Svet zdravia
StoryEditor

Patrí k špičkovým intervenčným rádiológom na Slovensku. So svojím tímom pomôže aj pacientom v novej nemocnici

10.04.2022, 09:00
Autor:
redred
Operujeme až 400 mozgových aneuryziem ročne, s komplikáciami pod jedno percento. To je ríša snov, kde sa medicína za posledné roky posunula, hovorí nový klinický líder Nemocnice Bory.

Nemocnica Bory, prvá koncová nemocnica siete Svet zdravia je dokončená na viac ako 70 percent a otvorená by mala byť budúci rok v marci. Nedávno predstavila prvých päť medicínskych a ošetrovateľských odborníkov.

Klinickým lídrom v nej bude aj MUDr. Ivan Vulev, PhD., MPH, FCIRSE, špičkový intervenčný rádiológ, ktorý dnes v Bratislave vedie Centrum intervenčnej rádiológie a endovaskulárnej liečby (CINRE).

Do CINRE prichádzajú pacienti z celého Slovenska. Podľa Ivana Vuleva to nie je dané iba tým, že sa špecializujú na menej dostupné výkony, ale realizujú aj zákroky, ktoré nik iný na Slovensku nerobí, resp. ak sa robia, tak vo veľmi obmedzenej forme a nie v 24/7 prevádzke. Na pracovisku napríklad operujú v spolupráci s Národným ústavom detských chorôb aj detské vývojové vady mozgových ciev, ktoré by museli inak posielať do zahraničia.

Život ohrozujúce diagnózy 

Vyzdvihol, že v počte zrealizovaných výkonov ide o najväčšie intervenčné pracovisko na Slovensku. Za posledný rok v CINRE uskutočnili približne 5 000 miniinvazívnych operačných výkonov na mozgových, srdcových a periférnych cievach. Stalo sa aj školiacim centrom excelentnosti pre lekárov špecialistov z viac ako 20 krajín sveta.

Na pracovisku zrealizujú mesačne viac ako 400 operácií. V nepretržitej prevádzke tu ošetrujú množstvo život ohrozujúcich diagnóz týkajúcich sa mozgu, srdca a veľkých ciev kdekoľvek v tele sú, ide najmä o krvácajúce a nekrvácajúce mozgové aneuryzmy, urgentne liečia ischemickú cievnu mozgovú príhodu či infarkt myokardu alebo končatinovú ischémiu, pľúcnu embóliu či ruptúru brušnej aneuryzmy.

Personál CINRE tvorí dnes 240 zamestnancov, z toho je 60 lekárov. Tím tvoria aj lekári – špecialisti z Českej republiky, Maďarska či Slováci, ktorí sa vrátili z Nemecka alebo Rakúska.

„V počte pracovísk, ako sme my, sa s okolitými krajinami ešte stále nemôžeme úplne porovnávať. Len v Českej republike pripadá jedno kardiocentrum na 450-tisíc obyvateľov, majú ich celkovo 22, my na Slovensku len sedem a podľa tohto prepočtu nám najmenej tri ešte chýbajú. Aby sme dosiahli odporúčanú dostupnosť, malo by ich byť 10 až 12.

Iba v Prahe uskutočnia toľko výkonov ako celé Slovensko dokopy. Počet kardiovaskulárnych a neurovaskulárnych ochorení a akútnych príhod neustále stúpa s predlžovaním priemerného veku populácie a epidémiou civilizačných ochorení.

Toto nám kladie zvyšujúce sa  požiadavky aj na dostupnosť tejto dnes už vo svete štandardnej liečby. Preto vítame možnosť presťahovania nemocnice CINRE do nových a väčších priestorov Nemocnice Bory, čo pomôže zvýšiť kapacity pracoviska,“ ozrejmil Ivan Vulev.

Sťahovanie do Borov

CINRE dnes využíva štyri moderné katetrizačné operačné sály a dve chirurgické sály. V Nemocnici Bory ich bude mať na katetrizačné výkony päť.

Významne väčšiu kapacitu budú mať, podľa Ivana Vuleva, tiež chirurgické odbory, medzi nimi aj cievna chirurgia a neurochirurgia, kde sú dnes lekári limitovaní dvoma operačnými sálami a jestvujúcou kapacitou intenzivistických lôžok v CINRE.

Na Boroch sa pre CINRE zvýšia počty štandardných, ako aj monitorovaných a intenzívnych lôžok. Do Nemocnice Bory by sa malo sťahovať v lete budúceho roka. Sťahovanie je naplánované na obdobie približne štyroch mesiacov, počas ktorých však bude prevádzka neustále bežať.

V prvej fáze do Nemocnice Bory prevezú vybavenie prvých dvoch katetrizačných sál, čo budú realizovať technici a špecialisti z Nemecka a pracovisko bude krátku dobu fungovať iba v dvoch sálach.

Následne sa zo dňa na deň presunie personál a s ním postupne aj zvyšok vybavenia. Všetko je potrebné zorganizovať tak, aby pacienti nepocítili žiadne obmedzenia a dostupnosť neodkladnej liečby nebola ohrozená.

Práca i záľuba

Pre Ivana Vuleva je jeho práca aj záľubou. Napĺňa ho a poskytuje priestor na dostatočnú tvorivosť a sebarealizáciu. Smeje sa, že ani na dovolenke na ňu nedokáže zabudnúť a vždy si so sebou nesie odborné časopisy, aby si v nich čítal a zamýšľal sa. 

„Pred 20 rokmi sme sa na niektoré diagnózy iba pozerali, pred desiatimi ich začali už robiť, avšak ešte nie s absolútne uspokojivými výsledkami, pred piatimi sme ich už dokázali robiť dobre a dnes sú dennou súčasťou našej práce, s neuveriteľne nízkym rizikom komplikácií, ktoré sa približuje nule.

To všetko vďaka uplatneniu a zavádzaniu do praxe tých najpokrokovejších, či už zobrazovacích alebo materiálových technológií. Operujeme napríklad 350-400 mozgových aneuryziem ročne, s výskytom komplikácií pod jedno percento.

To je ríša snov, kde sa medicína za posledné roky posunula. Najmä táto časť kardio- a neurovaskulárnej medicíny sa rozvíja veľmi rýchlo, rovnako rýchlo ako naše mobilné telefóny či počítače. Práve najnovšie technológie k našej práci potrebujeme najviac, rovnako sa ale potrebujeme aj vzdelávať a aplikovať najnovšie poznatky do praxe.

Motto nemocnice CINRE preto od jej vzniku je neustály pokrok a inovácie, najvyššia medicínska kvalita. A o to sa aj snažíme," zhrnul Ivan Vulev.

Nemocnica Bory bude mať viac ako 30 medicínskych špecializácií, šesť komplexných multidisciplinárnych  programov, 1400 zamestnancov a 400 lôžok. Plánujú v nej uskutočniť  35-tisíc hospitalizácií ročne a 350-tisíc ambulantných vyšetrení.

 

 

01 - Modified: 2022-03-26 17:27:31 - Feat.: 0 - Title: Po dvoch desaťročiach sa vracia zo zahraničia na Slovensko. Ako traumatológ bude viesť nové pracovisko 02 - Modified: 2022-04-03 10:09:37 - Feat.: 0 - Title: Do novej nemocnice prináša skúsenosti z Česka i arabských krajín. Ako riaditeľka pre ošetrovateľstvo chce vrátiť sestry späť k lôžkam pacientov
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
08. jún 2023 03:59