HN/Adam Záhorský
StoryEditor

Vzniknú ďalšie špecializované pracoviská pre ľudí z Ukrajiny. Budú v nich títo lekári

06.04.2022, 09:00
Autor:
tasrtasr
Nové špecializované pracoviská určené pre utečencov budú v Košiciach, Prešove, Banskej Bystrici, Žiline a v Bratislave. Fungovať by mali začať v priebehu budúceho týždňa.

Na území Slovenska aktuálne funguje jedno špecializované pracovisko pre vojnových utečencov z Ukrajiny, a to v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach.

Uviedla to hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová. Dodala, že rezort zdravotníctva pripravuje v jednotlivých krajoch špecializované pracoviská určené pre vojnových utečencov z Ukrajiny, kde bude na jednom mieste všeobecný lekár, pediater a gynekológ.

Košická nemocnica už zriadila Ukraine Care Center (UCC), kde zdravotníci poskytujú pomoc pacientom, ktorí sú utečenci z Ukrajiny.

Nové špecializované pracoviská určené pre utečencov budú v Košiciach, Prešove, Banskej Bystrici, Žiline a v Bratislave. Fungovať by mali začať podľa Eliášovej v priebehu budúceho týždňa. V tejto oblasti sa už podpisujú mobilizačné príkazy.

Mimoparlamentné KDH v utorok informovalo o návrhu, aby na Slovensku v oblastiach s veľkým počtom utečencov boli pre nich zriadené kontaktné ambulancie s ukrajinskými lekármi. Tí by zároveň mohli vypomôcť pri liečbe slovenských občanov.

"Slovenská republika tým nielen posilní chýbajúce personálne kapacity, ale pomôže vyhnúť sa preťaženiu zdravotníctva v dôsledku utečeneckej krízy. Na to treba urýchlene centralizovať evidenciu lekárov z radov utečencov a zdostupniť ju zdravotníckym zariadeniam, ktoré o ňu majú záujem," upozornilo KDH v stanovisku, ktoré TASR zaslala hovorkyňa Lenka Halamová.

Europoslankyňa za KDH Miriam Lexmann dodala, že na otvorenie kontaktných ambulancií možno využiť dostupné európske financie.

01 - Modified: 2022-03-31 14:24:27 - Feat.: 0 - Title: WHO ocenila prístup košickej univerzitnej nemocnice k pacientom z Ukrajiny
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
28. máj 2023 04:32