TASR/Pavel Neubauer
StoryEditor

Posudzovanie vakcíny Sputnik V: Matovič kritizuje laboratórium, vybral ho pritom sám Krajčí

09.04.2021, 14:05
Autor:
TASRTASR
Biomedicínske centrum SAV testovalo Sputnik V na základe žiadosti bývalého ministra zdravotníctva Mareka Krajčího.

Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (SAV) realizovalo skúšky vakcíny Sputnik V na základe písomnej žiadosti bývalého ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO). Ten o to požiadal 5. marca. TASR o tom v piatok informovala hovorkyňa SAV Katarína Gáliková.

„Biomedicínske centrum SAV konalo v dobrej viere s nadštandardným pracovným nasadením a v celej situácii sa zachovalo profesionálne a korektne,“ zdôraznila s tým, že centrum o výsledkoch skúšok hovorilo iba so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). S ústavom uzavreli dohodu 10. marca.

Ministerstvo zdravotníctva SR bolo podľa SAV upovedomené o tom, že šesť zo 14 skúšok bude realizovaných vo vedeckých laboratóriách Virologického ústavu BMC SAV.

Ďalších osem skúšok bolo realizovaných v Biotechnologických laboratóriách Biomedicínskeho centra SAV, ktoré sú registrované v európskej databáze EudraGMP a certifikované na vykonávanie mikrobiologických, chemických a biologických skúšok liekov, zdôraznila akadémia.

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) vo štvrtok 8. apríla rokoval v Moskve a po návrate o deň neskôr povedal, že Rusi sa cítia byť mimoriadne poškodení tým, že ŠÚKL zveril posúdenie vakcíny neregistrovanému laboratóriu, ktorého výsledky narušili reputáciu vakcíny po celom svete.

Biomedicínske centrum SAV však toto tvrdenie zásadne odmieta.

Stanovisko ŠÚKL

ŠÚKL tento týždeň informoval, že mu výrobca Sputnika V nedodal približne 80 percent dát nevyhnutných na jeho zhodnotenie. Šéfka ústavu Zuzana Baťová spresnila, že prijatie záveru o pomere prínosov a rizík neumožnili nedostatok a nekonzistentnosť údajov.

Ústav však vo svojom stanovisku skonštatoval, že vakcína vyhovela v skúškach na sterilitu, apyrogenitu, pH, čírosť, farbu, abnormálnu toxicitu, špecifickú aktivitu, neprítomnosť viditeľných mechanických nečistôt, extrahovateľný objem, stanovenie koncentrácie

Štátny ústav zároveň deklaruje, že nebol nikým zodpovedným za dovoz ruskej vakcíny upozornený na to, že by malo testovanie v Slovenskej akadémii vied (SAV) údajne porušovať utajenú zmluvu s ruským výrobcom. Ústav poznamenal, že oficiálna sieť laboratórií EÚ kontroluje kvalitu vakcín registrovaných v EÚ, pričom vakcína Sputnik V nie je ani na Slovensku, ani v EÚ registrovaná a jej použitie bolo povolené mimo registračného procesu.

01 - Modified: 2021-04-08 16:54:50 - Feat.: 0 - Title: Sputnik V: ŠÚKL považuje tvrdenia ruského fondu za zavádzajúce 02 - Modified: 2021-04-08 10:09:39 - Feat.: 0 - Title: ŠÚKL: Sputnik V dovezený na Slovensko je iný, ako posudzuje Európska lieková agentúra 03 - Modified: 2021-04-09 10:08:32 - Feat.: 0 - Title: Ale veď to je len Igor...
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
10. jún 2023 16:51