Los muertos crew Pexels
StoryEditor

V Bratislave zaznamenali zvýšený počet pacientov s pediatrickým zápalovým multisystémovým syndrómom

18.12.2021, 14:00
Autor:
redred
Závažnosť priebehu tohto syndrómu je u dieťaťa nepredvídateľná a klinický stav sa môže náhle zhoršiť.

V Národnom ústave detských chorôb lekári sledujú zvýšený počet pacientov s pediatrickým zápalovým multisystémovým syndrómom (PIMS).

Ako informovala hovorkyňa ústavu Dana Kamenická, počas prvej a druhej vlny pandémie ochorenia Covid-19 bolo v národnom ústave hospitalizovaných celkovo štrnásť takýchto detí.

„Od polovice októbra tohto roka sa už lekári starali o ďalších osem detí s výrazným nárastom výskytu za posledné dva týždne,“ dodala.

Na najčastejšie otázky rodičov odpovedal doc. MUDr. Tomáš Dallos, PhD., detský reumatológ Detskej kliniky (DK) LF UK a NÚDCH.

Ak sa u dieťaťa potvrdí ochorenie PIMS, je potrebné dieťa hospitalizovať?

Pediatrický zápalový multisystémový syndrómom PIMS-TS/MIS-C je potenciálne veľmi závažné ochorenie, preto sú spravidla všetci pacienti hospitalizovaní. V Národnom ústave detských chorôb sú všetci akútni pacienti ošetrovaní ev. prijímaní na ďalšie oddelenia cez Oddelenie urgentného príjmu.

A následne podľa závažnosti aktuálneho klinického stavu, ev. ešte pretrvávajúcej pozitivity SARS-CoV2 PCR testu, sa tieto deti prijímajú na oddelenia Detskej kliniky LF UK a NÚDCH resp. na pracovisko R2 určené pre pozitívnych pacientov a v najzávažnejších stavoch na Detskú kliniku anestéziológie a intenzívnej medicíny.

Tieto oddelenia preberajú aj pacientov z iných pediatrických pracovísk z okolia Bratislavy. Keďže klinický stav dieťaťa s PIMS-TS/MIS-C sa môže rýchlo meniť, všetky zainteresované pracoviská úzko spolupracujú, aby bola pre dieťa vždy zabezpečená optimálna starostlivosť. Na starostlivosti o tieto deti sa okrem pediatrov a lekárov intenzívnej medicíny podieľajú aj neurológovia, chirurgovia, rádiológovia aj naše laboratóriá.

Závažnosť priebehu PIMS-TS/MIS-C je u konkrétneho dieťaťa nepredvídateľná a klinický stav sa môže náhle zhoršiť. Preto každé dieťa, u ktorého vznikne podozrenie na PIMS-TS/MIS-C, by malo byť hospitalizované na oddelení, z ktorého je možný bezodkladný preklad na pracovisko intenzívnej medicíny.

Akú sú príznaky PIMS?

Vzhľadom na široké spektrum príznakov, ktoré sa pri pediatrickom zápalovom multisystémovom syndróme môžu vyskytnúť v rôznom poradí a intenzite, je rozpoznanie ochorenia vo včasnom štádiu veľmi problematické. Ak sa u dieťaťa klinický stav zhoršuje alebo typicky vyvíja, môže byť potrebné urgentný príjem navštíviť aj opakovane v priebehu niekoľkých dní.

Všetky deti s PIMS-TS/MIS-C majú vysoké horúčky, ktoré pretrvávajú niekoľko dní. Postihnutie gastrointestinálneho traktu je jedným z dominantných príznakov. U detí sú veľmi časté výrazné bolesti brucha, ktoré môžu imitovať náhlu brušnú príhodu, prípadne aj vracanie a hnačky. Postupne sa objaví začervenanie očí, ktoré sa podobá na zápal spojiviek a kožná vyrážka, ktorá má veľmi rôznorodý vzhľad.

