TASR/Radovan Stoklasa
StoryEditor

Postupne by mohlo prísť k uvoľňovaniu opatrení v nemocniciach, hlási rezort zdravotníctva

10.04.2021, 20:07
Autor:
TASRTASR
Mohla by sa obnoviť odložená zdravotná starostlivosť či operácie.

Odborníci na Ministerstve zdravotníctva budú v blízkej budúcnosti online rokovať so zástupcami nemocníc o aktuálnej situácii.

Postupne by mohlo prísť k uvoľňovaniu opatrení v zdravotníckych zariadeniach. Uviedla to hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Reagovala tak na stanovisko Asociácie na ochranu práv pacientov, ktorá uviedla, že pacienti s inými ochoreniami ako COVID-19 sú stále odsúvaní na vedľajšiu koľaj.

"Faktom je, že aktuálne nám vďaka spoločnej zodpovednosti a dodržiavaniu opatrení postupne klesajú čísla hospitalizovaných v nemocniciach," odôvodnila Eliášová.

Postupne by sa tak mohla obnoviť odložená zdravotná starostlivosť či operácie. "Ministerstvo zdravotníctva sa rozhoduje zodpovedne v nadväznosti na aktuálnu epidemiologickú situáciu s cieľom ochrany zdravia a životov ľudí," dodala Eliášová.

Ministerstvo v čase, keď bola situácia na Slovensku veľmi vážna, fakultným, univerzitným a všeobecným okresným nemocniciam, ktoré sú v zozname subjektov hospodárskej mobilizácie, nariadilo poskytovať pacientom v nemocniciach len neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Výnimkou boli onkologickí pacienti alebo tí, ktorým sa v nemocniciach poskytuje dialyzačná alebo biologická liečba, kde liečba pokračuje v štandardnom režime.

Odložená zdravotná starostlivosť mala podľa AOPP za následok nielen nárast počtu zbytočných úmrtí, ale aj zhoršenie zdravotného stavu či oneskorenie diagnostiky závažných ochorení. AOPP upozornilo, že je najvyšší čas uvoľniť opatrenia a zabezpečiť dostupnú zdravotnú starostlivosť pre všetkých.

01 - Modified: 2025-05-09 14:12:47 - Feat.: - Title: Milióny baktérií za pár hodín: Nemocničná nákaza sa šíri zlou hygienou rúk. Aké sú najčastejšie chyby? 02 - Modified: 2025-04-24 22:00:00 - Feat.: - Title: V nemocniciach chýba 2 600 sestier. Štát má záložné riešenie, no i to hlási extrémne preťaženie 03 - Modified: 2025-04-24 13:25:06 - Feat.: - Title: Šéflekárka žilinskej župy: Nemocnice už štvrtý mesiac nemajú dostatočné financie na krytie platov 04 - Modified: 2025-04-22 22:00:00 - Feat.: - Title: V nemocniciach ležíme dlhšie ako v susedných krajinách. V dôležitom ukazovateli sme na chvoste Únie 05 - Modified: 2025-04-22 12:06:37 - Feat.: - Title: Zástupca neštátnych nemocníc: Takto zlé to ešte nebolo, v regiónoch Slovenska hrozí katastrofa
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
13. máj 2025 11:58