ZdN/archív
StoryEditor

WHO ocenila prístup košickej univerzitnej nemocnice k pacientom z Ukrajiny

31.03.2022, 16:22
Autor:
redred
Model starostlivosti o utečencov z Ukrajiny košickej univerzitnej nemocnice budú zástupcovia WHO odporúčať aj iným krajinám.

Zástupcovia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vo štvrtok 31. marca ocenili prístup Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach k pacientom – utečencom z Ukrajiny.

Ako informovala hovorkyňa nemocnice Monika Krišková, košickú univerzitnú nemocnicu vo štvrtok 31. marca dopoludnia navštívili zástupca WHO na Slovensku Dr. Tatul Hakobyan a Paul B. Spiegel MD, MPH, ktorý má na starosti koordináciu urgentnej starostlivosti o ukrajinských utečencov.

„Obaja sa prišli pozrieť na naše UKRAINE CARE CENTER (UCC), ktoré sme otvorili od 1. marca, krátko po vypuknutí vojenského konfliktu na Ukrajine v súvislosti s rastúcou vlnou utečencov,” uviedla.

Skvelá práca

„Prešiel som už veľa regiónov, kde prichádzajú utečenci z Ukrajiny, ale pri pohľade na UKRAINE CARE CENTER v UNLP môžem povedať, že skvelá práca. Nikde som nevidel tak zmysluplne zabezpečenú zdravotnú starostlivosť pre ľudí, ktorí utekajú pred vojnou.

Po prvý krát vidím, že tunajší zdravotníci myslia doslova na všetko a riešia skutočne každý detail, ktorý táto situácia prináša,“ povedal po návšteve a debate s vedúcou UCC MUDr. Oksanou Slafkovskou a ďalšími lekármi Paul Spiegel.

Podľa Moniky Kriškovej, za mimoriadne dôležité pritom predstavitelia WHO považujú to, že v centre pracujú lekári a sestra pôvodom z Ukrajiny, ktorí roky žijú na Slovensku.

„Je to veľmi zaujímavé a považujem to za inovatívny prístup, že utečenci z Ukrajiny tu stretávajú ľudí, ktorí im rozumejú, nie je tu jazyková bariéra a takisto poznajú kultúru, tradície a zmýšľanie Ukrajincov. Budem to odporúčať aj v iných krajinách, pokiaľ ešte takýto model nevyužívajú,“ dodal Paul Spiegel.

Aj 25 pacientov denne

„Naši zdravotníci sa dohovoria s utečencami nielen ukrajinsky ale aj rusky, veľmi citlivo vnímajú situácie chronických pacientov, ktorí potrebujú pravidelný prísun liekov alebo zdravotníckych pomôcok, pričom sú často navyknutí na svoj spôsob liečby,” spresnila Monika Krišková.

V súčasnosti vyhľadávajú zdravotnú starostlivosť najmä hypertonici alebo diabetici, ktorí potrebujú predpísať zdravotnícke pomôcky, ako sú ihly či inzulín.

„Chodieva k nám na kontrolu pacientka po autonehode, ktorá u nás ležala na Klinike urgentnej traumatológie. Máme aj covid pozitívnych pacientov, ale pokiaľ majú pacienti príznaky respiračného ochorenia a negatívny PCR test, posielame ich na pneumológiu, kde im liečia zápal pľúc, bronchytídu, prípadne astmu.

Denne chodieva 20 až 25 pacientov, za mesiac sme zdravotnú starostlivosť poskytli vyše 210 pacientom,“ zhrnula doktorka Slafkovská.

Od začiatku konfliktu v Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach hospitalizovali do 20 utečencov z Ukrajiny. Najstarší hospitalizovaný pacient má 94 rokov, leží na traumatológii.

„Na klinike pneumológie sme poskytli zdravotnú starostlivosť pacientke so závažným nevyliečiteľným ochorením cystická fibróza.

V pôrodnici sme mali dva pôrody a na Neonatologickom oddelení na Tr. SNP naši zdravotníci zabezpečili vyšetrenie 11-dňovému bábätku, ktoré francúzskym rodičom vynosila náhradná matka z Ukrajiny,” uzavrela hovorkyňa nemocnice.

 

 

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
10. jún 2023 17:57