StoryEditor

Čo vieme o indických variantoch koronavírusu? Sú infekčnejšie, hovorí uznávaná vedkyňa

26.04.2021, 14:10

Indiu paralyzovala nová tzv. indická mutácia koronavírusu. V krajine s 1,3 miliardy obyvateľov sa teraz šíri nový variant extrémnou rýchlosťou a z Indie urobila najväčšie ohnisko nákazy na svete. Iba za nedeľu pribudlo až takmer 350 000 nových prípadov.

Najnovší variant koronavírusu Covid-19, nazvaný aj B.1.617, sa najskôr našiel v Indii a neskôr aj v ďalších krajinách sveta. Niektorí odborníci sa obávajú, že práve indický variant sa môže zmeniť na typ „super mutácie“, ktorá sa bude naďalej šíriť po celom svete. Informoval portál DW.com.

Variant B.1.617 mali zistiť v Nemecku, Belgicku, Veľkej Británii, Švajčiarsku, USA, Austrálii, Singapure, a po novom aj v Českej republike. Ako informoval v sobotu spravodajský portál Novinky.cz výskyt indickej mutácie koronavírusu potvrdil český minister zdravotníctva Petr Arenberger.

Podľa DW.com, indický variant pozostáva z dvoch mutácií tzv. spike proteínu. Mutácie nájdené v indickom variante sú identifikované ako E484Q a E484K. Nemá ísť pritom o úplne nové mutácie. Zistené boli tiež v juhoafrickom variante B.1.353 a v brazílskom variante P1. V niektorých prípadoch boli indické mutácie detegované tiež v britskom variante B.1.1.7. 

Slovensko

"Na Slovensku sme laboratórne...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
24. máj 2022 16:39