08.04.2021, 11:08

ŠÚKL: Sputnik V dovezený na Slovensko je iný, ako posudzuje Európska lieková agentúra

  • Vakcína dovezená na Slovensko nie je a nebude zhodná s tou, ktorú bude posudzovať EMA.
  • Podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv má Sputnik V používaný v 40 krajinách sveta spoločný len názov.
  • Ústav tiež požiadal o informácie Maďarov, ktorí ako jediní v EÚ Sputnikom očkujú, tí však kvôli zmluve o mlčanlivosti s ruským výrobcom žiadne informácie nemôžu podať.
ŠÚKL: Sputnik V dovezený na Slovensko je iný, ako posudzuje Európska lieková agentúra
Zdroj: Reuters

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠUKL) trvá na svojom stanovisku ku neregistrovanej ruskej vakcíny Sputnik V. Uviedla to vo svojom stanovisku šéfka ŠUKL Zuzana Baťová.

Ako uviedla, verejnosť ako aj odborníci musia mať nevyhnutné informácie o vakcínach na základe ktorých môžu prijímať informované rozhodnutia. „Vzhľadom na množstvo chýbajúcich údajov od výrobcu, nekonzistentnosť liekových foriem a nemožnosť vzájomne porovnávať šarže používané v rôznych štúdiách a krajinách, ŠÚKL konštatuje, že nie je možné prijať záver o pomere prínosov a rizík vakcíny Sputnik V. Ak dôjde k rozhodnutiu podávať ľuďom neregistrovanú vakcínu, je nevyhnutné manažovať riziká, chrániť zdravie ľudí a zvážiť možnosť jej podávania v rámci klinického skúšania“, uviedla a dodala, že ŠÚKL naďalej odporúča, aby Slovensko očkovalo obyvateľov registrovanými vakcínami.

Podľa Baťovej informácie dodané výrobcom musia zodpovedať pozorovaniam v mieste výroby, laboratórne testy musia byť podložené výrobnou dokumentáciou a iba na základe spoľahl

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.