pxhere.com
StoryEditor

Rezort zdravotníctva pripravuje posilnenie kapacít pre detských psychiatrických pacientov

09.04.2022, 07:00
Autor:
tasrtasr
Momentálne hrozí zatváranie lôžok pre nedostatok ošetrovateľského personálu, čo môže ešte viac ohroziť starostlivosť o akútnych detských pacientov.

Uplynulé roky odhalili nedostatočné kapacity lôžok pre detských psychiatrických pacientov.

„Starostlivosť o duševné zdravie vrátane detí patrí medzi priority rezortu zdravotníctva, a aj preto aktuálne pracuje na projektoch, ktoré majú za cieľ zvýšiť počet lôžok a vytvoriť kvalitnejšie pracovné prostredie pre zdravotníkov, ktorí liečia detských pacientov,“ informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Ako upozornila štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Lenka Dunajová Družkovská počas konferencie Hlavolamy v detskej psychiatrii, ktorú organizovala Sekcia detskej a dorastovej psychiatrie Slovenskej psychiatrickej spoločnosti v spolupráci s hlavnou odborníčkou MUDr. Teréziou Rosenbergerovou, pandémia zvýraznila potrebu psychiatrických lôžok, keďže sociálna izolácia či izolovaný kontakt majú vážny dopad na duševné zdravie detí a adolescentov.

Konferencia

„Za ministerstvo zdravotníctva môžem deklarovať, že uvedenými problémami sa zaoberáme. Hľadáme najlepšie riešenia, pretože to, čo nám momentálne hrozí, je zatváranie lôžok pre nedostatok ošetrovateľského personálu, čo môže ešte viac ohroziť starostlivosť o akútnych detských pacientov,“ dodala.

Súčasťou konferencie boli prednášky o poznatkoch a výskumoch už aplikovaných  v praxi. V rámci tohto podujatia boli prezentované aj štandardné diagnostické a terapeutické postupy pre pedopsychiatrickú a psychologickú starostlivosť o deti a adolescentov s mentálnou anorexiou.

„Účastníci podujatia boli oboznámení so štandardnými operačnými postupmi pre poruchy autistického spektra od skríningu až po farmakoterapiu, ktoré boli vypracované v rámci projektu Tvorba nových a inovovaných štandardných klinických postupov a ich zavedenie do medicínskej praxe, ktorý zastrešuje ministerstvo,“ priblížila Zuzana Eliášová.

Doplnila, že na Slovensku máme teraz k dispozícii 117 detských psychiatrických lôžok, avšak aktuálne je 40 lôžok vyčlenených pre COVID-19 pozitívnych detských pacientov.

„Aj z toho dôvodu rezort aktívne komunikuje s odborníkmi a predstaviteľmi nemocníc s cieľom rozšíriť kapacity existujúcich lôžok, napríklad v Univerzitnej nemocnici Martin,“ vysvetlila hovorkyňa rezortu.

Dĺžka hospitalizácie a diagnózy

Štátna tajomníčka Lenka Dunajová Družkovská preto v týchto dňoch navštívila Psychiatrickú kliniku Univerzitnej nemocnice Martin v sprievode prednostu a primára  kliniky doc. MUDr. Igora Ondrejku PhD. a MUDr. PhDr. Igora Hrtánka, PhD.

Informovala sa o diagnózach, s ktorými sú detskí pacienti hospitalizovaní, ako aj o priemernej dĺžke  hospitalizácie na akútnom lôžku.

Podľa primára kliniky  dĺžka hospitalizácie závisí aj od závažnosti diagnózy a celkového zdravotného stavu pacienta. Mnohokrát je dĺžka hospitalizácií aj viac ako štyri mesiace.

V minulom roku Psychiatrická klinika Univerzitnej nemocnice Martin liečila celkovo 450 detí a adolescentov.

Ďalšie možnosti posilnenia kapacít pre detských psychiatrických pacientov boli predmetom stretnutia aj v Národnom ústave detských chorôb.

Prednostka Kliniky detskej psychiatrie doc. MUDr. Jana Trebatická, PhD. spolu so zástupcom prednostu MUDr. Jánom Šubom, MPH sprevádzali štátnu tajomníčku  priestormi kliniky.

Zaujímala sa o vybavenie zariadenia a proces liečby detských pacientov.

„Klinika je jediným pracoviskom na Slovensku, ktoré poskytuje komplexnú diagnostiku a liečbu psychických porúch u pacientov detského a dorastového veku. Špecializuje sa na širokú problematiku závažných psychických porúch, a to detskej schizofrénie, detského autizmu, depresie, sebapoškodzujúceho a samovražedného správania. Situáciu v danej oblasti by mali zlepšiť zdroje z Plánu obnovy a odolnosti SR,“ zhrnula Zuzana Eliášová.

 

01 - Modified: 2021-07-03 07:35:26 - Feat.: 0 - Title: Ďalšie personálne zmeny. Ministerstvo zdravotníctva ruší Odbor duševného zdravia 02 - Modified: 2022-03-24 07:15:39 - Feat.: 0 - Title: Reforma psychiatrickej starostlivosti potrebuje oživenie 03 - Modified: 2022-03-25 18:01:59 - Feat.: 0 - Title: Hlavná odborníčka pre psychiatriu: Plán obnovy napísali bez nás, no reforma má zelenú
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
28. máj 2023 14:52