Síce sa nedá generalizovať a už vôbec nie je nutné sa týmto údajom stresovať, ale je pravda, že u žien začína plodnosť klesať priemerne okolo tridsiateho druhého roku veku. Magazínu YourTango to potvrdil špecialista Brian A. Levine. "To, že máte veľa vajíčok, automaticky nezabezpečuje perfektnú šancu na otehotnenie. Ich kvalitu určujú rôzne faktory. Avšak ako ženy starnú, zvyšuje sa u vajíčok riziko vzniku abnormálnych chromozómov, ktoré kvalitu znižujú. To potom môže ovplyvniť, či vôbec dôjde k oplodneniu, a býva to tiež hlavná príčina potratov, "vysvetlil. Samozrejme to neznamená, že to tridsaťdva rokoch treba rovno vzdať. Podľa lekára je hlavné dodržiavať zdravý životný štýl, a to už po dvadsiatke. "Vyhýbať sa jedlám, ako je biela ryža a biely cukor, obmedziť zlozvyky, ako je nadmiera alkoholu, to všetko má na ženskú plodnosť dlhodobo pozitívny vplyv."Pixabay
StoryEditor

Zaočkovaných máme desaťtisíce detí. Opäť sa vynorili obavy, že vakcína spôsobuje neplodnosť

01.08.2021, 00:05
Teraz s intenzívnou snahou zaočkovať aj detskú populáciu u nás, opätovne vyvstala nielen medzi mladými otázka možného vplyvu vakcíny proti koronavírusu na reprodukciu.

Ako informovalo americké nezávislé a neziskové združenie verejných rozhlasových staníc NPR (National Public Radio), tvrdenia o plodnosti a očkovacích látkach proti covidu sa datujú minimálne k decembru a tvrdenia o plodnosti týkajúce sa iných očkovacích látok sa datujú dokonca ešte ďalej.  

Koncom júna sa, podľa prieskumu NPR, klamstvá o plodnosti rozšírili všade od Francúzska po Brazíliu. „Upútajú pozornosť, vyvolajú otázky či pochybnosti. Akonáhle šokujú tých, ktorých majú zaujať, zmiznú. Alebo presnejšie, nahradí ich nový neuveriteľný príbeh,“ uviedlo NPR na svojej stránke. 

Teraz s intenzívnou snahou zaočkovať aj detskú populáciu u nás, opätovne vyvstala nielen medzi mladými otázka možného vplyvu vakcíny proti koronavírusu na reprodukciu.

 Deti to majú od rodičov

 „Prvú dávku očkovacej látky u detí vo veku 12 až 14 rokov má 15 759 osôb, druhú dávku vakcíny v tejto vekovej kategórii dostalo 895 detí,“ povedala pre Zdravotnícke noviny hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

Podľa nej, vo vekovej kategórii 15 až 17 rokov dostalo prvú dávku očkovacej látky 37 553 osôb, druhú dávku vakcíny má v tejto vekovej kategórii 16 645 tínedžerov.

Paulína, 15-ročná stredoškoláčka z Bratislavy (redakcia má celé jej meno) sa nechce dať zaočkovať, pretože sa obáva, že potom už nebude môcť mať deti.

„Dám sa zaočkovať, až budem mať veľkú rodinu. V budúcnosti chcem aspoň tri, štyri deti. Bojím sa, že vakcína mi spôsobí neplodnosť,“ vyznala sa. Podobne ako ona zmýšľajú aj niektorí jej spolužiaci, ktorí túto informáciu majú od svojich rodičov, rovn...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-06-04 15:27:21 - Feat.: - Title: Priemerný vek prvorodičiek na Slovensku? 30 a viac rokov 02 - Modified: 2023-05-09 05:54:30 - Feat.: - Title: Pediatri na Slovensku zaočkovali viac ako 1600 detí, ktoré ušli pred vojnou z Ukrajiny 03 - Modified: 2023-03-27 05:42:11 - Feat.: - Title: Rastie počet detí s hepatitídou typu A, situácia je nateraz stabilná 04 - Modified: 2023-03-26 13:00:00 - Feat.: - Title: Injekciu nahradila orálna vakcína vo forme sirupu. Nákazlivé ochorenie v Európe vďaka očkovaniu vymizlo 05 - Modified: 2023-01-08 13:00:00 - Feat.: - Title: Hlavný hygienik zdôrazňuje potrebu povinného očkovania u detí
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. október 2023 01:37