Lekáreň, liekyPavol Funtál
StoryEditor

Opakovaný erecept má ušetriť chronickým pacientom cestu do ambulancie

21.01.2022, 14:00
Autor:
redred
Opakovaný erecept má byť proklientskou službou Národného centra zdravotníckych informácií pre lekárov a pacientov, ktorá šetrí čas a zvyšuje pohodlie klientov.

Lekári denne vyšetria desiatky pacientov, pričom už väčšina z nich sa stretla s predpísaným ereceptom. Ide o službu Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), ktorá šetrí čas lekárovi aj pacientovi. Informovala o tom jeho hovorkyňa Alžbeta Sivá.

„Predpisovanie opakovaného ereceptu môžu lekári využiť najmä v prípade chronických pacientov,“ dodala.

Vďaka tejto službe si tak, podľa nej, chronickí pacienti ušetria cestu do ambulancie len pre vyzdvihnutie receptu, čo je obzvlášť dôležité v tomto pandemickom období.

Opakovaný erecept je ďalšou proklientskou službou NCZI pre lekárov a pacientov, ktorá šetrí čas a zvyšuje pohodlie klientov.

„O predpísaní digitálneho opakovaného ereceptu rozhoduje vždy lekár prvého kontaktu alebo špecialista. Lekár tiež určí periódu výberu a maximálny počet výberov. Platnosť ereceptu je maximálne jeden rok a maximálna dávka je najviac na tri mesiace,“ vysvetlila.

Opakovaný erecept môže lekár predpísať na lieky, dietetické potraviny alebo zdravotnícke pomôcky.

Prvý výber lieku alebo dietetickej potraviny musí pacient urobiť do siedmych dní od vystavenia predpisu a prvý výber zdravotníckej pomôcky musí vykonať do 30 dní od predpisu.

Pre opakovaný výber ereceptu sa pacient dostaví do lekárne po uplynutí lekárom určenej doby, a tento postup sa môže vždy opakovať, a to až do chvíle, kým nie sú vyčerpané všetky povolené výdaje.

„Dôležité je upozorniť na to, že lieky, dietetické potraviny či zdravotnícke pomôcky nie je možné vybrať z lekárne pred stanovenou lehotou naraz na celé obdobie, ale je možné si ich vybrať napríklad aj po uplynutí stanovenej lehoty,“ zhrnula.

Opakovaný erecept môže lekár kedykoľvek zneplatniť a na opakovaný erecept je možné predpísať akýkoľvek liek. Výnimkou sú len antibiotiká a omamné látky.

Národné centrum zdravotníckych informácií odporúča pacientom, aby sa v lekárňach informovali na termíny výberu opakovaného ereceptu a na detaily opakovaného ereceptu, respektíve všetkých platných predpisov.

 

01 - Modified: 2022-12-18 10:55:00 - Feat.: - Title: Vlani fungovalo na Slovensku takmer 14 tisíc zdravotníckych zariadení. Väčšina z nich sú ambulancie 02 - Modified: 2022-12-03 11:00:00 - Feat.: - Title: Elektronická práceneschopnosť je najlepším digitálnym projektom tohto roka 03 - Modified: 2022-08-20 08:00:00 - Feat.: - Title: Zavádzať elektronické objednávanie pri nedostatku lekárov je trúfalosť 04 - Modified: 2022-06-03 05:00:00 - Feat.: - Title: Lekári zapísali do systému už desiatky ePN-iek 05 - Modified: 2022-05-26 13:00:00 - Feat.: - Title: Počet pacientov so sklerózou multiplex na Slovensku narastá. Pribudli ich tisíce
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
28. máj 2023 06:00