Úspech transplantácie kostnej drene závisí od optimálnej kondície darcovských krvotvorných kmeňových buniek, ktoré sú podané pacientovi. Vedci teraz zistili, že bunky doposiaľ považované za neškodné môžu znížiť úspešnosť transplantácie. Informovala o tom Akadémia vied ČR.
Medzinárodný výskumný tím vedený Meritxell Alberich-Jordovou z Ústavu molekulárnej genetiky Akadémie vied ČR publikoval v časopise Stem Cell Reports štúdiu, ktorá identifikuje bunky a molekuly prítomné v krvi darcu ako kľúčové prvky riadiace aktivitu krvotvorných kmeňových buniek pri transplantácii kostnej drene.
Pri transplantácii kostnej drene u pacientov s poruchami krvotvorby, sa odstráni nefunkční krvotvorný systém pacienta a nahradí sa transfúziou zdravých krvotvorných kmeňových buniek od zdravého darcu. Tieto bunky sa v kostnej dreni pacienti usadia, časom sa rozmnožia a vytvoria funkčný krvotvorný systém.
Úspech tejto liečby je závislý od kvality a vhodnosti krvotvorných kmeňových buniek vo vzorke kostnej drene odobratej darcovi. Meritxell Alberich-Jordová so svojou výskumnou skupinou a kolegami z pražských lekárskych fakúlt Univerzity Karlovej a zahraničnými spolupracovníkmi z Brazílie a USA nedávno zistili, že jeden typ krvných buniek prítomných vo vzorke darcu môže oslabiť krvotvorné kmeňové bunky.
Prirodzení zabijaci
Ide o tzv. NK bunky (z anglického „natural killers“, tzn. „prirodzení zabijaci), ktoré likvidujú patogény vrátane rakovinových buniek a za normálnych okolností na vlastné zdravé bunky neútočia.
Prítomnosť tohto typu buniek vo vzorke kostnej drene odobratej darcovi má však negatívny dopad na vzácne a citlivé krvotvorné kmeňové bunky. „NK bunky sa počas transplantácie aktivujú a následne produkujú proteín interferón gama, ktorý negatívne ovplyvňuje schopnosť krvotvorných kmeňových buniek kolonizovať telo a vedie k zhoršeniu ich kondície. Tieto pozorovania nás priviedli k myšlienke, že odstránenie prirodzených zabíjačských buniek zo vzorky darcu alebo deaktivácia interferónu gama počas transplantácie kostnej drene by mohli zlepšiť úspešnosť tohto klinického postupu,“ vysvetlila Meritxell Alberich-Jordová.