Pri kombinácii týchto príznakov je určite potrebné vyhľadať lekára. Avšak každý príznak osamote by určite nemal vzbudzovať automaticky obavy z PIMS-TS, keďže je pravdepodobnejšie, že je prejavom iného, bežnejšieho ochorenia. Niektoré deti majú aj bolesti hlavy alebo pociťujú výraznú slabosť, môžu mať príznaky ako pri zápale mozgových blán, a to  bolesti hlavy, vracanie, svetloplachosť.  

Ak vznikne na základe kombinácie uvedených príznakov podozrenie na PIMS-TS/MIS-C,  treba ísť s dieťaťom na pohotovosť, kde sa dajú hneď urobiť potrebné vyšetrenia. U detí sa zdravotný stav zhoršuje postupne.

Pozorný rodič si všimne, že dieťa nie je v poriadku a resp. celkovo sa má horšie ako pri bežnom ochorení. Vzhľadom na to je  málo pravdepodobné, že by sa dieťa ešte doma dostalo do tak závažného stavu, aby muselo byť transportované sanitkou.

Tú treba volať vtedy, ak dieťa už stráca vedomie, je zmätené alebo výrazne dušné (rýchlo a sťažene dýcha), alebo je zjavná porucha prekrvenia a okysličenia, ktorá sa prejaví  studenými rukami, modrými perami.

Po akom čase od prekonania ochorenia sa prejaví PIMS?

U detí doteraz hospitalizovaných sa v Národnom ústave detských chorôb najčastejšie prejavil po piatich až šiestich týždňoch (22 až 60 dní) od potvrdeného Covid-19. Deti prichádzali do NÚDCH na štvrtý až piaty deň horúčok (1 až 14 dní), väčšinou s gastrointistinálnymi a kožnými príznakmi, niektoré už aj so začínajúcimi závažnými príznakmi, najmä výrazným poklesom krvného tlaku.

Ako dlho zvyčajne trvá liečba pacientov s PIMS?

Je pozoruhodné, že aj napriek ťažkému priebehu u niektorých detí, je úprava klinického stavu pri PIMS-TS/MIS-C pomerne rýchla a kompletná. Väčšina detí bola hospitalizovaná asi osem dní, dlhšie to bolo u detí so závažnejším priebehom, ktoré vyžadovali aj starostlivosť na DKAIM (celkovo do 20 dní).

Sú viac ohrozené polymorbídne deti a akú šancu majú pacienti s PIMS na vyliečenie?

Žiadne z detí s PIMS-TS/MIS-C hospitalizovaných v NÚDCH nebolo predtým choré, či polymorbídne, spravidla išlo o dovtedy úplne zdravé deti. Úmrtia pri PIMS-TS/MIS-C boli opísané v literatúre u percenta postihnutých detí a nedajú sa vylúčiť ani pri adekvátnej starostlivosti.

V našich podmienkach sme úmrtie na PIMS-TS/MIS-C zatiaľ nezaznamenali. Záverom je potrebné konštatovať, že na základe dostupných údajov sa zdá, že očkovanie proti Covid-19 deti chráni aj pred vývojom PIMS-TS, keďže v literatúre boli opísané iba dve deti, u ktorých sa PIMS-TS/MIS-C vyvinul aj napriek tomu, že boli očkované.

 

 

01 - Modified: 2022-12-13 14:23:31 - Feat.: - Title: V Bratislave začali operovať detských pacientov s bolesťami kolena novou metódou 02 - Modified: 2022-09-21 06:01:28 - Feat.: - Title: Dieťaťu s obojstranným tumorom na obličkách zachránili život unikátnymi operáciami 03 - Modified: 2022-09-12 05:00:00 - Feat.: - Title: Prezidentka: Starostlivosť o detských onkologických pacientov je na Slovensku na vynikajúcej úrovni 04 - Modified: 2022-09-02 18:19:48 - Feat.: - Title: Detský traumatológ: Veľmi časté úrazy dojčiat sú zlomeniny lebky, máme každý týždeň jednu 05 - Modified: 2022-08-09 05:00:00 - Feat.: - Title: Národný ústav detských chorôb chce nový chirurgický pavilón, moderné budovy i vybavenie
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
10. jún 2023 17:47