Dve tretiny ľudí na Slovensku umiera v nemocniciach, len necelá tretina dožíva v prirodzenom prostredí doma alebo v zariadení. Tento trend je v protiklade so zahraničím, kde prevláda tendencia vyhýbať sa úmrtiam v neosobnom nemocničnom prostredí.
Na Slovensku tomu bráni nedostupná mobilná paliatívna a ošetrovateľská starostlivosť, ktorá dokáže spolu s pomáhajúcimi profesiami zachovať dôstojnosť človeka a zvýšiť kvalitu života v jeho terminálnom štádiu. Zmenu by mala priniesť dlho očakávaná reforma dlhodobej a paliatívnej starostlivosti, ktorú v januári predstavilo ministerstvo zdravotníctva.
Ešte v roku 2017 ohlásil vtedajší minister zdravotníctva Tomáš Drucker prípravu zákona o dlhodobej zdravotnej starostlivosti. Tento zámer ostal len v podobe sľubu.
Etická komisia ministerstva zdravotníctva pred dvomi rokmi upozornila na potrebu zabezpečenia spravodlivého prístupu k paliatívnej, hospicovej a dlhodobej starostlivosti. Po rokoch je potrebná legislatíva realitou.
Novela zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorú v januári predložil rezort na pripomienkovanie, nastavuje systém dlhodobej a paliatívnej starostlivos...
Zostáva vám 85% na dočítanie.