Minulotýždňová policajná kontrola ambulancií všeobecných lekárov pre dospelých vo všetkých okresoch Košického kraja vyvolala ostrú kritiku lekárov, Regionálna lekárska komora v Košiciach ju označila za ponižovanie a odporúčala štátnym orgánom kontrolovať radšej dodržiavanie protiepidemických opatrení.
Dnes sú už známe výsledky tejto policajnej akcie.Polícia vykonala 339 preventívnych kontrol v ambulanciách všeobecných lekárov.
„Na základe výsledkov bolo zistené, že 2,6 percent týchto lekárov malo nahlásenú neprítomnosť z dôvodu dovolenky, zástup v ambulancii však bol zabezpečený. Ďalších 0,3 percent lekárov bolo v karanténe a 0,6 percent lekárov nebolo počas výkonu kontroly v ambulancii z nezisteného dôvodu. Väčšina všeobecných lekárov v Košickom kraji, konkrétne 96,5 percent z nich v čase kontroly riadne ordinovala. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti tak v drvivej väčšine prípadov riadne ordinujú, dodržujú predpísané ordinačné hodiny a riadne zabezpečujú zdravotnú starostlivosť svojim pacientom,“ potvrdila hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja Anna Terezková.
Ospravedlnenie za nepríjemnosti
Košický samosprávny kraj tvrdí, že neinicioval kontroly a poskytol polícii súčinnosť vo forme zoznamu ambulantných lekárov s adresami ambulancií a ordinačnými hodinami. Lekárom sa ospravedlnil.
„Predstavitelia Košického samosprávneho kraja sa týmto všetkým kontrolovaným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti ospravedlňujú za nepríjemnosti spojené s realizáciou preventívnej kontrolnej činnosti vykonávanej príslušníkmi policajného zboru v civile. Je nám veľmi ľúto, že táto aktivita bola zo strany poskytovateľov zdravotnej starostlivosti vnímaná negatívne. Košický samosprávny kraj si prácu ambulantných lekárov nesmierne váži a vníma zvýšený nápor na vaše ambulancie v čase pandémie,“ uvádza sa v liste Košického samosprávneho kraja, ktorý bol zaslaný do ambulancií.
Samosprávny kraj zdôraznil, že hlavným cieľom kontrol bolo identifikovať všeobecných lekárov, ktorí nie sú pacientom k dispozícii na ambulanciách, ani prostredníctvom telemedicíny a odbremeniť tak záchranárov od čoraz častejších telefonátov pacientov, ktorých problémy dokážu vyriešiť aj samotní ambulantní lekári.