teda po dosiahnutí vzdelania MUDr., sa lekár rozhodne, akú špecializáciu chce študovať. Špecializačné štúdium detská psychiatria trvá päť rokov, od 1. februára 2020 sa skrátilo na štyri roky," povedala Kamenická.

Záujem o špecializačné štúdium detská psychiatria je, avšak problémom je, že ak aj absolvent lekárskej fakulty má záujem o špecializačné štúdium, musí sa zamestnať a školiť v zdravotníckom zariadení.

"Ak ich nezamestná žiadne zdravotnícke zariadenie a neumožní im vzdelávanie, tak sa nemajú kde vyškoliť a hľadajú si iné špecializačné štúdium, napríklad psychiatriu. Špecializačné štúdium detská psychiatria je aktuálne akreditované na vzdelávacej ustanovizni Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave," vysvetlila Kamenická.

01 - Modified: 2023-02-20 06:00:00 - Feat.: - Title: Na občianske združenie sa s myšlienkami na samovraždu obrátili tisíce ľudí 02 - Modified: 2022-08-26 15:51:32 - Feat.: - Title: Epidemiologička: Za pandemické roky stúpol počet samovražedných pokusov u najmladších, najmä u dievčat 03 - Modified: 2022-08-05 11:57:17 - Feat.: - Title: Výstavba denného stacionára pre deti s poruchami príjmu potravy pokračuje 04 - Modified: 2022-06-18 10:00:00 - Feat.: - Title: Pediatri varujú pred rizikovým správaním na trampolínach. Pribúdajú komplikované zlomeniny 05 - Modified: 2022-06-12 12:26:06 - Feat.: - Title: Počet detí, ktoré po pití alkoholu skončia v nemocnici, stúpa
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 16:31