ZdN/archív
StoryEditor

Lekárska komora: Zrušme nezmyselné potvrdenia, pacientom dajme domov oxymetre

26.02.2021, 09:50
Autor:
(mt)(mt)
Podľa Slovenskej lekárskej komory treba zavrieť hranice a zaviesť povinnú štátnu karanténu. Výnimku pre nakupovanie pozitívnych ľudí v obchodoch chcú zrušiť.

Všeobecní lekári sú extrémne preťažení. Ich počet je na Slovensku oveľa nižší ako v iných krajinách a aj v bežnej situácii predstavuje problém, ktorý sa v pandémii ešte viac zvýraznil. Uviedla to Slovenská lekárska komora v dnešnom vyhlásení, ktorým navrhuje päť opatrení na zlepšenie pandemickej situácie.

Prvým je zabezpečiť zvýšenie dostupnosti v primárnej zdravotnej starostlivosti. „Žiadame kompetentných, aby v prvom rade znížili administratívnu záťaž lekárov vypisovaním potvrdení o práceneschopnosti pre tých, ktorí prišli do kontaktu s chorým a nemajú žiadne prejavy ochorenia.  Ďalej žiadame kompetentné orgány, aby správne a rovnako informovali pacientov a zamestnávateľov, aby nezaťažovali lekárov žiadosťami o nezmyselné potvrdenia o prekonaní ochorenia,“ uvádza vo vyhlásení prezident komory MUDr. Marian Kollár.

Pre zefektívnenie práce ambulantných lekárov navrhuje zaobstarať oxymetre pre účely kontroly pacienta, liečeného v domácich podmienkach. 

Oxymeter meria nasýtenie krvi kyslíkom, tzv. saturáciu. Udáva sa v percentách, ktoré udávajú mieru kyslíka naviazaného na hemoglobín. Normálna hodnota saturácie krvi kyslíkom je 95 – 98 percent.  Hodnoty pod 90 percent sú hraničné a svedčia o zlyhávaní dýchacej sústavy.

Viac PCR testov aj trasovanie

Vzhľadom na výskyt nových mutácií koronavírusu v zahraničí navrhuje komora  uzavrieť vzdušné i pozemné hranice a zaviesť povinnú štátnu karanténu pre všetkých ľudí prichádzajúcich na Slovensko.

Zdôrazňuje, že je potrebné zintenzívniť cielené testovanie PCR testami a vrátiť sa k dôslednému trasovaniu kontaktov. „Je neprijateľný stav, že infikovaný covidový pacient môže nakupovať v obchodoch. Okamžite zrušiť výnimku hlavného hygienika v tomto smere,“ tvrdí M. Kollár. Starostlivosť o osamelých covid pacientov musí podľa neho prevziať samospráva, prípadne štát formou štátnej karantény.

Lekárska komora kladie dôraz na kontrolu a dôsledné dodržiavanie všetkých vyhlásených protiepidemických opatrení. „V rámci decentralizácie kompetencií v boji s pandémiou navrhujeme zriadiť lokálne pandemické komisie až na miestnu úroveň,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Odporúča zabezpečiť všetkými možnými prostriedkami zdostatok všetkých dostupných vakcín na zrýchlenie očkovania. „Je to jediné definitívne riešenie, ako poraziť koronavírus, znížiť počty mŕtvych aj novoinfikovaných,“ uzatvára lekárska komora.

01 - Modified: 2021-02-23 21:53:50 - Feat.: 0 - Title: Únia reaguje na zlú situáciu u nás, Slovensko by mohlo získať 100-tisíc vakcín 02 - Modified: 2021-02-26 08:04:35 - Feat.: 0 - Title: Česko lieči covid plazmou od prvej vlny, my začíname až teraz
01 - Modified: 2023-09-21 12:18:46 - Feat.: - Title: Prezident Slovenskej lekárskej komory: V komore je spor, delegátov snemu požiadam o vyslovenie dôvery 02 - Modified: 2023-06-28 07:00:00 - Feat.: - Title: Anonymný web obviňuje slovenských lekárov zo zabíjania. Prípad už vyšetruje polícia 03 - Modified: 2023-06-08 08:21:19 - Feat.: - Title: Komentár: Každé zvýšenie kompetencií by malo byť v prospech pacienta, nie v prospech sebauspokojenia toho-ktorého zdravotníka 04 - Modified: 2023-05-02 13:34:18 - Feat.: - Title: Komora lekárov: Podmienky financovania lekárskych fakúlt treba jasne zadefinovať 05 - Modified: 2023-04-18 14:47:00 - Feat.: - Title: Komora lekárov podporuje rozšírenie kompetencií pre samosprávy pri tvorbe ambulantnej siete
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
24. september 2023 07:00