ZdN/archív
StoryEditor

Košický samosprávny kraj sa ospravedlnil lekárom za policajné kontroly v ich ambulanciách

10.03.2021, 12:05
Autor:
(mt)(mt)
Monitoring ukázal, že viac ako 96 percent všeobecných lekárov v čase kontroly riadne ordinovalo.

Minulotýždňová policajná kontrola ambulancií všeobecných lekárov pre dospelých vo všetkých okresoch Košického kraja vyvolala ostrú kritiku lekárov, Regionálna lekárska komora v Košiciach ju označila za ponižovanie a odporúčala štátnym orgánom kontrolovať radšej dodržiavanie protiepidemických opatrení. 

Dnes sú už známe výsledky tejto policajnej akcie.Polícia vykonala 339 preventívnych kontrol v ambulanciách všeobecných lekárov.

„Na základe výsledkov bolo zistené, že 2,6 percent týchto lekárov malo nahlásenú neprítomnosť z dôvodu dovolenky, zástup v ambulancii však bol zabezpečený. Ďalších 0,3 percent lekárov bolo v karanténe a 0,6 percent lekárov nebolo počas výkonu kontroly v ambulancii z nezisteného dôvodu. Väčšina všeobecných lekárov v Košickom kraji, konkrétne 96,5 percent z nich v čase kontroly riadne ordinovala. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti tak v drvivej väčšine prípadov riadne ordinujú, dodržujú predpísané ordinačné hodiny a riadne zabezpečujú zdravotnú starostlivosť svojim pacientom,“ potvrdila hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja Anna Terezková.

Ospravedlnenie za nepríjemnosti

Košický samosprávny kraj tvrdí, že neinicioval kontroly a poskytol polícii súčinnosť vo forme zoznamu ambulantných lekárov s adresami ambulancií a ordinačnými hodinami. Lekárom sa ospravedlnil.

Predstavitelia Košického samosprávneho kraja sa týmto všetkým kontrolovaným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti ospravedlňujú za nepríjemnosti spojené s realizáciou preventívnej kontrolnej činnosti vykonávanej príslušníkmi policajného zboru v civile. Je nám veľmi ľúto, že táto aktivita bola zo strany poskytovateľov zdravotnej starostlivosti vnímaná negatívne. Košický samosprávny kraj si prácu ambulantných lekárov nesmierne váži a vníma zvýšený nápor na vaše ambulancie v čase pandémie,“ uvádza sa v liste Košického samosprávneho kraja, ktorý bol zaslaný do ambulancií.

Samosprávny kraj zdôraznil, že hlavným cieľom kontrol bolo identifikovať všeobecných lekárov, ktorí nie sú pacientom k dispozícii na ambulanciách, ani prostredníctvom telemedicíny a odbremeniť tak záchranárov od čoraz častejších telefonátov pacientov, ktorých problémy dokážu vyriešiť aj samotní ambulantní lekári.

01 - Modified: 2021-03-05 12:28:15 - Feat.: 0 - Title: Lekárov pobúrili policajné kontroly v ambulanciách. Je to ponižovanie, tvrdia 02 - Modified: 2021-03-10 10:39:44 - Feat.: 0 - Title: Pacienti môžu hlásiť nedostupnosť lekárov v ambulanciách. Je to bonzovanie?
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
02. jún 2023 13:23